Tehokkain harjoittelutapa?.....

bianisti

Mikä olis tehokkain tapa soittaa pianon sormiharjoituksia? Joka päivä vai joka toinen päivä. Onko parempi tehä yhteen pötköön vai niinku kuntoilussa että sarjoissa, eli vaikka yhtä harjoitusta yhteen pötköön puolen minuutin tai minuutin verran ja sitten vähän huilii ja taas toinen harjoitus.....

3

366

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itsekin soittaja

      Kannattaa harjoitella päivittäin. Riippuu sitten vähän harjoitusten tasosta (oletko aloittelija vai valmistautumassa Maj Lind -pianokilpailuun) miten pitkään niitä kannattaa yhdellä istumalla soittaa.

      Huomasin musiikkiopistoaikoinani, että noin 30 minuutin reippaan sormiharjoitusten pimputtelun jälkeen kädet alkoivat tuntua sopivan lämpimiltä varsinaiseen soittamiseen. Vähän siis niin kuin urheilussa, että sormiharjoituksilla voit lämmitellä ja tehdä alkuvenyttelyn. Taukoja voi pitää, jos siltä tuntuu, ja joka tapauksessa kannattaa venytellä ja rentouttaa käsiä välillä ja aina harjoittelun jälkeen (ja alussa useammin, kunnes kätesi tottuvat soittamiseen).

      Pianonsoitossa tarvittava sorminäppäryys tulee vain ajan ja sinnikkään harjoittelun myötä. Mikään muu kuin raaka työ soittimen ääressä ei auta, mutta lohdutuksena arvelisin, että pitkäjänteisellä ja periksiantamattomalla harjoittelulla kuka tahansa voi oppia soittamaan pianoa. Musikaalisuuskin on opittavissa tiettyyn rajaan asti. Varsinaista taiteellista lahjakkuutta tarvitaan oikeastaa vasta paljon myöhemmin.

      Ja vielä pikku vinkkinä harjoituskäytäntöihin: kun osaat harjoituksesi ulkoa siten, että niistä on tullut mekaanisia suoritteita (eikä sinun tarvitse jatkuvasti tarkkailla käsiäsi tai nuotteja), voit vaikka lukea nuottitelineellä Aku Ankkaa tai hyvää kirjaa sormiesi vilistäessä mustavalkoisella maantiellä.

      • Itsekin soittaja

        Täydennyksenä vielä:

        Itse toistaisin yhtä harjoitusta tarpeeksi pitkään niin, että se menee sujuvasti, ja vasta sitten aloittaisin seuraavan. Jos ja kun aikaa on rajallisesti, niin jossain vaiheessa täytyy harjoitusta kuitenkin vaihtaa. Uskoisin tärkeää olevan, että annat toistoilla lihasmuistillesi tarpeeksi aikaa omaksua uusia liikeratoja (=yksi harjoitus) sen sijaan, että soittaisit yhtä harjoitusta vain yhden kerran.

        Kun harjoittelet joka päivä, aloita aina eri harjoituksella. Näin tulet käyneeksi ne kaikki läpi.

        Tokihan muistat aloittaa rauhallisesti ja nopeuttaa tempoa vasta sitten kun harjoitus sujuu hitaasti täysin oikein.


      • kauhistuttaa
        Itsekin soittaja kirjoitti:

        Täydennyksenä vielä:

        Itse toistaisin yhtä harjoitusta tarpeeksi pitkään niin, että se menee sujuvasti, ja vasta sitten aloittaisin seuraavan. Jos ja kun aikaa on rajallisesti, niin jossain vaiheessa täytyy harjoitusta kuitenkin vaihtaa. Uskoisin tärkeää olevan, että annat toistoilla lihasmuistillesi tarpeeksi aikaa omaksua uusia liikeratoja (=yksi harjoitus) sen sijaan, että soittaisit yhtä harjoitusta vain yhden kerran.

        Kun harjoittelet joka päivä, aloita aina eri harjoituksella. Näin tulet käyneeksi ne kaikki läpi.

        Tokihan muistat aloittaa rauhallisesti ja nopeuttaa tempoa vasta sitten kun harjoitus sujuu hitaasti täysin oikein.

        Muuten hyviä ja paikkansa pitäviä neuvoja - MUTTA ÄLÄ LUE AKU ANKKAA!!!! ÄLÄ IKINÄ!!!! SITEN AIHEUTAT VAIN VAURIOITA! Jopa ns. mekaanisiin sormiharjoituksiin täytyy jaksaa keskittyä kunnolla, kiinnittäen huomiota rentouteen, OIKEAAN liikerataan, käden asentoon, kosketukseen, sointiin jne. jne. Miettimällä eilistä ruokaa tai illan treffejä taot lihasmuistiisi ja aivoihisi todennäköisesti vain huomattavasti virheitä ja vääriä asentoja, vaikka oikeat äänet tulisivatkin oikeaan aikaan. Mutta pianonsoittohan on paljon muutakin, olipa kyse sitten klassisesta tai kevyestä musiikista, ja mikäli olet niin kiinnostunut pianonsoitosta, että haluat soittaa sormiharjoituksia pelkän pimputtelun sijasta, olettaisin että haluat niistä saada myös suurimman hyödyn. Ja keskittymällä riittää vähempikin aika, vaikka 10-20 min päivässä. Jos ei käytä aivojaan, kuuden tunnin harjoittelustakaan ei ole juuri mitään hyötyä, mutta jos käyttää aivojaan, todella lyhyessäkin ajassa voi saada paljon aikaan. Tietysti tulee niitäkin päiviä jolloin aivot nukkuu ja keskittyminen on vaikeaa, mutta on todella väärin aina ajatella, että "no niin, nyt soitan teknisiä harjoituksia, aivot narikkaan ja aku ankka esiin". Täytyy vain oppia tunnistamaan ne päivät jolloin voi ottaa kevyemmin, ja myös ne, jolloin edellytykset tehokkaampaan ja hedelmälliseen harjoitteluun ovat käsillä, kun niihin vain haluaa ja viitsii tarttua. Tsemppiä sulle ja harjoittelun iloa, sillä se on lopulta se kaikkein tärkein asia!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      17
      2373
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1261
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      70
      907
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      135
      838
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      831
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      59
      797
    7. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      766
    8. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      44
      735
    9. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      164
      722
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      130
      684
    Aihe