Onko kukaan käynyt. Millasia nuo risteilyt muuten. Detourin riasteilyistä on ollut jotain juttua, mutta sitä fimaa välttelen. Onko muita? Suosituksia? Pääseekö jollain risteilyllä Abu Simbeliin?
Vastaukset 6
- Late/
Terve,
Jos olen oikein ymmärtänyt niin tuo Abu Simbelin reissu ei kuulu risteilyyn sisältyviin retkiin, mutta on tarjolla maksullisena retkenä risteilyn aikana.
Hispanian järjestämä risteily flash groupin kautta on erittäin mukava. Laiva erittäin hyvä, henkilökunta mukava. Meillä oli oppaana juha risteilyn aikana ja ainakin hän hoiti hommansa hyvin. Paikallisopas Adel oli erittäin pätevä työssään ja kertoi historiasta ja tapahtumista kiinnostavasti. Hispanian risteilyohjelma löytyy sivulta http://www.hispania.fi/kohteet-egypti-hotellit.html - Egyptiin hurahtanut
Olen itse ollut kaksi kertaa Niilin risteilyllä ja ovat olleet aivan ihania matkoja. Yleensä risteilyyn kuuluvat käynnit Luxorin, Karnakin, Edfun ja Com Ompon temppeleillä. Abu Simble on lisämaksullinen retki (sinne lähdetään yöllä joskus kolmen aikaan poliisi saattueessa) samoin kuin käynti Assuanin padolla ja kuninkaitten laaksossa. Risteilyillä on tietääkseni aina täysihoito, juomat eivät kuulu hintaan vaan ne kuitataan hyttilaskuun joka sitten viimeisenä aamuna maksetaan pois. Hytit ovat jotain 20 m2 eli varsin tilavia mahtuu hyvin esim. kolme ihmistä nukkumaan. Laivoissa on pieni uima-allas ja aurinkotuolit yläkannella. Siinä saat löhötä aurinkotuolissa ja katsella kun maisemat vaihtuvat ympärillä. Auringonlasku Niilillä on todella kaunis. Itse olen ollut Domina Travelin matkoilla kaikki viisi reissua Egyptiin enkä ole vielä kertaakaan joutunut pettymään vaikka täällä kovaa kritiikkiä kyseinen matkatoimisto onkin saanut. Mun mielestä aivan fantastinen henkilökunta niin Egyptissä kuin täällä Suomessakin ja seuraavakin matka jo tilattuna syksyksi Dominan kautta.
lämpimästi Aurinkomatkojen risteilyä. Opaskin siellä aivan mahtava.
- pakkomielle?
Mutta pääseekö Aurinkomatkojen risteilyllä katsomaan Abu Simbeliä? Millanen laiva oli, voiko sinne lähtee pikkulasten kanssa?
- ::::
pakkomielle? kirjoitti:
Mutta pääseekö Aurinkomatkojen risteilyllä katsomaan Abu Simbeliä? Millanen laiva oli, voiko sinne lähtee pikkulasten kanssa?
Kyllä Aurinkomatkojenkin risteilyltä on mahdollisuus Abu Simbelin retkeen. Itse en ollut kyseisellä retkellä, mutta osa porukastamme oli. Retki oli käsittääkseni kuitenkin matkatoimiston kautta hommattu ja toteutui lentämällä.
Eli kannattaa kysyä jo matkaa varatessa asiasta. Muuten risteilystä, opas todella hyvä, laiva ihan ok, hotelli Sonesta St. George hieno.
Ruoka hyvää!
Järjestelyt toimi, esim. koska lento oli Hurghadaan, emme jääneet odottamaan tuntikausiksi yleistä saattuetta Luxoriin, vaan menimme yksityissaattueessa. - ::::
pakkomielle? kirjoitti:
Mutta pääseekö Aurinkomatkojen risteilyllä katsomaan Abu Simbeliä? Millanen laiva oli, voiko sinne lähtee pikkulasten kanssa?
Niin laivasta sen verran, ettei siellä lapsille ole oikeastaan muuta viihdykettä kuin uima-allas, jota ei ole lämmitetty, eli vesi on varsin kylmää.
Että ihan pienille lapsille en kyllä suosittelisi, mutta vähän isommille koululaisille kyllä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 110685
Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.
Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?64516- 39506
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha71437Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät37432Hyvää yötä
Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!21419- 152414
Missähän pöytäkirja viipyy, taas?
Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett38399Hyvästi feikit hiustenpidennykset - Kerttu Rissanen hurmaa uudella hiustyylillä
Kerttu Rissanen ihastuttaa uudella hiustyylillään ja lookillaan. Rissasella on totuttu näkemään pitkät hiukset ja hiust6394- 20371