juniorin keskittymiskyky

musta.salama

Tilanne meillä on se että pidän sisällä päivittäin koulutushetkiä n.15-30 min kerrallaan. Ulkona kuitenkin kouluttaminen on sata kertaa haasteellisempaa..koira jaksaa keskittyä just ja just sen yhden käskyn verran ja sitten haluaa "riehua" eli pomppia ympäriinsä kuin hullu ja repiä oksia, käpyjä kaikkea. Olen kumminkin yrittänyt vaatia 3 käskyn verran keskittymistä. Esim seuraa, paikka ja tänne käskyjen opettelemista. Pitäisikö minun antaa joka käskyn välillä se riehunta tauko vai voinko huoletta vaatia hieman pidempää keskittymistä?? En kumminkaan mahdotonta, ymmärrän että joskus sen on nollattava aivot :)

Sisällä se keskittyy minuun ja meidän tekemiseen täydellisesti ja joka käsky menee heti oikein ja on innoissaan mukana. Mikä on mahtavaa, mutta ulkona asia on toinen juttu...

6

329

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • musta.salama

      ...

      • enää niin junnu ole etteikö sen pitäisi pystyä keskittymään jo pitempiäkin aikoja,monesti tuon ikäisellä on jo kisojakin käytynä =)Eli lisää pikkuhiljaa vaatimustasoa,palkkana se leikki ja muu sitten kun on homma suoritettu =)


    • hatam

      meillä on opetettu jo puolen vuoden jälkeen pikkuhiljaa.
      Paras tapa mun mielestäni oli, että ulosmennessä ensin huhdottin pahemmat höyryt pihalle ja vasta sitten käytiin niihin opetuspuuhiin. Jos koiralla oli hirveesti energiaa, ei siitä opettamisesta tullut mitään.
      Kotonahan on hyvä treenata myöskin.

    • hiukan toisenlainen ehdotus kuin muilla, mutta miten se ajokoiramixillä toimii, niin siitä ei ole hajuakaan.
      Eli jos koittaisit palkata sitä jollain saalisleikillä jo kontaktin ottamisesta ulkona! Siis heti alotat leikillä, rauhotat...jatkat heti uudelleen ja niin edespäin. Silloin koira todennäköisesti(tai toivottavasti) pyrkiikin keskittymään sinuun ja siihen palkkaan ja sille jää ns. nälkä päälle siitä leikistä! ja se tietää sen jatkuvan! Sitten kun se alkaa sujua, niin alkaisit käskyttää pikkuhiljaa niitä juttuja jotka se takuuvarmasti osaa...ja aina sitten se palkka HETI päälle! Ja koko homma kannattaa lopettaa silloin, kuin koira on oikeen innoissaan jutusta, niin seuraavalla kerralla homma on sille jo tuttua ja kierrokset nousee nopeemmin :)
      Ja jättäisin ne "koulutusleikit" sitten ihan vaan siihen käyttöön ja "vapaalla" sitten muita leikkejä. Me käytämme tätä tapaa, mutta toki on paljon muitakin :)

    • molossi

      Noo,junnut on junnuja.Toiset enemmän ja toiset vähemmän,heh :)

      Minä taas aloitan kouluttamisen aikas aikaisin eli hyödynnän nopean oppimisen aikakautta ja aikaa mahdollisimman paljon ennen sitä varsinaista junnu-ikää tai sanoisinko murkku-ikää.
      Eli pyrin noi tietyt koulutusjutut,kuten tokojutskat(pääasiassa alon ja joitain avon juttuja) "opettamaan" jo ennen puolta vuotta.Sitten pahimmassa vaiheessa keskitytään "mukavampaan", nenänkäyttöön ja ihan vaan kontaktin ja kotikasvatuksen juttuihin.Esim.viime projekti meillä on ollut tuon virtapiirimurkun kanssa harjoittaa niin vahvaa kontaktia,ettei se vapaana karkaa muiden luo.
      Sitten pahimman murkun jälkeen aletaan kaivaa niitä pentuna koulutettuja juttuja vasta kunnolla ja pikkuhiljaa hiomaan.

      Itse kun olen sitä mieltä,että varsinkin roduilla,joilla ei ole jalostettu pahemmin tuota miellyttämishalua ja toimimista kiinteästi ihmisen kanssa,niin nuo johtajuusjutut ja sitä kautta kontaktin luominen ja tarve on tärkeää,myös siis vaikuttaa tuohon keskittymiseen.
      Eli siis minä panostan ensin kontaktin ja keskittymiskyvyn luomiseen.

      ja meilläkin alkaa ensin koulutus sisällä kotona,sitten omalle pihalle,jossa enemmän häiriötä ja sitten ihmisten ilmoille.

      joskus on vähän vaikeaa neuvoa,kun ei tunne koiraa ja omistajaa.
      Eli esim.jossain tapauksissa voi jollekin olla esim.paikallaan nostaa vielä enemmän kierroksia ja siellä sopivassa kohdassa aloittaa ottaa vaikka yhtä liikettä jokusen kerran,kunnes koiraa pääsee jyvälle.Toiselle taas se ei missään nimessä sovi,ja esimerkiksi palkkaus ruualla on parempi,koska se rauhoittaa,jolloin taas joku toimii paremmin niin.

      Yhtä kaikki.Kaiken takana on kontakti ;=) ja omissa roduissani vielä "maltti on valttia",jos tuloksia haikailee...

      Niin,ja toi päivittäinen aika voi olla jollekin vähän pitkä,vaikka sisällä paremmin menisikin.
      Itse ottaisin korkeentaan muutaman minuutin täydellä kapasiteetillä ja sitten samat seuraavaksi ulkona.Yhtä,korkeintaan kahta jokusilla toistolla ja lopetus aina helppoon ja opittuun.

      En tiedä,mutta taas makuasioita.Itse en koskaan harjoittele edes kisaavilla koirilla puolta tuntia.Siis tokojuttuja.No korkeintaan silloin,kun välillä ollaan käyty jossain kentillä ryhmässä harjoittelemassa,jossa siis tarkoitus on enemmän ollut testata keskittymiskykyä muitten joukossa.

      Mutta,nuoret on nuoria.Hommia saattaapi paljonkin vaatia :=)

      • musta.salama

        "Itse ottaisin korkeentaan muutaman minuutin täydellä kapasiteetillä ja sitten samat seuraavaksi ulkona"

        Taidanpa kokeilla tuotakin. Eli siis eka sisällä ihan pari perusjuttua mitkä se varmasti osaa, ja sitten ravaan ulos (kerrostalo kolmiossa asutaan) ja samat jutut ulkona. Ja sitä monta kertaa päivässä. Ehkä pienen virheen teen siinä, että kävelen n.500m läheiselle kentälle siihen koulutushetkeen, kun siinä se juuri kerää niitä extra kierroksia. Voisin ihan aloittaa harjottelun omalla parkkipaikalla yms. paikalla oman talon pihassa.

        Lähinnä tuohon koulutushetken pituuteen vaikuttaa myös se, että teemme paljon etsimis/jäljestämis harjoituksia sisällä ja ulkona (perus koulutuksen lisäksi siis) niin saa edes jonkinlaista ajokoiramaista toimintaa, kun siinä sitä on. Saattaa siten joskus venähtää puoleenkin tuntiin helposti. Enkä ainakaan vielä ole siinä väsymisen merkkejä huomannut, kun se on juuri sitä koirani ominta toimintaa. Etsisi vaikka 2 tuntia jos antaisin. Ja tämän hajuaisti toimii kuin kone :) en ymmärrä miten koira voi haistaa jäniksen niinkin kaukaa, kun vielä tuulee kovasti. Uskomatonta..


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      404
      1585
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      808
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      38
      747
    4. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      29
      704
    5. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      54
      669
    6. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      44
      635
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      417
      634
    8. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      553
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      88
      527
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      21
      484
    Aihe