Joulun vietto

Taas käymme joulun viettohon näin kuusin kynttilöin. Monilla lienee kynttiloitä enemmän kin kuin kuusi. Ihan tässä ihmettelen, voisiko oikein komea ja kaunis joulukuusi olla jouluseitsemän?

Oli miten oli, viettäkää Hyvää Joulua. Hyvästä joulustahan voi valita sen itseään parhaiten miellyttävän, iloisen hauskan tai rauhallisen.

Jouluajatuksin palstalaisia tervehtien

Ruuneperi

17

1581

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Silminnäkijä

      Eiköhän se siitä vanhalla rutiinilla tämäkin joulu saada menemään komiasti. Lastenlapsetkin alkavat olla aikuisia, mutta mitä siitä. Kuten tuossa mainitset, joulua voi viettää monella tapaa. Sitäpaitsi tänään oli päivä jo pidempi.

      • pipla

        oikein hyvää ja rauhallista Joulua ja
        Herra siunatkoon seuraavan vuotemme että
        saisimme olla terveenä ja nauttia vanhuuden tuomista iloista onhan niitäkin eikö vaan?


    • Laritsa M

      Hyvää Joulua!

    • Atolfia

      tuo "jouluseitsemän". Mitähän "jouluseitsemänkauppias" sanoisi, jos menisin ostamaan jouluseitsemäistä? Taitaisi olla silmät ymmyrkäisinä.

      Joka tapauksessa jouluseitsemän seisoo nurkassa koristeltuna odottaen joulunajan vieraita. Onhan se tietysti meidänkin ilonamme.

      Joulu tuntuu oikein mukavalta kaiken tuon höösäyksen jälkeen, kun lahjat ovat kondiksessa ja ruoat kaikki odottamassa syöjiään.

      On nyt tosi rauhallinen olo, sauna om lämpenemässä ja sen jälkeen joulu voi alkaa.

      Oikein RAUHALLISTA JA LEPPOISAA JOULUA Ruuneperille ja kaikille ketjujen lukijoille ja kirjoittelijoille.

      • Kaikki hyvin joulun tulla jollotella.

        (Varmuudeksi lisäsin otsikon perään nuo kolme tarkentavaa sanaa, sillä koskaanhan ei tiedä, minne tai minkä perään viesti joutuu.)

        Ruuneperin nokkelat sanaleikit naurattavat aina. Oikein hyvää joulua teille kaikille ystäville!


      • Atolfia
        satu kirjoitti:

        Kaikki hyvin joulun tulla jollotella.

        (Varmuudeksi lisäsin otsikon perään nuo kolme tarkentavaa sanaa, sillä koskaanhan ei tiedä, minne tai minkä perään viesti joutuu.)

        Ruuneperin nokkelat sanaleikit naurattavat aina. Oikein hyvää joulua teille kaikille ystäville!

        Niin se joulu tulla jollotteli ja meni kans.
        Paljon touhua kolmen päivän takia ja sitten se on ohi. Ensi vuonna taas sama touhu, jos terveenä olemme ja elossa pysymme.
        Joululahjoja tuli aivan valtavasti, vaikka oli puhe, että mitään me emme tarvitse. Aina lapset kuitenkin keksivät jotain pakettiin pantavaa. Ihania yllätyksiä.
        Mikäpä olo on sinulla Satu nyt?


      • Atolfia kirjoitti:

        Niin se joulu tulla jollotteli ja meni kans.
        Paljon touhua kolmen päivän takia ja sitten se on ohi. Ensi vuonna taas sama touhu, jos terveenä olemme ja elossa pysymme.
        Joululahjoja tuli aivan valtavasti, vaikka oli puhe, että mitään me emme tarvitse. Aina lapset kuitenkin keksivät jotain pakettiin pantavaa. Ihania yllätyksiä.
        Mikäpä olo on sinulla Satu nyt?

        hienostihan se joulu kolmine juhlineen sujui.

        Joka aamu ihana herätä siihen tietoisuuteen, mikä on päivän ohjelma.

        Jolloteltiin yhteisesti läpi joulunpyhien.

        Eilen, kun kävin kaupungilla, vasta huomasin olrvani aika väsynyt.
        Uni onkin nyt maittanut.

        Onnellista uutta vuotta!


    • merimona1

      Illan suussa tahdon koristella joulukuusen. Mies meni varastosta hakemaan kuusenjalkaa, mutta ei löytänyt. Minäkin kävin etsimässä, mutta niin ovelaan paikkaan sen viime joulun jälkeen olimme varastoineet, ettei vaan löytynyt.
      Huomenna kyllä löytyy, ja jos ei, niin kaupat, ainakin jotkut ovat vielä huomenna auki, niin että ostamaan uutta kuusenjalkaa, tai sitten teen sen itse. Kyllä minä osaan - luulisin. Se tulisi olemaan sellainen vanhanaikainen puukyhäelmä. Vähän pitää kiirettä, kun vieraat tulevat puoliltapäivin.
      Hyvää joulua Sinulle Ruuneperi ja kaikille palstalaisille!

      • Atolfia

        jouduitko veistopuuhiin? Pysyikö kuusi pystyssä koko sukulaisvierailujen ajan?
        Hulinaa on ollut sinullakin, mutta ilmeisesti olet kunnialla selvinnyt, kun tunnet itsesi ylen suosituksi.

        Tämä päivä on ollut ihanan rauhallinen. Lapset ovat perheineen lentäneet mikä minnekin ja me olemme nauttineet hiljaisuudesta. Olemme soitelleet ystäville ja tuttaville toivotellen mukavaa vuoden loppua ja kysellen kuulumisia.
        Siis MUKAVAA LOPPUVUOTTA!!!!


    • Ei valkeata joulua tullutkaan,
      vaikka tähdet tuikkivat taivaallaan.
      Enkelille toiveen yhden,
      lausun hiljaa vaan,
      "joulurauhaa
      kaikille päällä maan"

      • Roope63

        nyt kun ilta on pimentynyt ja hälinä rauhoittunut kaikkialla ja tuhannet kyntilät syttyneet loistamaan hautuu maalla.

        Saunaa odotellessa kaikille joulurauhaa :))


      • mummeli-36
        Roope63 kirjoitti:

        nyt kun ilta on pimentynyt ja hälinä rauhoittunut kaikkialla ja tuhannet kyntilät syttyneet loistamaan hautuu maalla.

        Saunaa odotellessa kaikille joulurauhaa :))

        Kohta jouluaatto yöhön taipuu. Ja enkelkuoro taivaalla sanomaa julistaa. Olkoon maassa rauha ja ihmisillä hyvä tahto.

        Tätä kaikille haluan toivottaa terv. mummeli-36


      • Roope63 kirjoitti:

        nyt kun ilta on pimentynyt ja hälinä rauhoittunut kaikkialla ja tuhannet kyntilät syttyneet loistamaan hautuu maalla.

        Saunaa odotellessa kaikille joulurauhaa :))

        lämpöitä mieltä ja joulun rauhaa.Sinun saunanpiipusta nousee savu kuhti korkeuksia.Meillä kaikilla on aihetta iloita ajatuksin saamme liitää korkeuksiin,vapaus.


    • nyt nimetön

      Ei ole kaikilla kuusta eikä kynttilää. Ei mitään. Vain palo sisällä, saada alkoholia..joulunakin.

      Oli pakko vielä kerran käydä marketissa, vaikka oli jouluaatto. Ei ollut enää tungosta kaupassa. Ihmisillä oli ostoskori kauppakärryn sijaan. Minun oli haettava uudet punajuuret, kun kellarissa olleet olivatkin menneet huonoiksi.

      Poistuin kaupasta sivuoven kautta. Siinä oven lähellä suljetun kahvion vieressä oli penkki, jolla istui elämän murjoma mies. Vaatteet saviset, paljain päin, silmä mustana ja naama turvoksissa,kaljapullo penkillä vieressään.

      Katseemme kohtasivat, se riipaisi sydäntäni näin jouluaattona. Meni ovesta ulos, mutta jäin siihen seisomaan. Takaani tuli mies,jonka kanssa vaihdoimme muutaman sanan tästä nukkavierusta miesparasta. Hän kertoi tietävänsä tapauksen. Mies oli vielä jokunen vuosi sitten työelämässä, mutta alasluisuminen oli tapahtunut nopeasti.

      Palasin takaisin kauppaan ja ostin kilon suklaakonvehtirasian. Pysähdyin miehen luo ja juttelin hänen kanssaan. Hän kertoi viettäneensä läheisen sairaalan päivystyksessä yönsä. Hänellä oli siellä ommeltu pään haava. Siinä hän istui lämpimässä kaupan aulassa tikit päässään.

      Kysyin missä hän viettää joulunsa. "Tuolla linja-autoaseman lähellä on tämmöisille alamaailman ihmisten paikka. Sinne menen ja sitten hyvät ihmiset auttaa." Annoin hänelle suklaat ja toivotin hänelle parempia aikoja. Häneltä pääsi välillä kirosana puhuessaan, jota hän pyysi joka kerta anteeksi. Olin lähdössä, jolloin hän pyysi rahaa kaljapulloa varten. Sanoin, että siihen minä en rahaa antaisi.

      Paljon on vaikeaa ja ahdistusta. Arvostan Pelastusarmeijaa sen takia, että he auttavat juuri tällaisia kaikkensa menettäneitä reppanoita, joilla ei ole enää voimaa nousta.

      • Sentään jaksoit puhutella tätä sortunutta miestä, joka joutuu viettämään ihmisarvotonta joulua, ehkäpä omaa syyttään.

        Elämä kohtelee kovin kourin ja ellei ole sosiaalista verkkoa tukena eikä kovaa luonnetta jää jalkoihin.

        Poliitikot, sosiaalihoitajat, y.m. yliymmärtäjät puhuvat suurella palkalla asioista, mitään vaan ei tapahdu.

        Veikko Hurstin poika järjesti yksinäisille joulun vanhassa Messuhallissa. Kunnia tällaisille teoille, joihin en itse pystyisi.

        Pelastusarmeija tekee myös hyvää työtä mutta keinottelemaan pyritään tälläkin avulla.


      • Ruuneperi kirjoitti:

        Sentään jaksoit puhutella tätä sortunutta miestä, joka joutuu viettämään ihmisarvotonta joulua, ehkäpä omaa syyttään.

        Elämä kohtelee kovin kourin ja ellei ole sosiaalista verkkoa tukena eikä kovaa luonnetta jää jalkoihin.

        Poliitikot, sosiaalihoitajat, y.m. yliymmärtäjät puhuvat suurella palkalla asioista, mitään vaan ei tapahdu.

        Veikko Hurstin poika järjesti yksinäisille joulun vanhassa Messuhallissa. Kunnia tällaisille teoille, joihin en itse pystyisi.

        Pelastusarmeija tekee myös hyvää työtä mutta keinottelemaan pyritään tälläkin avulla.

        Pelastusarmeijaan tutustuin tyttäreni kautta se kun teki siellä töitä enennkuin sai työpaikan.

        Siellä ei tuntunut olevan keinotteluporukkaa siellä on hyvä organisaatio,sadassa vuodessa hyväksi koettu.

        Liikkeet antoivat sinne vanhaksi menneitä ruokapakkauksia niitä oli tarpeeksi ja kaikki saivat ruokaa.

        Nämäkin kun oli ilmastyö saivat vanhoja jugurtteja ja mitä siellä oli leipää ja kaikkea vanhaa.Niillä ruuilla elivät kunnes saivat palkallista työtä.
        Se oli pelastus opiskelun päättäneille työttömille.Asiakkaat oli tulleet tutuiksi jopa läheiseltä tuntuneet.
        Pelastusarmeijan työtä pitäisi tukea kun sillä on oikeat kanavat.


    • Silminnäkijä

      Lähdin aamulla seitsemän maissa (kuten tapanani on) aamulenkille. Lunta oli sen verran maassa, että timantit kimaltelivat hangella. Pikku pakkasessa tähtien loisteessa jouluvalot loivat hienon tunnelman. Sitä korosti seikka, että koko kolmivarttisen lenkkini aikana en nähnyt ristin sielua, en edes tuttua jänistä palaamassa yölliseltä retkeltään.

      Vaikka joulu on tapaamisten ja kokoontumisten tilaisuus, omalaatuisen lisän juhlaan tuo myös yksinäisyys luonnon keskellä - vaikkapa keskellä kylämaisemaa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      153
      7660
    2. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      61
      4310
    3. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      140
      3953
    4. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      23
      3892
    5. Moi kuumis.

      Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
      Ikävä
      42
      3240
    6. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      25
      3185
    7. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      38
      3158
    8. Miten hyvin tunnet kaivattusi?

      Mikä hänessä kiehtoo? Asiallisia vastauksia kiitos. 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      48
      2853
    9. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

      Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
      Ikävä
      42
      2721
    10. Oletko joutunut kestämään

      Mitä olet eniten joutunut kestämään?
      Ikävä
      49
      2474
    Aihe