Vielä orpokodeista

Kun oli edellinen ketju jo tuolla toisella sivulla, lukeeko kukaan edes sinne asti. Kyse siis hyväntekeväisyydestä Luxorissa, erilaisista orpo- ja hoivakodeista.

Liitin muutaman kuvan:
http://satunnainen.livejournal.com/40715.html

Ja kiitos kaikista tulleista kyselyistä sekä hyödyllisistä tiedoista :-) Osa ehdotuksista on työn alla ja niiden toteuttamiskelpoisuutta tutkitaan.

Tulevaisuudessa yhdityksellä on tarkoitus olla henkilöitä eri kaupungeissa vastaanottamassa tavaraa...Hurghada, Sharm, Kairo (minä) jne.

7

650

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • egyptin matkaaja

      voisko tällaiseen toimintaan jotenkin päästä mukaa. egyptiin en varmaan pääse tällä hetkellä, mutta suomesta käsin

      • yhteyttä minuun. Meiliosoite profiilissa.

        Luxor4caren toimisto Luxorissa on saatu hommattua viime viikolla. Se ei ole vielä auki, koska se pitää siistiä ihmismäiseen kuntoon. Tämän jälkeen kaikki Luxorissa reissaavat voivat jättää sinne tavaroita. Asiasta kiinnostuneiden kannattaa lukea vaikka blogiani, yritän enemmän keskittyä siihen kuin monella eri palstalla huseeraamiseen ja samojen asioiden uudelleen kirjoitteluun - valitettavasti kun tätä aikaa on kovin rajallisesti :-(


      • ...siitä ei tarvitse kantaa huolta LOL

        Helpoin tapa on ottaa kummilapsi, mutta monia muitakin tapoja on, mihin ei tarvitse käyttää niinkään rahaa, mutta voi uhrata vaikka omaa aikaa asioiden edistämiseksi. Esim. kontakteja tarvitaan - Englannissa lentoyhtiöt ovat hienosti tulleet vastaan tavaran rahtaamisessa hyväntekeväisyyteen, jokin vastaava olisi hyvä saada tännekin. Tuo vain yhtenä esimerkkinä.


    • hamisu

      Moissan!!!
      Miten voisin auttaa nuita ihmisiä?

    • Heips kaikille!
      Nyt on mahdollisuus jättää tuomiaan kaikenikäisten lasten käytettyjä vaatteita (jopa yli 18v. nuorten) Hurghadassa! Voit myös tuoda muita tarvikkeita kuten värityskirjoja, kyniä, leluja - kaikkea mitä lapset ja nuoret kuluttavat. Jos et halua/voi kantaa mitään Suomesta, tarvikkeita voi myös ostaa edullisesti Hurghadasta. Pienikin määrä auttaa aina.

      Nämä lahjoitetut tavarat siis menevät Luxor4caren avustamalle vammaisten hoitokodille (The Good Samaritan Home) Luxorissa.

      Hurghadassa voit jättää tavarat ravintolaan nimeltä Bombay Flowers, joka on lähellä Seagull-ostoskeskusta, Sakkala-nimisellä alueella.

    • koko systeemissä

      Sitä mietin vaan, että jos niillä on tavaraa kaupassa siellä Egyptissä, niin miksi ne tavaran omistajat (eli kauppiaat) ei anna suoraan sitten näitä tavaroita näille köyhille, vaan miksi suomalaisten pitää mennä paikan päälle lahjoittamaan niitä?

      Se olisi eri juttu, jos kaupasta olisi tavarat loppu, niin sitten raijattaisiin tavaroita sinne. Tosiasia on, että jos he itse eivät auta oman maansa kansalaisia, niin kuka sitten? Jos Suomessa olisi sama tilanne niin tuskin egyptiläiset auttaisivat meitä (jos he olisivat rikkaampia ja me köyhempiä, oletetaan hypoteesissa)

      Joten mun koko jutun pointti oli se, että ei jatkuva höösääminen ja auttaminen auta kuin hetkeksi, koska koko systeemi on väärin. Rikkaat porskuttaa hyvin ja köyhillä on kaikki entistä huonommin ja vammaiset ja vanhukset hylätään. Olisi Egyptissäkin aika laittaa uusi järjestys: naisille asianmukaiset oikeudet ja koulutus, syntyvyyden säännöstely ja toimiva verotussysteemi (-> verorahoilla voidaan tukea köyhiä ja vammaisia)

      Tottakai jos me mennään ja viedään sinne tavaraa niin nehän nauraa ja pitää meitä ihan pilkkanaan.

      • Bomber

        Joo, näin on!! Kyllä niillä riittää rahaa pyssyihi ja pommeihin, muttei oman maan kansalaisten auttamiseen!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      79
      2342
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      140
      1507
    3. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      133
      1462
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      155
      1214
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      108
      1013
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      373
      937
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      774
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      55
      724
    9. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      67
      694
    10. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      50
      683
    Aihe