Aika yks´niittistä keskustelua.

YrjöJurri

Aika yks´niittistä keskustelua. Otetaan joku tapaus tai uutinen jonka pohjalta yleistetään asia koko ammattikuntaa käsittäväksi. Hakemalla haetaan josko löytyisi joku asia josta niristä, aivan kun se olisi koko tieliikenteemme kaikkein suurin ongelma.

Toinen asia joka nyppii on koko ammattikunnan ymppääminen samaan muottiin. Miten voi yhdistää 23-vuotiaan irtoperäkuskin 58-vuotiaaseen erikoiskuljetusyrittäjään? Alalla ollaan jo monessa polvessa, on paljon pieniä kuljetusliikkeitä joissa ajaa niin isä kun pojatkin. Nämä muka on ovat jotain puukenkä pellejä, joita ei pitäisi päästää rekkaveturin rattiin lainkaan.

Jo tekstien sanamuodosta huomaa, että suurimmalle osalle nälvijöistä ala on täysin vieras, kuljetusvälineen tuntemuksesta puhumattakaan. Raskaan yhdistelmään huomaa tiellä tyhmempikin julli, kun se tulee karvanoppa Tojotan taakse kun talonseinä. On niin kiva vittuilla ainakin täällä kun se yleisellä teillä voi olla vähän vaikeampaa. Ja jos sitä todellista asiaa on ammattikuljettajille tai viranomaisille tänne voi ottaa yhteyttä:

Suomen Kuljetus ja Logistiikka SKAL ry
http://www.skal.fi/

Rahtarit ry
http://www.rahtarit.fi/

Liikkuva poliisi
http://www.poliisi.fi/

12

1726

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 110

      Puhut asiaa. Kuten olet huomannut ne jotka eivät tiedä hommasta mitään, ovat suuna päänä äänessä ja kuten sanoit yhden artikkelin tai tapahtuman perusteella syylistetään kaikki. Kaiken huipuna on kotitekoinen liikenne poliisi el mako.

      • Al_Capo

        Se kyllä tapahtuu ainakin minun kirjoituksistani jokaisen lukijan omassa päässä, jos tapahtuu, sillä minä en kyseisiin yleistyksiin sorru. Jos kirjoitustani ei ymmärretä, niin vastaanottopuolen kapasiteetissa on silloin vajetta. Nimimerkkiä "el mako" en ole täällä vielä havainnut, ketä lie tarkoittanet?


    • ovatko mielikuvissasi?

      Ei ole YrjöJurrilta monta älyllistä tai aiheeseen pureutuvaa kirjoitusta näkynyt. Niiksi ei lasketa itsestään selvyyksiä, tai toteamuksia että "kauas on pitkä matka ja raskas painava kantaa."

      • YrjöJurri

        .
        Kyllä sieltä nimimerkin "omat palvelut" löytyy mitä olen kirjoitellut. En ole väittänyt olevani raskaan kaluston asiantuntija, mutta mielipiteeni voi kirjoittaa siinä kun muutkin.

        Kantani älämölöön olisi sama vaikka haukuttaisi viikosta toiseen sähkäreitä tai muita ammattimiehiä. Minulla ei ole tapana haukkua ammatti-ihmisiä olkoot he: rekkakuskeja, poliiseja, tai timpureita, jokainen tekee työtään. Se joka ei tee mitään ei hänelle myöskään satu mitään, kaikki tekevät virheitä, niin lääkärit kun insinööritkin. Erehtymättömiä ihmisiä ei löydy tosielämästä ne ovat näillä keskustelusivuilla.


      • olet
        YrjöJurri kirjoitti:

        .
        Kyllä sieltä nimimerkin "omat palvelut" löytyy mitä olen kirjoitellut. En ole väittänyt olevani raskaan kaluston asiantuntija, mutta mielipiteeni voi kirjoittaa siinä kun muutkin.

        Kantani älämölöön olisi sama vaikka haukuttaisi viikosta toiseen sähkäreitä tai muita ammattimiehiä. Minulla ei ole tapana haukkua ammatti-ihmisiä olkoot he: rekkakuskeja, poliiseja, tai timpureita, jokainen tekee työtään. Se joka ei tee mitään ei hänelle myöskään satu mitään, kaikki tekevät virheitä, niin lääkärit kun insinööritkin. Erehtymättömiä ihmisiä ei löydy tosielämästä ne ovat näillä keskustelusivuilla.

        Yrjö asian ytimessä,on se kumma kun täälläkin kaikenmaailman persjalkaset haukkuvat yhtä ammattiryhmää.En tiedä johtuuko se kateudesta,tyhmyydestä vai vaan halusta vittuilla helposti hampaisiin otettavalle ammattiryhmälle.Esim.maanviljelijöiden,kaivuri-
        kuskien tai vaikka motokuskien tekemisiä on vaikea haukkua kun heitä ei paljon tiedotusvälineissä näy.Tämänkin palstan pitäisi olla KESKUSTELUpalsta ei herjauspalsta,onneksi muilla kuorma-auto palstoilla on vähän asiallisempi meininki.Raskaankaluston kuljettajat tekevät vain työtään tuolla tienpäällä ja heihinkin mahtuu paljon erilaisia ihmisiä,jotkut tekevät työnsä paremmin ja jotkut huonommin,niinkuin kaikissa ammattiryhmissä lääkäristä kalastajaan.


      • hese
        olet kirjoitti:

        Yrjö asian ytimessä,on se kumma kun täälläkin kaikenmaailman persjalkaset haukkuvat yhtä ammattiryhmää.En tiedä johtuuko se kateudesta,tyhmyydestä vai vaan halusta vittuilla helposti hampaisiin otettavalle ammattiryhmälle.Esim.maanviljelijöiden,kaivuri-
        kuskien tai vaikka motokuskien tekemisiä on vaikea haukkua kun heitä ei paljon tiedotusvälineissä näy.Tämänkin palstan pitäisi olla KESKUSTELUpalsta ei herjauspalsta,onneksi muilla kuorma-auto palstoilla on vähän asiallisempi meininki.Raskaankaluston kuljettajat tekevät vain työtään tuolla tienpäällä ja heihinkin mahtuu paljon erilaisia ihmisiä,jotkut tekevät työnsä paremmin ja jotkut huonommin,niinkuin kaikissa ammattiryhmissä lääkäristä kalastajaan.

        Kun otan kantaa n.1,5 vuoden jälkeen, ei voi kuin ihmetellä raskaanliikenteenteen toimettomuutta, lakia vastaan olevia ammattikuljtettajia jotka, kiistävät/teilaavat voimassa olevia lakeja vastaan. No, otetaan kantaa tuohon asiapitoiseen aiheeseen, joka on rekkakuskien lain/tessin pykälien kiertäminen, so onko se rikollisuuden hyväksyminen, vai yhteiskunnallinen hyväksyminen, "italialais" mafian tuominen tänne pohjolaan, laki on ainoastaan mafioosojien hallinnassa? Kun kuuntelee pikkuyrittäjiä, jotka kiroaa yhteiskunnan velvoitteet, siis veroja, ym.rasitteita, muttei anna mitään tilalle, ei kai voida tällaisia "yrityksiä" pitää kuin syöpinä, joka kuppaa yhteistä "kakkua" Sori, tämä on hiukan kärjisttetyä


    • Elämys.

      Tämä on mielenkiintoinen ala(oli),näkee mailmaa,adrenaalit nousee sopivaan tahtiin,yksin on selvittävä ongelmista,siinä esimerkkejä jonkin verran.
      Ilmeisesti nämä asiat aiheuttavat katkeruutta joissakin? En kyllä itsekkään olisi voinut kuvitella tekeväni koko ikääni vaikka tehdastyötä tai konttorissa(saman porukan kanssa 20v ??)Ei HELL...!

      "Moni saa puuronsa helpommalla" kappale on alkanut kuitenkin soimaan enemmän ja enemmän korvissa,kun ikää karttuu! Myös palkkaus ja kiire alkaa näyttään....no..?

      • itsekehua

        Tiedän 158 muuta ammattia, jossa joutuu reisaamaan maailmaa. Suomalaisista rekkamiehistä 90% pyörii satamien ja sisämaan purkupaikkojen laitureilla.
        Tämän päivän konttoreissa ja tehtaissa vaihtuu väki sellaisella vauhdilla, että ei siellä ehdi tutustua kuin läheisimpiin.
        Tämä todistaa sinun ja kaltaistesi suppean tiedon maailman muutumisesta. Napanöyhtän kaivelu paljastuu suurimmaksi harrasteeksenne.
        Jurrille kerron, että


    • YrjöJurri

      Moni on todella hyvä ammatissaan, mutta aina niitä tumpeloitakin löytyy. Myös ammattitaito on hyvin erilaista, toinen äärettömän tunnontarkka kaikessa, ehkä pikkasen hidas nysvääjä. Toinen on suurpiirteisempi eikä takerru epäolennaisuuksiin, mutta työ joutuu kun rasvattu. Tämä koskee hyvin ammattikuskeja, eikä se työnjoutuminen ja taito katso aina ikää. On paljon vanhempia kuskeja jotka sahaavat varttitunnin, siltaan ja sen jälkeen ihmetellään mitä kuormalle tehdään. On nuoria kuskeja jotka taittavat 25-metrisen laakista siihen mihin pitää, eivätkä pitkään ihmettele kuorman kanssa.

      Nyt tietysti on kyse siitä kuinka ammattikuljettaja käyttäytyy liikenteessä ja tämä näyttääkin nousevan tärkeimmäksi kriteeriksi arvioitaessa rekkakuskin pätevyyttä ammatissaan. Kun itse mielestäsi selviät töissäsi ja kiirettäkin pukkaa, jos siinä keskiviivan tuntumassa soutaa ”Micra” voi olla, että tekee mieli ajaa aika liki – ihmisiä ne ovat rekkakuskitkin. Kun tienpäältä poimitaan tapaus jossa rekka hiostaa ”Micraa” kuski menettelee väärin se on selvää, mutta ei hän silti ole huono omassa ammatissaan. Otan tuosta vertauksen. Appeni oli huippumuurari, viinaan menevä ja vittumainen, mutta kukaan ei koskaan sanonut, kun noin ilkeä mies ompa huono muurari. Tämä nyt ei ole puolustus, mutta monessa työssä hyvä ammattimies on pikkasen äksy ainakin silloin kun hoitaa omaa työtään – olen sen huomannut myös itsestäni.

    • Al_Capo

      Siinähän se on piirroskuvassa joidenkin kuljettajien ajoasento! Pyöreä pöytä on ikäänkuin rattina ja "kuski" nojaa siihen kyynärpäällään kahvimuki toisessa kädessään.

      • "Siinähän se on piirroskuvassa joidenkin kuljettajien ajoasento! Pyöreä pöytä on ikäänkuin rattina ja "kuski" nojaa siihen kyynärpäällään kahvimuki toisessa kädessään."

        Aika jännä ristiriita: Kun ollaan ratin takana niin haaveillaan että oltaisiin edes joskus juomassa sitä kahvia pöydän ääressä -> nojaillaan rattiin.
        Kun ollaan pöydän ääressä, niin haaveillaan että oltaisiin tienpäällä -> nojaillaan "ajoasennossa" siihen pöytään.

        Niin ne tavat tarttuu. Baarissa nojaillaan pöytiin ja pöyritellään tuoppia hyppysissä. Aina haaveillaan olevamme jossain muualla kuin siellä, missä parhaillaan ollaan (ajellessa haaveillaan pöydän ääreen pääsystä ja pöydän ääressä ajamisesta). Mihinkäs seepra raidoistaan...


    • Ohjaamotarkkailija

      Sama kuin "paljon melua tyhjästä".

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      29
      2428
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      131
      2369
    3. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      14
      1831
    4. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      14
      1642
    5. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      73
      1277
    6. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      106
      1234
    7. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      1212
    8. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      93
      967
    9. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      134
      877
    10. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      19
      868
    Aihe