Majoitukset Thaikuissa?

Reppuli

Hei!

Suunnitelmissani olisi ottaa lento bangkokiin ja lähteä siitä sitten kiertelemään thaikkua ympäriinsä. Mitä kulkuvälineitä suosittette? Ja millaista majoitusta?(ihan konkreettiset hotellien yms nimet otetaan kiitollisina vastaan) kuinka vaikeaa on saada majoitus suosituimmista matkakohteista (krabi, phuket) ennalta varaamatta. Entä budjetti paljonkohan parin kuukauden reissu maksaa? Kiitos !

6

1938

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lietsun mama

      Tervehdys reissaaja
      Suosittelen lämpimästi, että käyt ostamassa kirjakaupasta juuri ennen joulua ilmestyneen Suomalainen Matkaopas: Phuket, Krabi& Phang Nga. Se on Markus Lehtipuun tekemä opas, josta saat hyvät vinkit yöpymisiin, sekä hinnat. Kulkemiseen tarkat ohjeet ja kartat. Ja kaikkea muuta hyödyllistä tietoa Thaimaasta. Kirjan hinta oli n.20€. Ostin sen itse miehelleni joululahjaksi ja olen sen jo aika tarkkaa lueskellut ja otamme sen mukaan, kun lähdemme 19.2 Phukettiin jälleen. Vuosi sitten olimme 3 viikkoa ja nyt olemme 4.

    • Natureriksa

      Thaimaassa on edullista ajella "natureriksalla".
      Näin se lausutaan ja paikallisetkin ymmärtävät, mutta kirjoittaa thaiksi en osaa.
      Tietysti oppaat ja kartat on tärkeitä. Tietää minne haluaa.
      Bang Kokin rautatieasemalta saa erittäin kätevästi naturen ja ei kun menoksi.
      Matkalaukkuja ei saa olla mukana kuin 1 kpl / matkustaja. Eli muuttokuormaa ei voi viedä.
      Hinta on n. 300 bathia / päivä.
      Kuskille ostettava siis myös ruoka ja juoma.
      Lukemista kannattaa varata matkan ajaksi, sillä muuten ei aika kulu.
      Esim. Demari tai Maaseudun Tulevaisuus ovat hyviä.
      Jos haluaa nauttia omia eväitä, paras on ottaa Suomesta jo mukaan pakastettu ripakukko.
      Palan painikkeeksi kokkelipiimää.
      Huom. Muista myös aikaero. Ettei tule nukuttua liian paljon.
      Mustaa kahvia silloin tällöin ja tilkka paikallista Mekong viskiä hoitaa asian.
      Muuten. Kuskille ei kannata syöttää ripakukkoa.
      Jälkipoltto tulee pahan hajuiseksi ja kabiinissa ei istu Erkkikään.
      Muutenhan se kyllä on paikallisille ihan mukiinmenevää evästä.
      Nopeasti liikkuvat kukon ja kanan kuvia kohti.

    • menetellyt

      seuraavalla tavalla.Thaimaassa ei ole ongelmaa löytää majoitusta,sillä hotelleja ja majataloja(inn)on joka lähtöön ja makuun.Matkustaessani Thaimaahan olen varannut Suomesta ennakkoon(netti)ensimmäisen hotellin,että on osoite lentokentältä lähtiessä tiedossa,jonka voi sanoa taxille.Olen myös jemmannut joitakin osoitteita mukaan osoitteineen ja puh.numeroineen.Soittelen sitten Thaimaassa ja kyselen hotelleita onko tilaa?.Myös nettikahvilat on hyviä paikkoja,joista onnistuu varaaminen.Kaikki on toiminut hyvin.Hyvää matkaa.

    • vaikka tuolta
      • pääsee pitkälle

        Kannattaa varata aina ensimmäinen yö valmiiksi aina uudessa paikassa. Ison laukun kanssa on ikävä etsiä hotellia. Hotelleja löytyy: www.sawadee.com. Netin kautta voi hotellit varata helposti kaikista turistipaikoista, mutta hankalampaa muualta. Hinta on yleensä netin kautta samaa luokkaa, joskus jopa halvempaa.
        Kun saavut perille, ja olet saanut vietyä laukut hotellille, niin voit kierrellä etsimässä hotelleja, ja kyselemässä tarjouksia. Hinta riippuu paljon paikasta ja siitä, onko sesonkiaika. Bungalowi Ko taolla voi olla 6€/yö, phuketissa 24€. Pahimman sesongin aikana (joulu-uusivuosi) voivat hotellit olla melko varattuja.
        Paras ja halvin tapa liikkua on juna ja bussi. Yöjuna on hyvä pitkille matkoille, busseissakin on yleensä ilmastointi, joten päivämatkoille ne sopii hyvin. Minibusseja myös löytyy, mutta hinta on kalliimpi. Näillä välineillä tutustaa parhaiten paikalliseen elämään.
        Syöminen on halpaa, jos välttää hienoja rantaravintoloita. Aterioita voi saada alle eurolla.

        Budjetti riippuu siitä, mitä aiot tehdä. Penniä venyttämällä voi elää 10€/päivä, mutta sillä ei paljoa juhlita.


    • Pieni ajatus päähän että minne haluaa ja mitä tehdä.
      Näiden pohjalta sitten että miten sinne pääsee (lentää,junailee,busseilee) ja mitä ko compot maksaa.

      Yleensä kun reissuun lähden (ekaa tai kymmenettä kertaa) mukana on ko maan lonelyplanet,
      paikan päältä lentokentältä, hotellilta tai kirjakaupasta kartta tahi pari.

      Kokemuksen mukaan kannattaa harrastaa suunnittelua. Ensimmäisellä kerralla se hotellin varaaminen
      etukäteen on ihan fiksu idea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4388
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      150
      3187
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      48
      2502
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      51
      2435
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      98
      2115
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1632
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1616
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      161
      1484
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1253
    Aihe