Tuli lopulta hankittua 508 tiimille huoltoajoneuvoksi. Vaikkei sinänsä suoranainen matkailuato olekaan, niin ajattelin tältä osastolta löytyvän mahdollisesti apuja, kun en millään saa käyttäjätunnukselleni hyväksyntää Matkamersuihin.
Eli ajoneuvon perushuollosta kyselisin: Mitä öljyä tuohon vanhaan kamppeeseen tulisi laittaa koneeseen jotta pysyisi mukavasti sisässä (tilavuus?), laatikkoon (tilavuus?) ja perään (tilavuus?)?
Entä onko autossa muita huomattavia säännöllisiä huoltokohteita kuin nuo olkatapit? Ilmansuodatin ilmeisesti pestään aika-ajoin (Millä?).
Lisäksi kiinnostaisi tietää, että mistä saisi ne sellaiset peltiset pölykapselit (tarjoa omiasi: [email protected])? Myös pleksi-ikkunoita saa tarjota.
508 huoltokohteet / tietoja
3
2793
Vastaukset
- sepposeponseponseppo
Jeps, jos linjoille osuu joku kunnon 508 mies, niin voisiko kertoa vähän kokemuksia millainen homma on ilmata kytkin, kun nesteet on lurahtaneet ulos pakkasella. Toivon, että tiiviste on sanonut itsensä irti pakkasella, eikä mitään sen pahempaa. Paikallaan seisoessaan kuitenkin on näin käynyt.
Mä olen käyttänyt omassa ilkiliikkujassa tässä talvella ihan halvinta perusöljyä. Ihan jos en vuoksi, että se tuntuu kuluttavan sitä tasaiseen tahtiin, olkoon kuinka jäykkää vain.
Ostin eBaystä 508/608:n teknisen manuaalin englanninkielisenä PDF muodossa. Ei ollut ihan sitä mitä toivoin kun itse käsitin väärin ja olin ostamassa korjausopasta, mutta on mokomassa muutama räjäytyskuva järjestelmän eri osista, joten voi ehkä olla avuksi jos lähtee vehjettä rassaamaan. Voin varmaan myydä edelleen muutaman euron vaivanpalkkaa vastaan :) Kurkkaa tuote osoitteesta:
http://cgi.ebay.co.uk/MERCEDES-BENZ-206-306-406-408-508-608-309-data-MANUAL_W0QQitemZ300043075096QQihZ020QQcategoryZ18421QQrdZ1QQssPageNameZWD1VQQcmdZViewItem
Sieltä näkyy kuvissa kirjan sisällysluettelo.
Jos mokoman haluat niin kysele sen perään vaikka jaymattila ( at ) gmail.com
eipämuuta.moe. Öljytilavuudet löydät täältä.
http://lubricantadvisor.valvolineeurope.com/
Olkatapit olit jo huomioinut.
Muistaakseni kyseisessä malissa sammutus, valojen korkeus-säätö ja olikohan sielä jotain muutakin toimii alipaineella, eli niissä ohkasissa muoviputkissa (taisi olla ruskeita) on välillä pätkä kumiputkea joka saattaa hapertua, ensimmäinen oire on ettei kone sammu virta-avaimesta.
Pleksilasit??? muistaakseni linja-autoissa pleksilasit on kielletty, se jos ne on tavaratilassa voi olla sitten eri juttu.- Saetkae
Jos meinaat ajaa sillä vähänkin enemmän kannattaa käyttä moottorissa esimerkiksi Teboilin SHPD 5W40. Öljyissä säästö on sitä "väärää säästöä", AINA!
Jos öljynkulutus on suuri, tarkista venttiilikopan tiiviste. OM 314 koneessa venttiilikoppa toimii myös imusarjana ja jos kopan tiivari vuotaa imupuolelle, saat lisää savua ja vähemmän ölyä koneeseen. Säädä samalla venttiilit, ne tuuppaavat kantamaan jos niitä ei ole hetkeen säädetty.
Olkatapit, kardaanin rasvanipat voidellaan ja vaihteiston sivulla oleva kytkimen "rasvahattua" pitää kiertää pari kierrosta 5000 km välein (Oikealla puolella). Kierrä ensin rasvahattua pois ja täytä tarvittaessa jos tyhjä. Tavallinen NGL tai graffiittia sisältävä rasva käy. Vanhemmissa on nipat myös jousenkorvakkeissa
Vaihteistoon tulee laittaa ATF Dextron 2 ja perään Hypoid 80/90. Koska 508 on muutenkin tehoton kannattaa näin talvella panostaa synteettisiin öljyihin. Säästät ölyjen hintaeron polttoaineissa aika äkkiä.
Ilmansuodatin on öljykylpy tyyppinen ja ellet ajele tosi pölyisissä oloissa riittää öljynvaihto ja pohjapurkin putsaus vuoden-kahden välein.
OM 314 kone menee käytännössä rikki vain jos sitä käyttää ylikierroksilla. Tasaista 80 se kestää vaikka kuuhun saakka.
Öljytilavuuksia ei ole nyt käsillä, mutta ne saat kyllä huoltsikalta/öljyn myyjältä.
-Ännekkäästi mutta hitaasti, toivoo jo 300 000km 608:lla-
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.3510364- 425562
- 435093
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk2033881- 483528
- 133513
- 313006
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise742799- 442663
- 562563