Juu, tapahtui männä suvena Norjan reissulla:ajelles-
sani n 70-vauhtia alkoi pyörä yhtäkkiä täristää
vallan pirusti. Pysähdyin katsomaan mutten huomannut
mitään erityistä. Jatkoin matkaa tärinästä huoli-
matta koska masiina muutoin toimi normaalisti.
Ajelin lenkin loppuun, n. 3500km. Takarengas oli
kulunut hyvin epätasaisesti,lisääntyvän epätasaisuu-
den toki huomasin jo ajossa. Toinen puoli renkaasta
oli aivan sileä ja vastakkaisella puolella oli vielä
runsaasti kuviota 8000km:n jälkeen.
Onko mahdollista, että semmoinen tasapainoitukseen
käytetty lyijymötiskä olisi irronnut ajossa??? Se
selittäisi tärinän yhtäkkisen ilmaantumisen.
Kaikki aiemmat renkaani kuluivat hyvin tasaisesti
eri puolilta. Renkaan vaihtoi pääkaupunkiseudulla
erittäin tunnettu liike (nimeä en tietenkään kerro
koska kyseessä lienee ollut yksittäistapaus)
Voiko siis tasapainotusmötiskä irrota ja aiheuttaa
välittömästi voimakkaan tärinän sekä epätasaisen
renkaan kulumisen???
Onko muilla kokemuksia???
Renkaiden tasapainoitus...
5
1261
Vastaukset
Tuskinpa tasapainotuksen irtoaminen on moista aiheuttanut,ennemmin vaikuttais että renkaasta olis vyö poikki,mene ja tiedä.
- xv1100
kyllä painon irtoaminenkin vähän saa aikaan. Mutta pienikin kudosvaurio tekee ihmeitä ajettavuuteen ja varsinkin renkaan erikoiseen kulumiseen.
- Kra
Onko takaiskari kunnossa?
Tuo 70 nopeus vois hyvinkin olla laakeroidun takapään ominaisvärähtelytaajuus, eli renkaassa ei välttämättä ole silloin vielä mitään vikaa. Mutta kyllähän nuo edelläkerrotut kudosvaurio ja puntin irtoaminen ovat ihan mahdollisia nekin. - Curver
Veikkaan myös kudos- tai vannevauriota, sillä epätasapainon pitää olla reilusti yli sadan gramman ennenkuin tärinä alkaa olla häiritsevää noin pienellä nopeudella edellyttäen että kaikki muu on kunnossa. Sellainen klöntti on jo huomiota herättävän iso.
Ellei vika korjaannu rengasta vaihtamalla niin tarkista huolellisesti laakerointi ja kiinnitykset swingistä, linkusta, iskarista ja takapyörästä. Klappi ripustuksissa päästää swingin värähtelemään. Myös rikkoontunut iskari saattaa olla osasyyllinen. - joujou
Kuuluuks siit ääntä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie1243843Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta193594Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1202526Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten802460Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää532432Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom82390Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole212347Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin632255Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1582246HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a364362017