capture-of ?

selitystä kiitos

Mitä eroa on seuraavilla

Vector v = new Vector();
Vector v2 = new Vector();

ja mitä tuo kysymysmerkki oikein tarkoittaa? Millon tahansa sitä käytänkin, tulee virhe "The method add(capture-of ?) in the type Vector is not applicable for the
arguments (Object)"

Mitä tuo tarkoittaa ja miten sen voi kiertää? Tiedän kyllä mitä parametrisoidut tyypit on, mutta tuo kysymysmerkki ei ole oikein auennut.

2

275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ööööööö

      Kysymysmerkki tarkoittaa sitä, ettei geneerisen muuttujan tyyppi parametria tunneta. Esimerkkisi tapauksessasi et voi käyttää add -metodia (jota ilmeisesti yrität) koska kääntäjä ei pysty tekemään tyyppi tarkastusta, vaan antaa mainitsemasi virheen. Asian voi kiertää julmasti pakotetulla tyyppimuunnoksella esim. '((Vector) v2).add("moi moi")', mutta silloin ohjelman suunnittelu on mennyt metsään. Get -metodia toki pystyt käyttämään esim. 'Object o = v2.get(0)'. Yleensä tuota kysymysmerkkiä käytetään metodien esittelyissä, silloin kun metodin ei tarvitse tietää geneerisnen muuttujan tyyppi parametria, esim:

      public static void tulosta(Vector vektori) {
         for (Object objekti : vektori)
            System.out.println(objekti);
      }

      Yllä oleva metodi pystyy tulostamaan kaikki Vector oliot. Tai vastaavasti kysymys merkkiä voidaan käyttää seuraavasti:

      public static void liikuta(Vector

      • Ööööööö

        Kysyit sitä eroa, niin se on siinä, että esimerkissäsi v2 -muuttuja on esitetty geneerisenä kun taas v -muuttujaa ei. Kääntäjä kohtelee kyseisiä muuttujia erillä tavalla. Geneerisyyden hyöty on juuri siinä, ettei tyyppi tarkastuksia ja muunnoksia tarvitse lisätä koodin itse. Ennen piti tehdä seuraavasti:

           Vector autot = new Vector()
           v.add(new Auto("Ford"));
           Auto eka = (Auto) autot.get(0);

        Nykyään voi tehdä seuraavasti:

           Vector autot = new Vector()
           autot.add(new Auto("Ford"));
           Auto eka = autot.get(0);

        Ennen pystyi koodaamaan myös väärin, joka johti ajonaikaiseen virheeseen (riville 3):

           Vector autot = new Vector()
           v.add(new Juna("Pikajuna"));
           Auto eka = (Auto) autot.get(0);

        Mutta kun käyttää geneerisiä esittelyjä, huolehtii kääntäjä tyyppi tarkastuksesta käännös aikaisesti ja antaa virheen jo käännös vaiheessa (riville 2):

           Vector autot = new Vector()
           v.add(new Juna("Pikajuna"));
           Auto eka = autot.get(0);

        Esim. Eclipse heittää punaista riville kaksi ja sen mainitsemasi virheen ("capture-of ?" => "Auto" ja "Object" => "Juna"). Näytit yrittävän lisätä Object luokaan kuuluvaa oliota sinne vektoriin, joten jos väkisin haluat saada toimimaan sen koodin, niin voit kokeilla muuttaa v2:n määrittelyn seuraavaksi: "Vector v2 = new Vector()". Tuota kutsutaan näköjään vapaaksi tyypiksi ja alla olevassa linkissä näyttää olevan jotain siitä ja sen rajoitteista, luvussa 7:

        http://www.cs.utu.fi/staff/jouni.smed/SHR07-SPOO.pdf

        Alla viellä muutama linkki:

        http://en.wikipedia.org/wiki/Generics_in_Java
        http://java.sun.com/j2se/1.5/pdf/generics-tutorial.pdf

        Tuossa yllä olevassa linkissä on kerrottu kappaleessa viisi tuosta add käskyyn liittyvästä ongelmasta vapailla tyypeillä, ja siitä miten ongelma yleensä ratkaistaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      883
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      738
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      36
      613
    4. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      47
      613
    5. 39
      608
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      30
      601
    7. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      595
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      557
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      550
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      36
      493
    Aihe