Bukarest

bkgirl

    Hei ihmiset kertokaa Bukarestista? Mitä siellä kannattaan käydä katsomassa? Siitä suurtakin suuremmasta parlamentti talosta olen jo kuullut mutta mitä muuta nähtävää löytyy? Entä olisiko lähellä joku mukava kaupunki/kylä/nähtävyys tms. jos sinne tekisi päivämatkan jonakin päivänä?
Kertokaa muutenkin kokemuksia kaupungista!

2

1376

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Parlamenttitalo taitaa olla se "must", sieläkään ei pääse kiertään kuin opastetuissa ryhmissä, eikä kannata kantaa ylimääräistä mukanaan, kaikki tarkastetaan sisäänkäynnissä. Keskustassa on vanhoja hallintorakennuksia ja hotelleja. Mitään varsinaista "vanhaa kaupunkia" ei erikseen ole, jotain rakennuksia sielä täälä. Bukarestin laidalla on Saletui museo, eräänlainen seurasaari vanhoine siirrettyine rakennuksineen.

    • Radu

      En ole kymmeneen vuoteen käynyt Bukarestissa (ehkä itse olet jo ehtinyt), joten tietoni ovat ajasta jäljessä.

      Edellinen vastaaja kertoi toki olennaisen kaupunkikuvasta. Bukarestista saa varmasti enemmän irti, kun jättää esteettisen aspektin taka-alalle. Arkkitehtuuri on rönsyilevää. On Art Decoa, Sosialistista realismia, uusia lasitaloja ja toisaalta kylämäistä rakentamista aivan kaupungin keskustassa.

      Museo, jonka edellinen vastaaja mainitsi - Muzeul Satului - (sat, -ul = kylä) on käymisen arvoinen paikka kuumalla säällä kun on saanut pakokaasuista tarpeekseen. Kansallisteatterin (Inter-Continentalin vieressä) katolla oli aikoinaan musiikkibaari ja grillikioski.

      Puistot ovat Bukarestissa hyviä hengähdyspaikkoja, etenkin keskustan Parcul Cismigiu. Valitettavasti ainakin aikoinaan kulkukoiria oli paljon joten suurelle Herastraun puistoalueelle ei välttämättä viitsi mennä yksin käyskentelemään.

      Vanhaa kaupunkia ei Bukarestissa (enää) ole. Nicolae Ceausescu tuhosi kolme vanhaa kaupunginosaa megalomaanisen Centru Civic -kaupunginosan(sa) tieltä. Vuoden 1977 maanjäristyskin oli tehnyt tuhojaan, mutta Ceausescu tuhosi mm. lukuisia vanhoja kirkkoja ja siirrätti kymmeniätuhansia kantakaupunkilaisia tusinalähiöihin.

      Vanhoja kirkkoja toki etsivä löytää. Kannattaa etsiä Caru cu bere -ravintola keskustasta, hieno paikka, ok ruoka, muinoin hyvin edullinen.

      Bukarestista kannattaa tehdä päiväretki esim. Snagoviin (Vlad Tepesin hauta) tai Sinaiaan (Pelesin linna, laskettelukeskus).

      Olen melko varma ettei Bukarest ketään kylmäksi jätä. Koska olin hieman opetellut romaniaa, tykkäsin kaupungin eloisuudesta, sen sijaan iloisuutta oli varsin vähän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      80
      5619
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      127
      3913
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      44
      3763
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      66
      3434
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2868
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2389
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      27
      2174
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      204
      2071
    9. 31
      1756
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      429
      1739
    Aihe