hakkuriautonkuljettan palkka

hakkuriharjottelia

minkäs moisel työsopimuksel hakkurikuskit tekee töitä? kun ei oikeen osaa hahmottaa tosta tes hommasta..ettei vaan mee itellä persneton puolelle toi hinnoittelu..

7

6828

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muutor

      se kuskina aikas helppo laskeskella millä hinnalla töitä tekee ja millä ei... Eipä se varmaan palkaltaa paljo kummosenpaa palkanpuolesta kun ajohommatkaan, vaikkakin homman luonne aivan eri maata.
      Saakos kysästä missä päin maata hommaa harjottelet ja millasella kalustolla? Kiinnostas kyllä moinen homma itteekin.

      • hakkuriharjottelia

        ei puhu paskaa niin kuin eräät täl palstal..nimen omaan tes palkan mukaan, hakkuri on sisun päällä..pitkä korttikin on taskussa..puukuski vois tietää..


    • Yksi oli menossa hakkurihommiin, mutta taisi osaltaa tyssätä hieman liian pieneen palkkaan ja siihen, että reviiri olisi ollut liian laaja. Toinen taas ajoi metsähaketta, nupilla, mutta oli jättänyt sen homman kun ei ollut palkkaan tyytyväinen eikä kuulemma isännällä ollut varaa maksaa enempää.

      Veikkaan, että normaaliin tyyliin talokohtaisia eroja on. Ei varmaan kannata lähteä alle kuorma-auton kuljettajan tessin nosturinkäyttölisä 5% päälle. Joten tuosta ainakin saa vähän suuntaa. Ja ehkä siihen päälle kannattaa vielä vähän lisätä.
      Varmaan sekin vaikuttaa, että missä päin asut ja missä ne työkohteetkin ovat. Etelässä varmaan maksavat hieman enemmän kuin muualla. Niin ja sekin, että miten sitovaa työ on / miten pitkää päivää meinaat tehdä, jne.
      Akt:n sivuilla on palkkataulukot, niistä näkee suuntia.

      Ei hullu se, joka pyytää, vaan se, joka maksaa.

      • hakkuriharjottelia

        harjottelu palkal mennään,pari kuukautta..katsotaan sitten mihin tahtiin nosturi heiluu..ei olekkaan niin helppoo hommaa kuin pöllin nostelu.. joku tolkku täytyy olla siinä rahan ahneudessakin..
        isäntä puhaltaa viel lavan nopeemmin täyteen kuin mä...


    • varsinaisesti ei hakkurin palkasta oo tietoo, mut kaveri ajaa ja sillä on läpituntipalkka pikkasen auki 12€ tunti ja sit se saa sen ison päivärahan, jotai 28€...
      Musta tuo 12€ on kyl ehkä hitusen liian vähän...

      • hakkuriharjottelia

        se kun vertaa paperi tehtaan palkkaa.mut kaikki on suhteellista...olis kai pitäny koulus olla tunnilla eikä pulkkamäes:)


      • huh huijaa

        olikos hiki, kun heräsit unesta, tuollaisesta palkasta?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      58
      1686
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      365
      1172
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      138
      963
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      14
      804
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      632
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      608
    7. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      90
      568
    8. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      47
      562
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      508
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      47
      495
    Aihe