Löytyisikö omakohtaisia kokemuksia heinäkuun alusta joko Kairossa tai Alexandriassa? Miten lento- ja muut kulkuyhteydet toimivat, ja kuinka sietämättömään helteeseen on syytä varautua? Marraskuinen ja maaliskuinen Luxor ovat olleet miellyttäviä, mutta nyt kiinnostaisi päästä tutustumaan suurkaupunkienkin elämään, ja ikävä kyllä nämä pidemmät loma-ajat osuvat juuri tuohon pahimpaan hellekauteen - mutta selviääkö siitä? Kaikki vinkit tervetulleita (niin sään, matkayhteyksien yms suhteen)!
Kesällä Kairoon/Alexandriaan
4
529
Vastaukset
- Hot..
Kesällä yölämpötila on 35 ylöspäin ja päivällä auringonpaisteessa aika sietämättömän kuuma. Yhdistettynä ilmansaasteisiin (jota kairossa on paljon) ja hiekkapölyyn, oloa ei voi mitenkään mukavaksi kuvailla... Alexandria on huomattavasti siistimpi (ei niin likainen ja saastunut) paikka, ilmakin vähän vilpoisampi, koska kaupunki sijaitee rannikolla. Asukkaita n. 5 miljoonaa, kairo esikaupunkeineen vajaa 20 miljoonaa. Kaupungit poikkeavat paljon toisistaan, ei oikein pysty vertaamaan keskenään. Lennoista alexandriaan en osaa sanoa mitään. Itse olen mennyt autolla Kairosta (noviisille en auton vuokrausta suosittele) Junalla pääsee myös kätevästi kairo-alex-kairo välin. Kairoon ei myöskään suomesta tehdä suoria reittilentoja. Czech airlines on varmaan halvin lentoyhtiö joka lentää helsingistä (välilasku prahassa). Jollain halpalennollakin saattaa nykyään päästä, en ole saletti kun muutamaan vuoteen ei ole Egyptissä tullut käytyä. Taxi on halpaa kuin saippua, kerran tekemisen puutteen takia lähdin kairosta punaiselle merelle uimaaan, matka oli pitkä (n. 400km edestakas ja ottaen huomioon vuosimallia 71 oleva lada taxi) mutta maksoi vain 400 LE kokopäivän reissu. (Kurssi oli 1€ = 9LE, siis black market kurssi joka on virallista kurssia n. 1-2 yksikköä korkeampi, vaihda tutun kanssa, älä koskaan kadulla) Junissa ja koneissa kannattaa varautua maksamaan euroilla tai dollareilla. Kaikki yhtiöt eivät ota vastaan puntia ulkomaalaisita (kurssi tippunut viimeiset 6-7 vuotta kuin lehmän häntä, devalvointien takia)
Kairoon menen vielä ehdottomasti uudestaan, alexandiaan tuskin tulee enää lähdettyä. Lähde kumpaan tahansa, niin matkailu kannattaa aina, vähän kuin laittaisi rahaa pankkiin;) Tuossa oli toisella yksi mielipide, minulla on toinen.
Minä olen ennen muinoin jopa inhonnut Suomen helteitä, aina valittanut kuumuutta. Tässä sitä ollaan, joka kesä Egyptissä ja vieläpä Luxorissa. Ensin ajattelin, että päivällä nukun, mutta ei siihen niin vain pysty. Kuumaa on, mutta kun ei juokse kaikkia korttelinvälejä ;-) niin hyvin menee. Kairossa on sitten jo helpompaa ja Aleksandriassa vielä mukavampaa.
Tämä riippuu ihan henkilöstä, toinen ei inhoaa, toinen viihtyy. Rakastan Egyptiä, minua ei pidä sieltä poissa edes hikinen sää.
Nyt huhtikuussakin kaikki kairolaiset valittivat kuumuutta ja mä vain nautiskelin lämmöstä. Mutta eivät ne ihan täyspäisinä minua pidäkään kun seikkailen pitkin katuja Luxorissa keskellä päivää heinä-elokuussa. Kairoon ja Luxoriin taas heinäkuussa.
Lentoyhteydet toimivat hyvin, kulkuyhteydet Egyptissä toimivat kuten toimivat, eli perinteiseen egyptiläiseen tapaan arvaamattomasti. Ota loma-asenne kainaloon, niin kaikki menee hyvin. Egyptiläisten rento asenne kaikkeen on ihana, multa meinasi jo mennä hermo, kun äitini valitti asioiden toimimattomuudesta Egyptissä....asia johon minä en voi sen paremmin vaikuttaa, vaikka kuinka kiukuttelisin!- susami
Kiitos molemmille, ja varsinkin Lazizalta kaipaisin vielä lisätietojakin: oletan että olet seikkailut jo ristiin rastiin juuri niitä paikkoja joille itsekin olen sydämeni menettänyt. Onko sinulla kokemuksia junamatkoista - lentoja kun ei taida muuta kuin Kairoon löytyä, joten tuo Alexandria olisi varmaan se potentiaalisempi vaihtoehto. Luxor on mielestäni parhaimmillaan maaliskuussa, sinne taasen ensi keväänä ajattelin suunnata, mutta näin kesällä nuo pohjoisemmat paikat kiinnostaisivat. Anna lisävinkkejä, jos vain jaksat kirjoitella, kiitos!
- Ms.Mirjam
Moi Susami! Oletko vielä menossa kesällä Egyptiin? Onko sulla jo liput hommattuna? Jos ei niin mulla olis tarjota liput halvalla.. [email protected]
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.142013Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161831554Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä
Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain1511373Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt971308Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno381188- 84938
Naiseni on todellinen seksipeto
Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu49892Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas129815Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.
Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.138813Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."
Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks13807