auttakaa. mulla on kaksi poika gerbiiliä tammikuussa täyttivät 1 vuoden. ne eivät millään kesyynny. olen käyttänyt kaikkia keinoja mutta ei auta. toinen niiistä puri mua ihan kunnolla sormeen. ne on ostettu eläinkaupasta. en haluaisi luopua niistä mutta en tiedä mitä tekisin.. auttakaa.onko kellään kokemuksia. edelliset gerbut kesyyntyi tosi hyvin.
niillä on iso terraario ja virikkeitä paljon.
gerbiili pojat kesyiksi
6
343
Vastaukset
- gerbut<3
on kokemusta!
kannattaa olla tosi sitkeä muista pitää niitä joka päivä kädessä kannettaa aluksi aloittaa vaikka pitämällä jotain hanskaa tai lapasta kädessä ja kattoa miten se silloin reakoi kun pidät sitä kädessä kun ittelläsi on vaikka hanska sitten kun se on tottunut siihen eikä näyki tai pure hanskaa tai lapasta voit ottaa sen lapasen tai hanskan pois ja voit pitää sitä jo kädessä mutta tämän lapasen tai hanskan pitää olla niin ohut että gerbiili haistaa kätesi! toinen konsti on ettää hankaant aina ennenkuin pidät gerbiiliäsi niin käsiäsi niiden puruihin hetken silloin kättesi haju tarttuu puruihin eikä se enää tuksu niin vieraalle gerbiileistäsi!
näitä mä oon kokeillu ja kyllä toimii! - ---
mullaki mun gerbiili puree sormee mut nyt se on jo oppinu ettei saa ku oon aina ottanu sen siihen "niskaotteeseen" ku se puree ja nyt siitä on tullu paljon kesympiki :)
- mää...
sun pitäs vaa.rauhallisesti ensin ruokkia nitä kadellä eikä kokeilla heti ottaa syliin,,
- gerbsufani
kannattaa kokeilla joitakin hansikkaita mulla ne on alkanu lopettaa ja jos ne puree ja ei oo hanskoi nii mä ainakin näppäsen niitä kuonoon. mut auttakaa mua ku mun gerbsut yrittää poikasia vaik ne on tyttöjä mä näppäsen niitä kuonolle rangaistukseks.
- arachlia
Joo,samaa käyttäytymistä oli minunkin gerbiileillä havaittavissa... En mitenkään puuttunut asiaan, korkeintaan kysyin tiukkaan äänensävyyn "mitä te oikein puuhaatte?". Enää ei kylläkään tietääkseni tee sitä. Joskin ne ovat jo 2 1/2-vuotiaita joten ikää alkaa olemaan.
En siis itse oikein usko sitä huolestuttavaksi käyttäytymiseksi.
Välillä kesyyntyminen voi viedä paljon aikaa ja vaivaa. Mutta sitten se kannattaa! Tässä vinkkei:
Pese aina kädet,ennenku käsittelet gerbujasi.
Anna herkkuja kadestä, jotta ne tietävät että käsi on hyvä.
Ja yritä saada kädelle herkun avulla.
Ole niitten kaa joka päivä. Ja niin usein ku voit.
Päästä vapaaks, pitele hellästi sylis.
Juttele niille rauhallisesti.
Toivottavasti noist ois jotai apuu...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,1253123Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171942744Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina652185Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta
"Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S2581524Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut
Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.41464Vihervassarit
Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät241346Lopetan ikävöinnin
Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään31201Ei ole liian myöhäistä..
Tule mun luo ja katso silmiin, niin saadaan taas se sanaton yhteys ja sano sitten vain anteeksi rakas ja suutele ja hala3952Ei osattu ratkaista etääntymistä
Mä jäädyin eikä sulla ole taitoa sulattaa. Parempi antaa olla, vaikka toivoin jotain muuta. Miehelle.115910Esprit hoitokdit Varkaudessa?
Asun keskisuomessa ja käyn satunnaisesti äitini luona Varkaudessa. Äitin tarvitsee kohta hoitajan kotiin tai hoitokodin103883