PS sortaa maahanmuuttajia

"Sillä tavalla" i...

Perussuomalaisten ajama "maassa maan tavalla" -periaate oikaisee liikaa asioita ja pyrkii yhdenmukaistamaan ihmiset samaan perusmuottiin. Jokaisella ihmisellä on oltava oikeus säilyttää oman kulttuuritaustansa keskeiset piirteet, kuten uskonto ja olennainen tapakulttuuri.

Ei ole suomalaisten asia lähteä mestaroimaan sillä, että jos ei sinun uskontosi salli yleisiä uimavuoroja, niin älä sitten ui. Tai jos sinun uskontoasi ei opeteta suomalaisessa koulussa, niin vaihda uskontoa.

Meidän on muistettava, että maahanmuuttajia on kahdenlaisia: on työn takia tänne muuttaneita, mutta on myös pakolaisia, joilla ei ole kotimaassaan mahdollisuutta elää. Jälkimmäiset eivät ole tulleet maahamme vapaaehtoisesti, vaan heidän on ollut pakko poistua kotimaastaan. Suomi on heille välttämätön turvapaikka. On meidän etuoikeutemme auttaa heitä ja samalla oppia tuntemaan erilaisia kulttuureja ja ymmärtämään erilaisia tapoja. Kansainvälisyys ja monikulttuurisuus omassa maassamme ovat rikkaus, jota perussuomalaiset eivät tunnu vielä ymmärtävän, koska matkustaminen on edelleen monille mahdollista.

Suomi on rikkaampi kuin koskaan aikaisemmin, mutta arvomme ovat koventuneet.

Perussuomalaiset ovat kyllä vähätuloisten puolella, mutta sortavat maahanmuuttajia. Heidän rasisminsa lähtökohtaa on vaikea ymmärtää. Uusnatsismin pohjalla olivat tietämättömyys, työttömyys ja vieraantuminen yhteiskunnasta, ja rasismi perustui pelolle ja ylikehittyneelle nationalistiselle tunteelle.

Perussuomalaisten johtohahmot eivät ole tietämättömiä, mutta he lietsovat tietämättömyydestä johtuvia pelkoja ja perustavat toimintansa nationalistiseen itsekkyyteen. "Me suomalaiset olemme rakentaneet tämän maan, siis nauttikaamme ensin itse hyvinvoinnistamme." Eivätkö nämä ole kovia arvoja?

Kaakkois-Suomen vihreät esittivät yhteisessä vaaliohjelmassaan ns. ammatillisen muuntokoulutuksen lisäämistä. Tämä tarkoittaa sitä, että maahanmuuttajan ammatti päivitettäisiin suomalaisten vaatimusten mukaiseksi mahdollisimman nopeasti ja tehokkaasti ja annettaisiin näin mahdollisuus itsenäiseen elämään jokaiselle tänne muuttaneelle. Kaakonkulmalla meillä olisi mahdollisuus nimenomaan erikoistua tähän muuntokoulutukseen ja toimia esimerkkinä muulle Suomelle. Nyt tarvittaisiin vähän aloitekykyä ammatillisen koulutuksen puolelle!

Meidän on panostettava myös entistä enemmän tehokkaaseen suomen kielen opiskeluun, jotta sopeutuminen suomalaiseen yhteiskuntaan helpottuisi. Silti omiin juuriinsa ja omaan kulttuuriinsa on jokaisella aina oltava oikeus.

2

376

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oletko itse valmis hyväksymään esim. kunniamurhat, ympärileikkauksen jne. koska ne kuuluvat maahanmuuttajien kulttuuriin?

      Se on totta, että perussuomalaisten asenteet mamuja kohtaan on vällillä liian jyrkkiä, mutta eiköhän se kuitenkin niin pitäisi olla, että Suomessa noudatetaan suomen lakia! Aivan kaikkea ei voi hyväksyä vain siksi, että se lisää kulttuurillista rikkautta.

      • Aloituksessa oleva kirjoitus oli lähes sodanjulistus Kotkan perussuomalaisille käytiin kymen sanomien palstoille sivistynyt keskustelu Sirpa Paateron kansa kun hän toi kirjoituksessaan esiin perussuomalaisten kovia arvoja.
        Sitten yhtäkkiä tämä vihreestä vihreämpi sotki tällä kirjoituksella minun ja Juho Eerolan ja Sirpan välistä
        dialogi .
        Pako tähän oli vastattava ja totta kai demarit hyvillään kun kaksi pienpuoluetta nokitellee keskenään
        Ja SDP:n Sirpa Paatero pääsi kun koira veräjästä oikein harmittaa, harvoin saa lehtien palstoilla mukaan keskusteluun istuva kansanedustaja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      362
      2246
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      54
      1741
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      155
      1389
    4. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      1322
    5. 153
      1306
    6. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1171
    7. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1142
    8. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      85
      1112
    9. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1067
    10. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      48
      1012
    Aihe