Nyt olisi halpa ja vesitiivis kamera tiedossa, 7.1 megapikseliä. Mutta kuinka paljon mahtuu kuvia parhaalla laadulla kortille, eli minkä kokoisen muistikortin hankkimista suosittelette, riittääkö 1gb, vai pitäisikö hankkia 2gb kortti? Paljonko mahtuu parhaalla laadulla kuvia esim. 1gb korrtille. Kamera on olympus ja kortin malli xD.
Halpa vesitiivis kamera!!!
jormaaakakak
71383
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tuo kuva määrä riippuu tiedosto tyypistä Pakkaamattomat TIFF ja RAV tiedostot vievät jopa 20Mb ,kun JPEG vie pakkauksesta riippuen alle 7Mb. Noita pakkaamattomia tiedostoja ei kannata käyttää ellei muokkaa kuvaa jollakin softalla. Mikäli on tarvis muokata silloin nuo pakkaamattomat ovat tietysti parempia. Toiseksi mikäli haluaa teettää kuvia kannattaa muistaa, että harva valmistamo pystyy tekemään noista pakkaamattomista. Yleensä ne vaatii kuvan olemista JPEG pakattuna.
Ja xD-kortteja ei ole 2-gigaisina, tällä htekellä 1gb suurin.
Minäpä ostin lokakuussa säänkestävän eli roiskevesitiiviin µ1000:n ja siihen innoissani 2GB xD kortin.. Valitettavasti tuo kamera ei kuitenkaan tue korttia kuin yhteen gigaan asti.
Miten niin ei ole 2G kortteja olemassa? Olympus mju 725 ja 770, molemmat vesitiiviitä ja iskunkestäviä kameroita. 2Gt xD kortti toimii molemmissa.
Nopeampaa H-tyyppiä ei löydy 2Gt.
Nyt sitä löytyy myös H-tyyppiä kun tarkemmin katsoin. Viimeeksi eivät olleet vielä saaneet H-tyyppiin sitä 2Gt muistia.
http://www.memoryx.net/xdh2gb.html
shq 3072x2304 -> 586 kuvaa
video shq (640x480)-> 30 min
Kamera 725 SW (iskunkestävä, vesitiivis).
Kortti 2gb xD