Tuo oma poitsu on 1v11kk ja tosi hoikka poika vielä. Liikutaan paljon ja koira saa 2 kertaa päivässä ruuan, mutta silti ei liho.
Minkä ikäisenä rottweilerisi on ollut täysìkasvuinen?
6
819
Vastaukset
- Lehmänpötsi
mahalaukkua, naudan. Kokeile.
- lisää ruokinnasta
eli mitä ruokaa poika syö? Kuinka paljon?
Rotikat on vasta n.3-4 vuotiaana aikuisia,alkaavat tulla rotikan näköiseksi.. malttia,malttia..=)
Omalla vanhemmalla rotkulla vasta tuossa 3 vuoden tietämillä alkoi tulla massaa. Ja toinen rotkuni 1 v on ihan kukkakeppi, mutta kyllä se siit kun ikää tulee niin alkaa levenemään..=)- vielä 3 v asti
Mulla oma rottis poika otti massaa vasta 3 v jälkeen ja sillon aloin vasta kunnolla vejättämään.Nyt kevään tullessa ollaan käyty pyörälenkeillä n. 8 km päivä.
- on tällainen
poitsu 2v.
Ei minusta mitenkään iso, viitisenkymmentä ja rapiat on koiralle tällähetkellä kertynyt massaa.
Koira on hyvässä lihaskunnossa ja turkki kiiltää. Annamme sille ruoan 2 kertaa päivässä, aamulla ja illalla.
Luulen että rotevuutta tulee vielä herralle, onhan tässä vielä 1-2 vuotta eli ihan reilusti kasvuaikaa.
Liian isoa/painavaa rotikkaa ei kannata edes toivoa koska alkaa koiran elimistökllekkin olla hankalaa sellainen, esim. lonkat kärsivät.
Vielä on tämä ihan "pentumaisen villi" eli virtaa kyllä riittää. - fanja84
Samaa ongelmaa täällä, turhaa hoikkuutta.
Mutta toisaalta, meillä saa niin paljon liikuntaa että tuskin lihookaan ja onhan se parempi koiran nivelille ja lonkille että se todellakin kehittyy hitaasti.
Itse kyllä olen rikkonut "lakeja" sen verran että pentu ruuasta siirryin aika aikaisessa vaiheessa energiaruokiin, antanut nappulan lisäksi raakaa lihaa, naudan mahaa, kuivalihaa sekä NAF:in bynatea (käyttökoirille tarkoitettu vitamiini). Nämä ihan siitä syystä että kylkiluut pysyy peitossa. Ja ennenkuin kukaan hyppää silmille teurastamaan minua niin on madotettu, rokotettu jne.. ell. neuvoista ihan siirrytty tälläiseen ruokintaan (myös veri arvot otatin jossain kohtaa...)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2383286Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3592946Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,161970Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.781836Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e621759Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?591642MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,121503- 1221456
Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S01380Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4681374