lumix-dmc-fz7

51151
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

http://www.pixmania.com/fi/fi/382527/art/fuji/finepix-s6500fd.html

Miksikö?
Kun ne lyödään vierekkäin sen huomaa heti, puhumattaakaan että niillä kuvaa. Panasonic ei mahdu taskuun , mutta on liian pieni hyvän kuvausotteen saamiseksi, toisekseen sen sähköinen tähtäin on onneton.
Kaikkein tärkein on kuvien laatu, hyvä optiikka ei pelasta Panasonicin helmasynniltä se kohisee jo ISO400. Fujin 6.3 million pixelin kenno ja kohinanpoisto pesee Panan 6:0.....

Tässä asiaa molemmista:

Fujifilm Finepix S6000fd / S6500fd Review,
http://www.dpreview.com/reviews/fujifilms6000fd/

Panasonic Lumix DMC-FZ7 Review
http://www.dpreview.com/reviews/panasonicfz7/

Äänestä
  • jos suuri herkkyys on tärkein kriteeri osta silloin aito järkkäri. Ne eivät kohise vielä ISO6400. Tällöin onnistuu kuvaus varsin hämärässä. Lisäksi niihin saa valovoimaisia opiskoja. Kokemuksini perusteella sanon Finepix S6500fd:ssä olevan varsin kehnon optiikan.

    Äänestä

Omistan kyseisen kameran. Tykään hirveästi. Panasta saa hyvän kuvausotteen! Ainakin paremman kun Canonin IS S3:sesta (itse ainakin saan, mutta riippuu kylläkin ihan käden koosta, voin sanoa että oma käteni ei ole isoimmasta mutta ei myöskään pienimmasä päästä) zoomi on hyvä ja se pelastaa ainakin itseni lintuja kuvatessa. DMC-FZ7 on todella kevyt kokoisekseen kameraksi, itse yllätyin sen painosta kun sain sen ensimmäisen kerran käteeni kaupassa. Tuli vaan mieleen sanoa, että kun on kamerallaan tarpeeksi kauan ja ahkerasti kuvaillut, sen oppii "tuntemaan" ja tietämään, mikä siinä on hyvää ja huonoa. Näin alkaa tietämään ne huonot puolet kamerastaan ja hyödyntämään tai kiertämään ne. Jos vaikka sähköinen etsin on huono, niin kun kauan kuvailee niin siihen tottuu ja oppii käyttämään sitä. Kun kävin kaupassa kokeilemassa tätä kameraa ja sain sen käteeni, niin tiesin jotenkin heti, että tää on mun, tuli semmonen tunne vaan. Muitakin kameroita katsoin, mutta aina päädyin tähän DMC-FZ7:mään.

Äänestä

Kerron heti sen verran alkuun, että kuvaan n. 10 - 15 000 kuvaa vuodessa ulkona ja sisällä - välillä myös 40 asteen pakkasessa kuin myös synkän syysyön pimeydessä. Kokemusta on Canonin ja Olympuksen kameroista.

Panasonicista on vain hyvää sanottavaa. Hyvä optiikka (= pärjää pienellä ISO-arvolla), saa hyvän otteen, toimii pakkasessa, akku kestää. Ja tietenkin kuvanlaatu: se on erinomainen. Ainoa huono puoli on ulkoneva etsin, joka haittaa (liian pieneen) kameralaukkuun sullottaessa.

Suosittelen kameraa sinulle, jos ymmärrät kameran päälle jotain tai ainakin olet halukas oppimaan muutakin kuin mistä se laitetaan päälle. Videokuva on hyvässä valossa aika namia täydessä NTSC-tarkkuudessa (848 x 480, 30 kuvaa/s). Videovirran nopeus on n. 100 Mt/min.

Mutta annetaan alan ammattilehdelle puheenvuoro:

http://www.pikseli.fi/pdf/pikseli02_4445.pdf

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hönöö kirjoitti:

Mitä mieltä olette kyseisestä kamerasta

http://www.pixmania.com/fi/fi/270489/art/panasonic/lumix-dmc-fz7-hopea.html?srcid=1157#fichetechnique

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu