Tehokkain harjoittelutapa?.....

bianisti

Mikä olis tehokkain tapa soittaa pianon sormiharjoituksia? Joka päivä vai joka toinen päivä. Onko parempi tehä yhteen pötköön vai niinku kuntoilussa että sarjoissa, eli vaikka yhtä harjoitusta yhteen pötköön puolen minuutin tai minuutin verran ja sitten vähän huilii ja taas toinen harjoitus.....

3

399

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itsekin soittaja

      Kannattaa harjoitella päivittäin. Riippuu sitten vähän harjoitusten tasosta (oletko aloittelija vai valmistautumassa Maj Lind -pianokilpailuun) miten pitkään niitä kannattaa yhdellä istumalla soittaa.

      Huomasin musiikkiopistoaikoinani, että noin 30 minuutin reippaan sormiharjoitusten pimputtelun jälkeen kädet alkoivat tuntua sopivan lämpimiltä varsinaiseen soittamiseen. Vähän siis niin kuin urheilussa, että sormiharjoituksilla voit lämmitellä ja tehdä alkuvenyttelyn. Taukoja voi pitää, jos siltä tuntuu, ja joka tapauksessa kannattaa venytellä ja rentouttaa käsiä välillä ja aina harjoittelun jälkeen (ja alussa useammin, kunnes kätesi tottuvat soittamiseen).

      Pianonsoitossa tarvittava sorminäppäryys tulee vain ajan ja sinnikkään harjoittelun myötä. Mikään muu kuin raaka työ soittimen ääressä ei auta, mutta lohdutuksena arvelisin, että pitkäjänteisellä ja periksiantamattomalla harjoittelulla kuka tahansa voi oppia soittamaan pianoa. Musikaalisuuskin on opittavissa tiettyyn rajaan asti. Varsinaista taiteellista lahjakkuutta tarvitaan oikeastaa vasta paljon myöhemmin.

      Ja vielä pikku vinkkinä harjoituskäytäntöihin: kun osaat harjoituksesi ulkoa siten, että niistä on tullut mekaanisia suoritteita (eikä sinun tarvitse jatkuvasti tarkkailla käsiäsi tai nuotteja), voit vaikka lukea nuottitelineellä Aku Ankkaa tai hyvää kirjaa sormiesi vilistäessä mustavalkoisella maantiellä.

      • Itsekin soittaja

        Täydennyksenä vielä:

        Itse toistaisin yhtä harjoitusta tarpeeksi pitkään niin, että se menee sujuvasti, ja vasta sitten aloittaisin seuraavan. Jos ja kun aikaa on rajallisesti, niin jossain vaiheessa täytyy harjoitusta kuitenkin vaihtaa. Uskoisin tärkeää olevan, että annat toistoilla lihasmuistillesi tarpeeksi aikaa omaksua uusia liikeratoja (=yksi harjoitus) sen sijaan, että soittaisit yhtä harjoitusta vain yhden kerran.

        Kun harjoittelet joka päivä, aloita aina eri harjoituksella. Näin tulet käyneeksi ne kaikki läpi.

        Tokihan muistat aloittaa rauhallisesti ja nopeuttaa tempoa vasta sitten kun harjoitus sujuu hitaasti täysin oikein.


      • kauhistuttaa
        Itsekin soittaja kirjoitti:

        Täydennyksenä vielä:

        Itse toistaisin yhtä harjoitusta tarpeeksi pitkään niin, että se menee sujuvasti, ja vasta sitten aloittaisin seuraavan. Jos ja kun aikaa on rajallisesti, niin jossain vaiheessa täytyy harjoitusta kuitenkin vaihtaa. Uskoisin tärkeää olevan, että annat toistoilla lihasmuistillesi tarpeeksi aikaa omaksua uusia liikeratoja (=yksi harjoitus) sen sijaan, että soittaisit yhtä harjoitusta vain yhden kerran.

        Kun harjoittelet joka päivä, aloita aina eri harjoituksella. Näin tulet käyneeksi ne kaikki läpi.

        Tokihan muistat aloittaa rauhallisesti ja nopeuttaa tempoa vasta sitten kun harjoitus sujuu hitaasti täysin oikein.

        Muuten hyviä ja paikkansa pitäviä neuvoja - MUTTA ÄLÄ LUE AKU ANKKAA!!!! ÄLÄ IKINÄ!!!! SITEN AIHEUTAT VAIN VAURIOITA! Jopa ns. mekaanisiin sormiharjoituksiin täytyy jaksaa keskittyä kunnolla, kiinnittäen huomiota rentouteen, OIKEAAN liikerataan, käden asentoon, kosketukseen, sointiin jne. jne. Miettimällä eilistä ruokaa tai illan treffejä taot lihasmuistiisi ja aivoihisi todennäköisesti vain huomattavasti virheitä ja vääriä asentoja, vaikka oikeat äänet tulisivatkin oikeaan aikaan. Mutta pianonsoittohan on paljon muutakin, olipa kyse sitten klassisesta tai kevyestä musiikista, ja mikäli olet niin kiinnostunut pianonsoitosta, että haluat soittaa sormiharjoituksia pelkän pimputtelun sijasta, olettaisin että haluat niistä saada myös suurimman hyödyn. Ja keskittymällä riittää vähempikin aika, vaikka 10-20 min päivässä. Jos ei käytä aivojaan, kuuden tunnin harjoittelustakaan ei ole juuri mitään hyötyä, mutta jos käyttää aivojaan, todella lyhyessäkin ajassa voi saada paljon aikaan. Tietysti tulee niitäkin päiviä jolloin aivot nukkuu ja keskittyminen on vaikeaa, mutta on todella väärin aina ajatella, että "no niin, nyt soitan teknisiä harjoituksia, aivot narikkaan ja aku ankka esiin". Täytyy vain oppia tunnistamaan ne päivät jolloin voi ottaa kevyemmin, ja myös ne, jolloin edellytykset tehokkaampaan ja hedelmälliseen harjoitteluun ovat käsillä, kun niihin vain haluaa ja viitsii tarttua. Tsemppiä sulle ja harjoittelun iloa, sillä se on lopulta se kaikkein tärkein asia!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      343
      2799
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      65
      2266
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1949
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      1581
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1532
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      69
      1129
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1019
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      261
      950
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      7
      918
    10. 39
      800
    Aihe