millainen on sosionomi pääsykoe?
sosionomi pääsykokeet?
mimmiXXX
41566
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
mä mietin kanssa ihan samaa, eikä kukaan oikein tunnut tietävän millainen se on. Olen kuullut, että siellä voi tulla vastaan ihan mitä vain.. Luultavasti tulee joku ryhmätehtävä, aineistoaine, psykologin haastettelu, ynm. Milloin sulla on se pääsykoe? Mulla on huomenna ja oon ihan löysät housussa, ku en tiedä mitä tuleman pitää..
Aina niissä on se sama kaava: eka on soveltuvuus testit, eli mitä ihmeellisimpien tehtävien perusteella katsotaan soveltuvuutta alalle: piirretään, kirjoitetaan, kuvaillaan itseään ja aine oli silloin kun mä kävin. Sit on ryhmähaastayyelu/tilanne..meiltä kyseltiin vaan kysymyksiä että miks haluut tänne yms. Sit psykologi joka kyselee samat asiat melkein.. Ei
niihin voi itse muuten vaikuttaa kun osaa vaan kertoa miksi juuri sille alalle ja mikä siinä viehättää ja osaa jotain kertoa siitä ammatista. Mulla on itselläni jälleen kerran Iisalmessa 12.6 sosionomi pääsykokeet.
itse olin tänää otaniemen laureas pääsykokeis ja siel oli vaa ryhmä tilanne ja henk. haastattelu!!
Oli kyllä täydellinen yllätys :D
Ensin aine sosionomin työoloista, sitten tehtiin näytelmä ryhmän kanssa sellasesta runosta ja lopuks vitsailtiin opettajan kanssa haastattelussa. :D Piramkin sosiaalialan enkun ope on ihan huippu :D