capture-of ?

selitystä kiitos

Mitä eroa on seuraavilla

Vector v = new Vector();
Vector v2 = new Vector();

ja mitä tuo kysymysmerkki oikein tarkoittaa? Millon tahansa sitä käytänkin, tulee virhe "The method add(capture-of ?) in the type Vector is not applicable for the
arguments (Object)"

Mitä tuo tarkoittaa ja miten sen voi kiertää? Tiedän kyllä mitä parametrisoidut tyypit on, mutta tuo kysymysmerkki ei ole oikein auennut.

2

285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ööööööö

      Kysymysmerkki tarkoittaa sitä, ettei geneerisen muuttujan tyyppi parametria tunneta. Esimerkkisi tapauksessasi et voi käyttää add -metodia (jota ilmeisesti yrität) koska kääntäjä ei pysty tekemään tyyppi tarkastusta, vaan antaa mainitsemasi virheen. Asian voi kiertää julmasti pakotetulla tyyppimuunnoksella esim. '((Vector) v2).add("moi moi")', mutta silloin ohjelman suunnittelu on mennyt metsään. Get -metodia toki pystyt käyttämään esim. 'Object o = v2.get(0)'. Yleensä tuota kysymysmerkkiä käytetään metodien esittelyissä, silloin kun metodin ei tarvitse tietää geneerisnen muuttujan tyyppi parametria, esim:

      public static void tulosta(Vector vektori) {
         for (Object objekti : vektori)
            System.out.println(objekti);
      }

      Yllä oleva metodi pystyy tulostamaan kaikki Vector oliot. Tai vastaavasti kysymys merkkiä voidaan käyttää seuraavasti:

      public static void liikuta(Vector

      • Ööööööö

        Kysyit sitä eroa, niin se on siinä, että esimerkissäsi v2 -muuttuja on esitetty geneerisenä kun taas v -muuttujaa ei. Kääntäjä kohtelee kyseisiä muuttujia erillä tavalla. Geneerisyyden hyöty on juuri siinä, ettei tyyppi tarkastuksia ja muunnoksia tarvitse lisätä koodin itse. Ennen piti tehdä seuraavasti:

           Vector autot = new Vector()
           v.add(new Auto("Ford"));
           Auto eka = (Auto) autot.get(0);

        Nykyään voi tehdä seuraavasti:

           Vector autot = new Vector()
           autot.add(new Auto("Ford"));
           Auto eka = autot.get(0);

        Ennen pystyi koodaamaan myös väärin, joka johti ajonaikaiseen virheeseen (riville 3):

           Vector autot = new Vector()
           v.add(new Juna("Pikajuna"));
           Auto eka = (Auto) autot.get(0);

        Mutta kun käyttää geneerisiä esittelyjä, huolehtii kääntäjä tyyppi tarkastuksesta käännös aikaisesti ja antaa virheen jo käännös vaiheessa (riville 2):

           Vector autot = new Vector()
           v.add(new Juna("Pikajuna"));
           Auto eka = autot.get(0);

        Esim. Eclipse heittää punaista riville kaksi ja sen mainitsemasi virheen ("capture-of ?" => "Auto" ja "Object" => "Juna"). Näytit yrittävän lisätä Object luokaan kuuluvaa oliota sinne vektoriin, joten jos väkisin haluat saada toimimaan sen koodin, niin voit kokeilla muuttaa v2:n määrittelyn seuraavaksi: "Vector v2 = new Vector()". Tuota kutsutaan näköjään vapaaksi tyypiksi ja alla olevassa linkissä näyttää olevan jotain siitä ja sen rajoitteista, luvussa 7:

        http://www.cs.utu.fi/staff/jouni.smed/SHR07-SPOO.pdf

        Alla viellä muutama linkki:

        http://en.wikipedia.org/wiki/Generics_in_Java
        http://java.sun.com/j2se/1.5/pdf/generics-tutorial.pdf

        Tuossa yllä olevassa linkissä on kerrottu kappaleessa viisi tuosta add käskyyn liittyvästä ongelmasta vapailla tyypeillä, ja siitä miten ongelma yleensä ratkaistaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      101
      4507
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3343
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2370
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      36
      1388
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      34
      1183
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      37
      1116
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      13
      1064
    8. 158
      1007
    9. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      934
    10. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      872
    Aihe