Kaikki Luxoriin matkaavat!
Luxor on Egyptin mittakaavassa pieni maalaiskylä, jossa on paljon köyhyyttä. Orpokoteja ja vastaavia on paljon. Monesti kaupungissa vierailevat turistit voivat tehdä paljon vain tuomalla tiettyjä käytettyjä (ja miksei uusiakin) tavaroita. Yleensä isompien lasten ja aikuistenkin (vanhuksia on joissain 'hoitolaitoksissa' myös) vaatteista on puutetta, koska monista ihmisistä on ihana ostaa söpöjä vauvanvaatteita. Tarvetta on siis ihan kaikenlaiselle tavaralle, mitä nyt päivittäin lastenhoidossa tarvitaan! Päiväkotien tyyppisissä on tarvetta mm. värityskirjoille, kynille, papereille yms. Ihonhoitotuotteita yms.
Jos ei halua matkalaukussaan raahata ylimääräistä, niin kiva vinkki oli ostaa paikallisesta kaupasta esim. läjä kyniä ja vihkoja - näin tuet sekä paikallista kauppiasta että sitä hyväntekeväisyyskohdetta.
Jos et tiedä, minne näitä tavaroita viedä, voin antaa tarvittaessa yhteystietoja. Lyhyt tarina hyväntekeväisyydestä löytyy myös blogistani tämän päivän kohdalta, linkkeineen päivineen.
Jossain vaiheessa Luxoriin avataan toimisto, johon näitä tavaroita voi viedä, siihen asti niitä hoitaa Luxorissa asuva henkilö.
Rekisteröityjä järjestöjä on lukuisia, ja tämä on vain (tai tulee olemaan, prosessi vielä kesken) yksi niistä. Tämä pyrkii tukemaan niitä jotka ovat toistaiseksi jääneet tunnettujen kohteiden varjoon.
Esimerkiksi viiden euron arvoisella tavaralahjoituksella on erittäin suuri merkitys köyhissä oloissa. Yleensä kohteet eivät saakaan vastaanottaa suoraan rahaa.
Itse toimin Kairosta käsin (tällä hetkellä Suomesta), joten en voi toimia tavaran vastaanottajana Luxorissa.
Orpokodit ym.
7
862
Vastaukset
- niilin näkijä
hei!
olemme lähdössä paasiäistä ennen luxoriin.
voisitko neuvoa missä päin luxoria näitä toimistoja on!- auttaa
Oppaat osaa yleensä auttaa näissäkin asioissa!
Luxor4care on vasta toiminnassa aluillaan, joten toimistoa heillä ei vielä ole. Mikäli olet englanninkielen taitoinen, niin voit ottaa yhteyttä suoraan järjestöön ja sopia tapaamisesta. Voin toki toimia välikätenä, jos tarvis, mutta eiköhän aika moni englantia osaa.
Tässä rakenteilla oleva websivusto.
www.luxor4care.org
Ottakaa vaikka yhteyttä Connie Tindaleen.
Oppaat varmasti voivat tietää muista järjestöistä ja niistä voi kysyä heiltä.
- sunshineen
sunshine ei siellä tosiaan tarvitse mitään, leikkikaluja on mielin määrin ja lapset ovat puettu kuin juhlapäivinä. rikkaat englantilaiset huolehtivat heistä. lisäksi he saavat koulutuksen yksityisessä kielikoulussa, joten on hyvä suunnata muihin kohteisiin. sinshinen työrupeaman jälkeen itse veimme ylimääräiset vaatteet, pyyhkeet, shampoot, hammastahnat ym. koptikristittyjen tyttöjen orpokotiin. ja voin sanoa, että he olivat TODELLA kiitollisia niistä useista muovikasseista, mitä sinne päätyi. tämä sijaitsee myös lähellä keskustaa, basaarialueelta lähtevän kadun varrella (pois päin niilistä). en osaa tarkemmin selittää, mutta kun sinne lähtee kiertelemään, löytää seinästä kyltin jossa se lukee englanniksi. alueella on myös kivoja HALPOJA pikkuputiikkeja siellä täällä.
- Egyfan
Kyllä on mukava kuulla, että olette auttaneet paikallisia lapsia. Ihanaa lähimmäisen rakkautta!
Todellakin, aivan pienikin määrä tavaraa ja siitä ollaan kiitollisia. Ei tarvitse viedä kiloittain tavaraa.
Luxor4care tukee tällä hetkellä muutamaa projektia ja lisää tietenkin suunnitteilla, mutta toiminta on vasta alussa.
KOHTEET:
-The Good Samaritan Home vammaisille lapsille. Kuvista päätellen paikka on todella huonossa kunnossa, pihakin on kuin kaatopaikka, keittiö ja muut ruokottomassa kunnossa.
-Koulu-auto vammaisille lapsille, jotka asuvat kotona, mutta joita kuljetetaan mm. fysioterapiaan ja kouluun. Tällä hetkellä tämä vammaisten hoitokoti joutuu maksamaan autosta vuokraa - mutta rahasta on tietenkin aina pulaa.
-Fysioterapiahuone kaikkine tarvittavine laitteineen.
-Vanhat kannettavat tietokoneet asukkien käyttöön ovat tervetulleita. Lapsia ja muita asukkeja on niin monta ja ainakin mitä viimeksi kuulin, innokkaasti yrittivät käyttää vain yhtä kannettavaa. Tässä vammaisten hoitokodissa ei ole vain lapsia, vaan myös aikuisia.
The Good Samaritan Home ei saa mitään valtion tukea, koska se ei täytä tiettyjä tuen saamiselle asetettuja määräyksiä. Se on täysin ihmisten lahjoitusten ja hyväsydämisyyden varassa.
Minä heitin äskettäin myös ilmoille kysymyksen naisten turvakodista, Kairossa tällainen ensimmäinen yksityinen on, House of Eve. Epäilen Luxorissa sellaisen lainkaan olevan, joten olisi mukavaa ja tärkeää saada tällainenkin projekti aikanaan työn alle.- niilin näkijä
Laziza kirjoitti:
Todellakin, aivan pienikin määrä tavaraa ja siitä ollaan kiitollisia. Ei tarvitse viedä kiloittain tavaraa.
Luxor4care tukee tällä hetkellä muutamaa projektia ja lisää tietenkin suunnitteilla, mutta toiminta on vasta alussa.
KOHTEET:
-The Good Samaritan Home vammaisille lapsille. Kuvista päätellen paikka on todella huonossa kunnossa, pihakin on kuin kaatopaikka, keittiö ja muut ruokottomassa kunnossa.
-Koulu-auto vammaisille lapsille, jotka asuvat kotona, mutta joita kuljetetaan mm. fysioterapiaan ja kouluun. Tällä hetkellä tämä vammaisten hoitokoti joutuu maksamaan autosta vuokraa - mutta rahasta on tietenkin aina pulaa.
-Fysioterapiahuone kaikkine tarvittavine laitteineen.
-Vanhat kannettavat tietokoneet asukkien käyttöön ovat tervetulleita. Lapsia ja muita asukkeja on niin monta ja ainakin mitä viimeksi kuulin, innokkaasti yrittivät käyttää vain yhtä kannettavaa. Tässä vammaisten hoitokodissa ei ole vain lapsia, vaan myös aikuisia.
The Good Samaritan Home ei saa mitään valtion tukea, koska se ei täytä tiettyjä tuen saamiselle asetettuja määräyksiä. Se on täysin ihmisten lahjoitusten ja hyväsydämisyyden varassa.
Minä heitin äskettäin myös ilmoille kysymyksen naisten turvakodista, Kairossa tällainen ensimmäinen yksityinen on, House of Eve. Epäilen Luxorissa sellaisen lainkaan olevan, joten olisi mukavaa ja tärkeää saada tällainenkin projekti aikanaan työn alle.olemme juuri lähdössä luxoriin.
kiitos lazizalle paikallisia oloja valaisevasta tiedosta.
käymme kertomissasi paikoissa ja autamme toki parhaamme mukaan.täältä ei todellakaan kannata rahdata avustustarvikkeita vaan hankkia ne paikan päältä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen213670Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,1773324Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 172282865Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina702457Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta
"Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S3111762Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut
Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.91500Vihervassarit
Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät261376Lopetan ikävöinnin
Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään31291Ei ole liian myöhäistä..
Tule mun luo ja katso silmiin, niin saadaan taas se sanaton yhteys ja sano sitten vain anteeksi rakas ja suutele ja hala31062Esprit hoitokdit Varkaudessa?
Asun keskisuomessa ja käyn satunnaisesti äitini luona Varkaudessa. Äitin tarvitsee kohta hoitajan kotiin tai hoitokodin104931