Jos laskin oikein nyt (2007) Harry Potter olisi 26v.
(Eli minua 10w vanhempi:D)
*Tiedän että tämä on aikas turhauttava viesti, mutta laitoin kuitenkin:D*
Harry
5
458
Vastaukset
- animagus
koska kirjoissa aikaa kuluu aina yksi vuosi per kirja. Sillä ei ole merkitystä millä aikataululla kirjat ilmestyvät.
Daniel sen sijaan vanhenee vuodella joka vuosi, joten näyttelijä tulee kyllä olemaan roolihahmoaan aika lailla vanhempi ennen kuin viimeinen leffa valmistuu. Jos laskin oikein, Dan on viimeisessä elokuvassa n. 4 v. Harrya vanhempi. No eihän se kovin suuri ikäero ole, mutta tuossa iässä asialla saattaa olla merkitystä...on oikeassa. Kirjat tapahtuvat menneisyydessä. Salaisuuuksien kammiossa mainitaan Nickin kuolleen vuonna 1492, eli SK:ssa eletään vuotta 1992. Näin ollen Harry on syntynyt vuonna 1980. Eli jos Harry olisi todellinen henkilö, hän täyttäisi tänä vuonna 27 vuotta.
- animagus
tanzu84 kirjoitti:
on oikeassa. Kirjat tapahtuvat menneisyydessä. Salaisuuuksien kammiossa mainitaan Nickin kuolleen vuonna 1492, eli SK:ssa eletään vuotta 1992. Näin ollen Harry on syntynyt vuonna 1980. Eli jos Harry olisi todellinen henkilö, hän täyttäisi tänä vuonna 27 vuotta.
totta tuolta kannalta. Eli tavallaan kaikki on jo tapahtunut, me vain kuulemme asiasta vasta nyt... haha! Toisaalta kyllä harva kirja tapahtuu juuri siinä ajassa kuin missä lukija sitä lukee, joten siinä mielessä tällaisia laskelmia on aivan turha (joskin ehkä mukava) tehdä.
Okei. Olette oikeassa.
- Hermione
Ei Harry Potter ihan niin vanha ole. Mut tietääks kukaan Harry Potter seiskan suomenkielist nimee? Siis ihan vaan kysyisin kans, et haluaako joku tietää faniosotteita? Mulla on niitä.
suomenkielistä nimeä ei vielä tiedetä. Nimelle on useita vapaita käännöksiä, esim. Harry Potter ja kuoleman pyhimykset, mutta se ei siis ole kirjan virallinen suomennos. Oikea suomenkielinen nimi selviää vasta kun kääntäjä Jaana Kapari-Jatta on lukenut kirjan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 511132
Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1481126Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle601065Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa
Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo81924Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen
Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu45854Nyt tiistain galluppi alkaa....
Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä55808Rakastan ja ikävöin sinua
Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä54760Miten aiot saada kaivattusi?
1) loukuttamalla 2) kidnappaamalla 3) huijaamalla 4) jokin muu, mikä?54755KIIKKUSTUOLI
Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin71711- 32682