Varmaan jo osa tietää ja toivottavasti tämän jälkeen kaikki, minkä vahingon saa aikaiseksi, kun ns. luontoaktivisti hyökkää turkistarhaan, samalla sabotoi tarhaajan elannon ja päästää eläimet luontoon! Esimerkiksi minkki ei ole Suomen alkuperäinen laji, vaan tuotu P-amerikasta. Se on tuhonnut kotoisia lajeja, kuten hillerin suomesta varmaan jo kokonaan ja vesilinnut ovat kusessa minkkialueilla. Minkki suunilleen tappaa kaiken, minkä näkee, vaikka oliskin jo syömähommissa. 1900-luvun alussa ei juuri tämmöisistä asioista tiedetty, kun roijattiin elukoita edestakaisin mannerten väliä. heille siitä iso miinus!
Hyvät kettutytöt, sun muut vastaavanlaiset. Jos haluatte tehdä jotain luonnon hyväksi, niin älkää vaan enää päästäkö tarhamelukoita luontoon, vaan hommatkaa metsästyskortti ja menkää luonnonhelmaan pyytään villintyneitä minkkejä. Se olisi suuri teko.
Oletteko samaa mieltä?
luonnoneläinten
12
712
Vastaukset
- Skäri
Ns. kettutyttöjen päämääräänä on lopettaa turkistarhaus elinkeinona. Karanneiden minkkien hävittäminen - vaikka järkevää onkin - ei edistä heidän tarkoitusperiään. Jotain muuta pitäisi keksiä.
Ja minkkejähän ei muuten ammuta, ne pyydetään loukuilla.Tarkennusta " minkkejähän ei muuten ammuta ". Kyllä niitä myös ammutaan, muun metsästyksen yhteydessä, sanoisin jopa neljännes saaduista minkeistä ammutaan. Loput on sitten näitä loukku, hetitappavilla pyydettyjä. Myös jotkut loukkupyytäjät käyttävät lopetukseen asetta. Joten kyllä niitä ammutaan.
- puolesta
Totta, ei ammuta, mutta kortti pitänee olla
- anarkiaaaa
minkin nitistän aina jos vain mahdollista vaikka ei metsästyskorttia ole eikä tule.
Tämän rikoksen aion vieläpä uusia! - Hyttytyttö kesämekossa
Yksinkertaisuutesi on ylitsepursuavaa!:)
Epäilen ettet löydä oikeaa reikää hampaita pestessäsi!... tai omahan asia se on mihin reikään hammasharjasi työnnät!:D
Siis ihmisen joka kannattaa eläinten oikeuksia pitäisi tarttua aasin jatkeeseen ja alkaa lahdata eläimiä?:O
Tarhauskysymykseen olisi löydettävä kaikkia tyydyttävä ratkaisu, mutta ennenkaikkea elämää palveleva ratkaisu. Seurataan Kroatian taannoista esimerkkiä ja kielletään tarhaus, niin lakkaisi nämä terroristien (HUI!) iskut tarhoille ja iskuissa paenneista minkeistä johtuva kuviteltu luontokatastrofi!- Skäri
minkkien vapautuksen aiheuttamasta luontokatastrofista. Otapa selvää.
Se on kyllä totta, että turkistarhaajat hurskastelevat tässä asiassa ihan turhaan. Minkkejä ja muita Suomen luontoon kuulumattomia turkiseläimiä on aina päässyt tarhoilta karkuun, jo paljon, paljon ennen kettutyttöjä. Alkuperäiset syylliset ovat siis tarhurit itse. Skäri kirjoitti:
minkkien vapautuksen aiheuttamasta luontokatastrofista. Otapa selvää.
Se on kyllä totta, että turkistarhaajat hurskastelevat tässä asiassa ihan turhaan. Minkkejä ja muita Suomen luontoon kuulumattomia turkiseläimiä on aina päässyt tarhoilta karkuun, jo paljon, paljon ennen kettutyttöjä. Alkuperäiset syylliset ovat siis tarhurit itse.Täysin oikeassa tästä tarhakarkulais asiassa. En minäkään muuten oisi saanut joskus ammuttua esim. Safiiriminkkejä. Meilläpäin ei tarhaiskuja ole tehty, muutama tarha kylläkin on. Lukenut kyllä olen, miten siellä saaristossa minkit puhdistavat luodot ja saaret pesivistä linnuista ja pikkunisäkkäistä. Siellä niistä suurin uhka on, tulisi metsästäjien ja suojelijoiden yhteistuumin, järjestelmällisesti hävittää minkit sukupuuttoon sieltä ainakin, miksei muualtakin.
- ..ja saaristossa.
kerbiili62 kirjoitti:
Täysin oikeassa tästä tarhakarkulais asiassa. En minäkään muuten oisi saanut joskus ammuttua esim. Safiiriminkkejä. Meilläpäin ei tarhaiskuja ole tehty, muutama tarha kylläkin on. Lukenut kyllä olen, miten siellä saaristossa minkit puhdistavat luodot ja saaret pesivistä linnuista ja pikkunisäkkäistä. Siellä niistä suurin uhka on, tulisi metsästäjien ja suojelijoiden yhteistuumin, järjestelmällisesti hävittää minkit sukupuuttoon sieltä ainakin, miksei muualtakin.
.. ikäni asuneena yhdyn kyllä näihin minkin hävittämisjuttuihin. Mikään ei ole pahempi peto luonnossa kuin minkki. Jos, näiden ns. "kettutyttöjen" on tehtävä jotain vastustaakseen minkintarhausta, niin älkää päästäkö niitä ulos luontoon. Minkin ymv. tarhausta en itsekkään hyväksy , mutta muitakin keinoja varmaan on.. Joskus oli sanonta: yksi kissa vastaa kolmea kettua ja yksi minkki kolmea kissaa. jälki minkin vierailusta lintuluodolla on tosi järkyttävää.
- juuso
tee tuollaista. Kyse on turkistarha-aktivisteista, jotka ovat aivan eri henkilöitä. Eli en ole samaa mieltä sun kanssa, ennekuin opit vähän käsitteitä.
- tekee
ja sitte luulevat tehneensä hyvän työn.
- sitä pienet perässä
Metsästäjäthän minkkejä suomeen istuttivat 1930-luvulla
Nuin hienosti yleistät asioita, kerroppas vähän jatkoa, miten onnistuivat nämä istutukset. Montako Minkkiä jäi luontoa tuhoamaan, noista istutus kokeiluista. Odotan vastaustasi mielenkiinnolla, täytyyhän sinulla olla siitä tarkkaa tietoa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1856543Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto965449Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1243421Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT2443299Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat862398Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku32125Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191786Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val481721Läppärit kahviloissa
Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi471654- 981376