luokse tuleminen

vinkkejä opetukseen?

meille tuli taloon muutama päivä sitten 11kk kultainen noutaja. kiltti ja jonkin verran valmiiksi koulutettu. esim,antaa tassua,istuu,menee maate ja ymmärtää sanan irti mutta luokse tulo ulkona ja välillä sisälläkin tuottaa ongelmaa.välillä tulee välillä ei. saattaa vaan maata maassa ja tuojottaa muttei tule vaikka koittaisi mitä! niin no jos mulla on herkkupala tulee sitten. mikä on oikea tapa? miten opetaan tulemaan käskystä luokse?
tänään sattui jo vaara tilanne kun koira juoksi tielle eikä totellut kun kutsuin pois.onneksi ei tullut autoja!

6

714

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oiva apu

      Itselläni on vasta pentu, mutta olen opettanut että kun tulee "tänne" saa aina jotain todella hyvää. Ja tuleehan se, niin että korvat viuhuu...

      • lisäys

        älä koskaan ota koiraa kiinni tai tee mitään epämiellyttävää kun tottelee käskyä tänne. Tee luoksetulosta juhlaa.


    • koira

      Ihan ensin älä missään tapauksessa päästä koiraa orti varsinkaan paikoissa joissa voi tulla noita vaaratilanteita ennenkuin olet varma ( koskaan ei voi olla 100% varmuutta koirasta) että tulee kutsusta luokse.

      KOira on ollut teillä vasta muutaman päivän voipi olla että se vähän testaa kannattaako ja täytyykö totella, ja on sen iköinenkin että vähän kokeilee.

      Tee paljon pitkin päivää luoksetulo harjoituksia kutsu koira luoksesi ja vaikka rapsuta tai anna joku makupala tai uusi lelu, koiran täytyy kyllä tulla luokse kutsusta vaikka ei mitään saisikaan muuta kuin ilon että omistaja kutsui.

      Ulkona voit harjoitella niin että otat jonkun pitkän kevyen "liinan" tai narun ( kuitenkin niin vahvan ettei koira nykäise sitä poikki)ja kutsut koiraa luokse jos ei heti tule nykäise vähän ja niin että saat koiran tulemaan luoksesi ja pystyt koskemaan siihen ja taas annat luvan mennä, toista useaan kertaan useampana päivänä.

      Kyllä se siitä alkaa pelaamaan.

    • Moi!

      Meillä oman koiran kanssa ollaan treenattu luoksetuloa silleen että kaveri pitää koiraa kiinni, ite höykytän koiraa lelulla ja sitten lähen juoksemaan,ja siinä voi hieman ääntäkin pitää. Sitten käänytään ja kutsutaan koira. Kannattaa keksiä uusi sana vaikka luoksetulolle, että se on sitten ehdoton käsky.
      Koira jos ei lähde innokkaastu tulemaan luokse,niin kaveri voi vaikka "tuoda" koiran sinun luokse..

      Palkkaamiseksi suosittelen lelua :) Sisällä sitten on ehkä parempi palkata koira makupalalla. Ainakin itse teen näin.

    • siitä hauskaa

      Elä näytä koiralle makupalaa/lelua ensin ja sitten kutsu,koska houkuttelulla ja käskemisellä on iso ero.Koira ei ikinä tiedä mitä se saa kun tulee luoksesi.Eli tee siitä jotain HURJAN HAUSKAA!!Vaihtele palkkaustapaa ja välillä anna palkät kehut/silittelyt.Äläkä ikinä toru vaikka kestäis vähä pitempää ku itse haluaisit.Tsemppiä!

    • koira kiinni

      Pidä nyt ihmeessä se koira kiinni siihen asti että se alkaa tottelemaan. 11kk ja ollut teillä pari päivää, en varmsti itse edes päästäisi vapaaksi vaikka kokemusta on runsaasti.

      Sitten vain alat ahkerasti vahvistamaan valitsemaasi "tänne" käskyä. Ja ihan vinkkinä, kannattaa että ehkä itse valita joku muu sana kuin tuo tänne jota luultavasti jokainen tulee koiralle hokemaan välittämättä siitä totteleeko se vai ei. Pillikin toimisi varmasti kultaisella hyvin.

      Käskyä vahvistetaan niin että kutsut sillä koiraa tilanteissa jolloin tiedät että se takuulla tulee, esim ruokakupille, ulos lähdettäessä. Siinä se saa palkankin samalla eli ruokakupin ja ulos lähtemisen. Ulkona kun koira on hihnassa, kutsust sitä välillä myös. Kuten tuossa jo todettiin, et houkuttele makupalalla vaan käsket luokse ja sitten tulee palkka. Alussa aina ja lopulta palkka voi olla pelkkä kehu. Ei sitä koko koiran elinikää kuitenkaan mitään nakkipussia voi raahata mukana;)

      Jos teille tulee tilanne jossa koira ei tottele niin sinähän tietenkin suutut sille ja kerrot sille että se teki väärin. Jos et saa sitä kiinni niin sitten lähdet pois ja osoitat sille että et edes halua sen seuraa kun se temppuilee. sitten kutsut uudestaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      52
      1650
    2. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      370
      1387
    3. kolme tunnistetta kaivatustasi

      Anna kolme tunnistetta kaivatussasi!
      Ikävä
      68
      1176
    4. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      38
      1174
    5. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      353
      1103
    6. Kai mua vähän

      Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine
      Ikävä
      137
      989
    7. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      37
      892
    8. Treffi-ilmoituksia!

      Tähän avaukseen voipi treffeille halukkaat laittaa oman - lyhyen - vapaamuotoisen hakunsa,burneri emaileinee). Tavoitte
      Sinkut
      204
      808
    9. Onko karhukanta jo liian iso? Lenkkeilijä kohtasi kontion juoksulenkillä

      Rantasalmella lenkkeilijä kohtasi karhun. Kylällä karhun näkeminen on ollut tosi harvinaista. Onko karhukanta jo liian i
      Maailman menoa
      98
      661
    10. Riittäisikö se

      Että nähtäisiin viikonloppuisin? Naiselta.
      Ikävä
      62
      658
    Aihe