Nyt kaikki muistelemaan!

Kahvipapukarkki

Mitä karkkeja muistat lapsuudesta?Mitä tahtoisit takaisin?Tietääkö kukaan,mistä löytyisi vanhoja mainoksia?Itse tahtoisin takas malla-jogurtin,jambopatukat ja ne ihanat kahvipapu karkit!

13

1741

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • anniina

      ne ihanat nallekarkit - moniväriset ja maksoivat pennin kappale

      • Laina Peite

        Alkuperäiset kahvipavut ja merimieslakritsan jota sai apteekeistä.


    • nostalgia

      Muistan kitaran muotoisen jätskin vaalanpunasella kuorrutteella.Se mukavasti ratisi suussa..Nimee en kyllä muista.

      • muistan

        Sehän oli pinkkis.Sen kyllä haluaisin takaisin.Muistan punaiset,suuret purkkapallot,joissa oli keltainen paperipäällyste inkkarikuvalla.


    • karkkihirmu

      Täs muutama,mitä muistan.Juutuu purkka(sisällä jotai hedelmäistä mössöö).Kaunis veera aski,fazerin suklaa napit,Eriväriset purkkapallot läpinäkyvässä muovi"putkessa"

    • Borgåbisin

      Stop pastillit ja tietenkin Pax

    • anniina

      olikohan nimeltään rintasokeri.. kuitenkin apteekissa myytiin ruskeaa - paperitötterössä..jota sitten imeskeltiin, nam

    • merifani

      Cola -jätski oli tosi hyvää, siinä oli Coca-colan makuinen kuorutus päällä ja ihanaa kermajäätelöä sisällä - semmonen eskimon mallinen tikkujäätelö. Nimeä en muista. Entäs ne jätski -veneet - muistaako kukaan niitä? "Veneenkään" nimeä en muista...

    • 60 luvun lapsi.

      70 luvulla oli niitä ihania suklaatikkaria jota Fazer teki. Niissä oli keskellä tollanen -> D kolo ja ne maistui todella hyvälle, oispa niitä vielä, niin ja niissä oli sellanen läpinäkyvä (paperi)

    • houkuttaa

      Ennen Lakumatto tuntui olevan niin iso ettei sitä jaksanut syödä, lakurulla oli kämmenen kokoinen, jätskivenettä ei jaksanut loppuun asti, ja markalla sai niin ison säkin karkkia että sitä riitti monta päivää. Voi että inhottaa olla aikuinen... ;)

    • K.Korento

      Merijalin peltirasiaan pakattuja Tervaleijonia ja niitä punaiseen pahviaskiin pakattuja Figaroleja.

      • olikin.

        Lätkäliigoja ja Tutti Frutteja tuli vedettyä enimmäkseen, merkkarit oli puolet kalliimpia, ihan 10 penniä kappaleelta mutta olivat sitten kyllä hyviäkin. Myöhemmässä vaiheessa sitten noita salmiakkipulvereitakin tuli syötyä ja pillitikkareita imeskeltyä.

        Vanhempi väki tarjoili aina sellaisia valkoisia neliön muotoisia sinisessä pussissa olevia kurkkupastilleja tai sitten sellaisia hieman helpommin pureskeltavia jauhomaisempia ovaalin muotoisia, joita sai myös punertavina aniksen makuisina versioina. Fazerin parhaitakin sai aina joskus.


    • Hedelmämerkkarit oli hyviä, mutta salmiakkimerkkarit parhaita! :) Myös perinteisiä nekkuja oli myytävänä - kai vielä nykyäänkin joku saattaa sellaisia valmistaa.

      Lapsena karkit maistuivat kyllä niin hyviltä ja niitä pystyi syömään vaikka kuinka paljon eikä huonoa oloa niistä tullut. Näin aikuisena ei paljoa karkit enää maistu. Kaksi kappaletta on maksimi. Ei uppoa eikä itseasiassa ole tarviskaan. Mieluummin hyvin tehtyä ja herkullisesti maustettua monipuolista ruokaa. Nam!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      130
      1413
    2. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      488
      1200
    3. Miesten suusta kuultua

      Olen tässä samaa nyt muutaman kerran kuullut miesten suusta seuraavaa, toki hieman erilaisin sanavalinnoin kerrottuna: "
      Sinkut
      165
      716
    4. Mitä vikoja

      kaivatussasi on?
      Ikävä
      44
      627
    5. Nainen, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, miehestä?
      Ikävä
      49
      627
    6. Sinkut-palstan suurin valhe

      Sinkut-palstan suurin valhe on väite siitä, että naisten olisi helpompaa pariutua kuin miesten. Niin kauan kuin sitä va
      Sinkut
      190
      617
    7. Martina Aitolehti täräyttää suorat sanat Immu Fight Nightista: "Menen tietysti voittamaan"

      Martina Aitolehti on ehtivä. Nyt hän on mukana Immu Fight Nightissa - ja kehässä vastaan tulee Nanna Karalahti. Miten l
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      602
    8. Haluaisin mies tietää pari juttua

      Haluisin mies laittaa sulle viestiä ja kysyä paria asiaa sulta. Mun piti kysyä ne tässä joitakin päiviä sitten irl, mutt
      Ikävä
      21
      569
    9. Nainen mitä jos kaivattusi olisi biseksuaali

      Loppuisiko kiinnostus
      Ikävä
      74
      563
    10. Miten usein

      Vielä siellä muistelet meitä tai minua?
      Ikävä
      40
      547
    Aihe