capture-of ?

selitystä kiitos

Mitä eroa on seuraavilla

Vector v = new Vector();
Vector v2 = new Vector();

ja mitä tuo kysymysmerkki oikein tarkoittaa? Millon tahansa sitä käytänkin, tulee virhe "The method add(capture-of ?) in the type Vector is not applicable for the
arguments (Object)"

Mitä tuo tarkoittaa ja miten sen voi kiertää? Tiedän kyllä mitä parametrisoidut tyypit on, mutta tuo kysymysmerkki ei ole oikein auennut.

2

328

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ööööööö

      Kysymysmerkki tarkoittaa sitä, ettei geneerisen muuttujan tyyppi parametria tunneta. Esimerkkisi tapauksessasi et voi käyttää add -metodia (jota ilmeisesti yrität) koska kääntäjä ei pysty tekemään tyyppi tarkastusta, vaan antaa mainitsemasi virheen. Asian voi kiertää julmasti pakotetulla tyyppimuunnoksella esim. '((Vector) v2).add("moi moi")', mutta silloin ohjelman suunnittelu on mennyt metsään. Get -metodia toki pystyt käyttämään esim. 'Object o = v2.get(0)'. Yleensä tuota kysymysmerkkiä käytetään metodien esittelyissä, silloin kun metodin ei tarvitse tietää geneerisnen muuttujan tyyppi parametria, esim:

      public static void tulosta(Vector vektori) {
         for (Object objekti : vektori)
            System.out.println(objekti);
      }

      Yllä oleva metodi pystyy tulostamaan kaikki Vector oliot. Tai vastaavasti kysymys merkkiä voidaan käyttää seuraavasti:

      public static void liikuta(Vector

      • Ööööööö

        Kysyit sitä eroa, niin se on siinä, että esimerkissäsi v2 -muuttuja on esitetty geneerisenä kun taas v -muuttujaa ei. Kääntäjä kohtelee kyseisiä muuttujia erillä tavalla. Geneerisyyden hyöty on juuri siinä, ettei tyyppi tarkastuksia ja muunnoksia tarvitse lisätä koodin itse. Ennen piti tehdä seuraavasti:

           Vector autot = new Vector()
           v.add(new Auto("Ford"));
           Auto eka = (Auto) autot.get(0);

        Nykyään voi tehdä seuraavasti:

           Vector autot = new Vector()
           autot.add(new Auto("Ford"));
           Auto eka = autot.get(0);

        Ennen pystyi koodaamaan myös väärin, joka johti ajonaikaiseen virheeseen (riville 3):

           Vector autot = new Vector()
           v.add(new Juna("Pikajuna"));
           Auto eka = (Auto) autot.get(0);

        Mutta kun käyttää geneerisiä esittelyjä, huolehtii kääntäjä tyyppi tarkastuksesta käännös aikaisesti ja antaa virheen jo käännös vaiheessa (riville 2):

           Vector autot = new Vector()
           v.add(new Juna("Pikajuna"));
           Auto eka = autot.get(0);

        Esim. Eclipse heittää punaista riville kaksi ja sen mainitsemasi virheen ("capture-of ?" => "Auto" ja "Object" => "Juna"). Näytit yrittävän lisätä Object luokaan kuuluvaa oliota sinne vektoriin, joten jos väkisin haluat saada toimimaan sen koodin, niin voit kokeilla muuttaa v2:n määrittelyn seuraavaksi: "Vector v2 = new Vector()". Tuota kutsutaan näköjään vapaaksi tyypiksi ja alla olevassa linkissä näyttää olevan jotain siitä ja sen rajoitteista, luvussa 7:

        http://www.cs.utu.fi/staff/jouni.smed/SHR07-SPOO.pdf

        Alla viellä muutama linkki:

        http://en.wikipedia.org/wiki/Generics_in_Java
        http://java.sun.com/j2se/1.5/pdf/generics-tutorial.pdf

        Tuossa yllä olevassa linkissä on kerrottu kappaleessa viisi tuosta add käskyyn liittyvästä ongelmasta vapailla tyypeillä, ja siitä miten ongelma yleensä ratkaistaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      79
      1120
    2. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      111
      1110
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      77
      581
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      493
    5. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      17
      481
    6. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      9
      478
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      44
      445
    8. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      112
      441
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      422
    10. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      15
      406
    Aihe