Etsin urosta nartulleni - älkää teilatko, please

beginner78

Nyt ei nimellä uskalla (kehtaa). Tulenko teilatuksi? Kysymys on relevantti ja tämä ei ole provo!

Avokki(harrastaja) omistaa ja on kouluttanut suojelua nartullemme, narttu on asiantuntijan mukaan hyvä ja sillä asiantuntijan suosituksesta tehdään nyt pennut. Se täyttää muut kriteerit, joita pennutukseen vaaditaan (BB00 ja JK3 SCCH2 ja jaltrk 1 A).

Avokkia ei pennuttaminen kiinnosta. Minua kylläkin. Pentuja on jo varattukin.Narttu on käyttökoiralinjaa.

Olette varmasti jo ymmärtäneet jotta mitään en tiedä rodusta tai mistään.En halua valita asiantuntijan suosittelemaa urosta mutta haluaisin pohtia eri vaihtoehtoja.Voisitteko Te, ystävälliset palstan asiantuntijat pohtia ääneen sopivia uroksia astutukseen nartullemme.

8

1579

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • myös sopivaa

      urosta?

    • presachicka

      Oisi kiva nahdä kuva kyseisestä nartusta. Löytyykös mistään saitilta kuvaa mahdollisesti?

      • s'aku

        Mitä helv...ä sillä kuvalla teet? Nartun tärkeimmät tiedot tuli jos aloituksessa, jos jotain tosiaan kiinnostaa, sukutaulu olis seuraava tähdellinen! Käyttiksen kuvalla ei kukaan tee yhtään mitään.


    • tietoa suvusta?

      eli tiedätkö yhtään mitään nartun suvusta ja rasitteista, joita sieltä mahdollisesti tulee? Ei se ihan näin toimi, että jollain suomi24-palstalla mietitään sun koiralle uros. Jos et tiedä mitään, hanki sitä tietoa! Ota yhteyttä koiran kasvattajaan, sieltä pitäisi saada tietoa.

      Vaikka sulla pentuja on jo varattu niin varoitan vaan että kokematon, tuntematon kasvattaja saattaa kohdata ongelmia pentujen myymisessä. Oletko valmis myymään kotikoiriksi loput pennuista ellet saa niitä harrastajille? Soveltuuko ne kotikoiriksi? Pystytkö neuvomaan tulevia pennun omistajia? Jos kaikki menee pieleen ja suurin osa tai kaikki pentueesta ovat luustollisesti paskoja, pystytkö korvaamaan ne? Kasvattajalla on aikamoinen vastuu. Itse en voisi kuvitellakaan ottavani pentua kokemattomalta kasvattajalta, pennun valinta lähtee kasvattajan valinnasta. Pentuun vaikuttaa emän ruokinta, pito ja se, miten pentuja ruokitaan ja pidetään sinne luovutusikään asti. Jos ei näitä asioita osaa, en uskalla edes pentua sellaisesta paikasta ottaa. Muutaman kokemattoman kasvattajan tuotoksia kun olen käynyt katselemassa, niin en ole voinut muuta kuin sääliä tulevia ostajia.

      • beginner taas

        Näiden seikkoihin nojaten olisiko järkeä vuokrata narttu tälle asiantuntijalle.Paljonko pyytäisi vuokraa. Varmaankaan en osaisi kaikkea noista yllämainituista asioista mutta eikö pennun myynnin jälkeen vastuu siirry ostajalle? Tuntuisi kovin ikävältä vuokrata ystävä "vieraalle"


      • ja linkkejä
        beginner taas kirjoitti:

        Näiden seikkoihin nojaten olisiko järkeä vuokrata narttu tälle asiantuntijalle.Paljonko pyytäisi vuokraa. Varmaankaan en osaisi kaikkea noista yllämainituista asioista mutta eikö pennun myynnin jälkeen vastuu siirry ostajalle? Tuntuisi kovin ikävältä vuokrata ystävä "vieraalle"

        http://www.kennelliitto.fi/FI/asiakirjat/ak_jalostus/etusivu.htm
        http://www.kennelliitto.fi/FI/asiakirjat/ak_sopimukset/etusivu.htm

        Ehkä olisi järkevintä vuokrata narttu asiantuntijalle, sikäli kun tämä asiantuntija on asiantuntija ja luotettava henkilö. Oman narttuni olen vuokrannut kasvattajalle, palkkiona pennun hinta ja kaikki kulut liittyen pennutukseen. Voidaan myös sopia, että narttu tekee pennut teidän luona jolloin ei tarvitse erota ystävästään ollenkaan. Pennun myynnin jälkeen ei pestä käsiä, vastuu jatkuu vielä senkin jälkeen kun ostajan perävalot on pihasta kadonneet, varsinkin uudet koiranomistajat, joilla ei ole kokemusta tarvitsevat kasvattajan neuvoja ja apua. Tietoa löytyy myös SPL:n sivuilta, perehdy niihin.


    • on tiettyjä vastuita senkii jälkeen, kun pennut muutu. Etsi vaikka kauppakirja jostain käteen ja lue se mitä siin on kasvattajan vastuulla. Ja mein narttu menos vuokralle ja joko saahan pentu tai pennun hinta rahana.

      • noita-akka06

        muidenkin kanssa.. jos et ole ihan varma mihin olet ryhtymässä tai mitä on odotettavissa, vähintän jututa kokenutta kasvattajaa tai vuokraa narttu hänelle. Varmasti pääsette korvauksesta yhteisymmärrykseen. Jos olet todella kiinnostunut pennutuksesta ja koirasi on sopivaa materiaalia, tunne kyllä ihmisiä jotka varmasti auttavat sinua tässä asiassa. Laita e-mail osoitteesi tulemaan niin laitan postia.

        Muista, että kunnon kasvattajan vastuu on vasta alussa kun pennut lähtevät maailmalle. Jos kokemuksia ja apua on vähän saatavilla, kannattaa todella käänytä kokeneempien puoleen ihan vain oman mielenrauhankin takia. Kun olet kerran läheltä seurannut mitä homma todellisuudessa on, olet varmasti seuraavien pentujen kohdalla fiksumpi ja osaat hoitaa tilanteen itsekin. Uroksen valinta taas mielestäni edellyttää sukulinjoiden tuntemista ja tietysti yksilön vahvuuksien ja heikkouksien tuntemista. Uroksen valnita on myös ensimmäisen kerran jälkeen hieman helpompaa, kun narttu on jo näyttänyt mitä periyttä. Tai ainain osan siitä.

        Jos kuitenkin päätät itse astuttaa narttusi, niin suosittelen, että juttelet eri kasvattajien kanssa ja kysyt heidän mielipidettään. Onnea matkaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      122
      3714
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      29
      2423
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      144
      2068
    4. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      70
      1021
    5. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      5
      939
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      45
      881
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      61
      835
    8. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      30
      830
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      42
      744
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      95
      740
    Aihe