vista menee kaupaksi

8587
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Markkinointimielessä tuotetaan nykyään tilastoja jos jonkinlaisia. Kerro edes YKSI suomalainen tunnettu yritys joka olisi ostanut Vistan.

Toisaalta tuossa uutisessahan selvästi sanotaan että senkin mukaan myynti on jäljessä jopa XP:n, joka on tunnettu erittäin hitaasta hyväksynnästä yrityskäytössä, aloitusmyynnistä.
Julkaisusta kulunut jo yli viisi vuotta ja vain hieman yli puolet Windowsin käyttäjistä on sen hyväksynyt.

Äänestä
  • jos yritykset haluavat vistaa ostaa, niin mikäs siinä.
    sehän on niiden oma valinta että haluavatko kalliin ja epämääräisen käyttiksen..

    en minä mene miljardeja kärpäsiäkään torumaan siitä, että niiden mielestä paska on hyvää!

    Äänestä

  • No heti kai se on ruvettava vistaa asentamaan kun sen saa.
    Monessa firmassa jätettiin suosiolla xp väliin jos konekanta oli w2000 pohjalla. Melko vähissä tuki tuolle w2000 enää. Mitä tuota vetkuttelemaan.

    Äänestä

  • Aina parhaiten ja siitä maksetaan eniten.

    Äänestä

Tuo paremmin myyminen on kovin suhteellista. Mikäli odotuksetkin ovat pienet silloin ne ylittyvät helpommin.

Minun tietääkseni Nokiakin siiryi vasta viime vuoden lopussa XP-käyttikseen vindows koneissaan. Harvalla yrityksellä on varaa taistella keskeneräisen käyttiksen kanssa.

Tähän asti yksikään mikkisoftan käyttis ei ole ollut valmis tullessaan myyntiin. Mikkisofta käyttää asiakkaitaan aina betatestaajina.

Äänestä

"62,5 prosenttisesti Windows 2000:n ensimmäisen kuun myynnin"

Nykyäänhän ei ole yhtään enempää koneita maailmassa kuin w2k:n ilmestyessä... :)

Äänestä
  • kyllä varmaan kaupaksi menee odotettua enemmän jos arvoidaan että niitä myydään vaan 2

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


cnyyvannzn kirjoitti:

http://www.itviikko.fi/page.php?page_id=15&news_id=2007931&rss=8

vista myy paremmin kuin oli odotettu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu