DH ilmestyy saksaksi 27.10 ja ruotsiksi 21.11.

Saksalainen käännös Deathly Hallows -kirjasta ilmestyy 27.10.2007, uutisoi Carlsen http://www.carlsen-harrypotter.de/ Kirjan saksankielistä nimeä ei ole kerrottu. Ruotsalaiset Potter-fanit sen sijaan saavat ruotsinkielisen versionsa viimeisestä kirjasta 21.11.2007. Ruotsinkielisen nimen voi käydä katsomassa ruotsalaisen kustantajan, Tidenin Harry Potter -sivuilta. Nimi spoilaa, joten älä mene linkistä, ellet halua spoilaantua.

http://www.harrypotter.nu/

4

713

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tiedoton pieni:(

      Voisitko kiltti kertoa ruotsinkielentaidottomalle vapaan / suoran suomennoksesi nimestä? Kiitos:)

      • on käännetty vaihtoehtoisesta nimestä, jonka Rowlingin on antanut joillekkin ulkomaisille kääntäjille nimen kääntämisen helpottamiseksi. Tämä nimi on Harry Potter and the Relics of Death ja tuon voi kääntää suomeksi Kuolleiden reliikit/pyhäinjäännökset. Mutta se ei välttämättä ole lopullinen suomenkielinen nimi. Kääntäjä Jaana Kapari-Jatta ei ole pyytänyt vaihtoehtoista nimeä kirjalle, vaan aikoo keskittyä nimen kääntämiseen vasta kirjan ilmestyttyä. Kirjan virallinen suomenkielinen nimi ja ilmestymispäivä selviää loppuvuodesta.


    • Ettei Kapari ole....

      pyytänyt vaihtoehtoista nimeä?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1338
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      707
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      649
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      608
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      48
      600
    6. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      76
      576
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      569
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      548
    9. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      183
      514
    10. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    Aihe