http://www.taloussanomat.fi/porssi-ja-raha/2007/06/28/Kurssit hermoilevat pahaa enteilev%E4sti/200715869/103
Ote: "Suursijoittajien edustajat vakuuttavat, että he eivät ole hermostuneita.
– En ole hirveän kiireinen ostamaan, mutta en ole myöskään huolestunut, sanoo Sevon.
Sevonin mielestä sijoittajien usko ei ole koetuksella taantuman pelon takia."
Ote talouselämästä:
Arvopaperi-lehti on seurannut seitsemän vuotta suomalaisten yksityisten suursijoittajien liikkeitä. Ensimmäistä kertaa seurantahistoriassa sattui, että näiden gurusijoittajien omistukset eivät touko-kesäkuussa kasvaneet yhdessäkään Helsingin pörssin suuryhtiössä. Tässäkin signaali, joka pistää miettimään.
LAMAN AINEKSET ON VALMIIT
LAMA TULEE !!!!!!!!!!!!!! OLETKO VALMIS ?
25
1648
Vastaukset
- Ramsted
Ja päälle vielä viisaus.
Suhdanteet nousee ja laskee, vähän niinkuin laskis koskee.
On onnen avain sillä joka vähään tyytyy 2007. - Ramsted
http://www.arvopaperi.fi/article/id=22964/
"Euroopan lasku syveni jenkkidatasta"
Mitä tapahtuu nyt? Suursijoittajat hermostuvat. Tapahtuu rajua vaihtoa.
Sitten hermostuu paremmat sijoittajat.
Tapahtuu rajua vaihtoa.
Ryminää. Perussijoittaja hermostuu liian myöhään.
Pohjalla ollaan. LAMA
Sokerina pohjalle:
Yalen yliopiston professori Robert Shiller varoittaa asuntokuplasta ja pitää mahdollisena jopa 40 prosentin hintojen laskua.
"On olemassa suuri riski siitä, että olemme juuri nyt asuntomarkkinoiden käännepisteessä muuallakin kuin Yhdysvalloissa", Schiller sanoo norjalaisen E24.no-palvelun haastattelussa.
ÄLKÄÄ VALEHDELKO ITSELLENNE. VIISAS PELASTAA ITSENSÄ NYT. KUUKAUDEN SISÄLLÄ RAPORTOIDAAN SUOMESSA MIINUSMERKKISTÄ DATAA (N. - 2 %). SITTEN LÄHDETÄÄNKIN 3 VUODEN KOSKIAJELULLE. - Ramsted
Asuntojen hinnoista ja "mahdollisesta" laskusta puhutaan joka viikko useassa talouslehdessä.
mmm.. eihän tästä ole kuin vuosi kun niistä puhuttiin kerran kolmessa kuukaudessa.
Espanjassa muuten rytisee jo. 90 % asuu omassa kodissa silti rakennetaan enemmän kuin koskaan.
Ruotsissa uutisoidaan mahdollisesta -40 %
Viron uutisista vasta oli otsikkoja täälläkin. Laskua sielläkin. Vielä maltillista kuten aina alussa 3 kuukautta.- asuntoja
vuosia myymättä. ei tavallisilla palkansaajilla ole varaa näihin hintoihin, tasaus tulee takuuvarmasti ja monet perheet joutuvat myymään asuntonsa pilkkahintaan. mutta näinhän se menee ja viisaaat käärii voitot. köyhät köyhtyy, rikkaat rikastuu. se on sitä verotuksen tasaamista. keskiluokka sinnittelee jotenkuten.
- mutta milloin?
Se onkin se jota kukaan ei tieda
- Ramsted
3 kuukauden sisällä syöksyy. Kuukauden päästä jo merkit on vielä pahemmat. Se miten nopeasti ollaan pohjalla riippuu syöksy asteesta.
- päätöskurssit
Jenkkipörssit ainakin nousivat eilen, myös eräät guruina pidetyt suomalaissijoittajat merkkasivat osakeanneissa.
Taidetaan saada härkä kehiin jos Ben ilmoittaa Fedin laskevan korkoa?
Tuosta jenkkilän asuntosektorin datasta on ollut puhetta jo niin kauan kuten myös hedgerahastoista joten eiköhän nuo uhkat ole jo kursseissa. Jos tulee myönteinen signaali niin sitten lähdetään ja kovaa? Kiimapiikkiä ei ole vielä ollut...
Myös lama ja taantuma ovat kaksi eri asiaa, asuntojen hinnat tuskin laskevat olennaisesti jos työpaikat eivät massiivisessa määrin vähene irtisanomisten kautta. 1990-luvulla oli markkalainoja sidottu ulkomaan valuutoihin ja se oli paha juttu, nyt meillä on euro.
Tämä omana mielipiteenä, toki voin olla väärässä.
Mutta jos sinä uskot lamaan niin kannattaisi varmaan ostaa myyntiwarreja?- Ramsted
En ota mitään riskejä nyt. Olen myynyt lähes kaiken. Jopa autonikin. Tämä on täyttä totta. Sijoitan rahani asuntoon kunhan olemme riittävän pohjalla. Warrantteihin sisältyy aina riski liikkeeseenlaskijan maksykyvyttömyydestä.
Eli en ota riskejä nyt. - Kallopala
Ramsted kirjoitti:
En ota mitään riskejä nyt. Olen myynyt lähes kaiken. Jopa autonikin. Tämä on täyttä totta. Sijoitan rahani asuntoon kunhan olemme riittävän pohjalla. Warrantteihin sisältyy aina riski liikkeeseenlaskijan maksykyvyttömyydestä.
Eli en ota riskejä nyt....niin kauan, kuin ollaan tietoisia riskeistä, ja niitä varten on riskinhallintasuunnitelmat.
Yleisesti ottaen, mitä isommat riskit, sitä isommat voitot. - vaimon ja lapsetkin
Ramsted kirjoitti:
En ota mitään riskejä nyt. Olen myynyt lähes kaiken. Jopa autonikin. Tämä on täyttä totta. Sijoitan rahani asuntoon kunhan olemme riittävän pohjalla. Warrantteihin sisältyy aina riski liikkeeseenlaskijan maksykyvyttömyydestä.
Eli en ota riskejä nyt.vai annoitko vaan vuokralle?
- niinkuin eräät...
vaimon ja lapsetkin kirjoitti:
vai annoitko vaan vuokralle?
Pankin torppariko se siellä kyselee?
Meillä tuhnuilla on se hyvä puoli elämässä,
että ei tarvitse laittaa vaimoa ulos "tienaamaan"
iltaisin (kuten torppareilla on usein tapana).
- paskaa sanoi
Karikin jo yli 5v. sitten.
OLETKO SINÄ SEURAAVA KARI?- Ramsted
Sopii hyvin. Kari ei tiennyt mitä puhuu, mutta minä tiedän. Säilytetään nämä viestit visusti muistissa.
- hioppi
Ramsted kirjoitti:
Sopii hyvin. Kari ei tiennyt mitä puhuu, mutta minä tiedän. Säilytetään nämä viestit visusti muistissa.
"Kari ei tiennyt mitä puhuu, mutta minä tiedän."
Hahhahhahhahhahhaaa
- karin manttelinperij
Noniin, nyt on aikaa vierähtänyt viitisen vuotta. Voisiko Ramsted kertoa tuntojaan & raportoida, montako tonnia tuhnuttelulla tuli tehtyä (negatiivista) tiliä?
- Oletko sinä sitten
tienannut jotenkin erityisesti ryhtymällä pyramidihuijauksen uhriksi ?
http://www.taloussanomat.fi/jan-hurri/2012/05/09/tama-pyramidipolitiikka-vaatii-meillakin-uhrinsa/201228925/170
- et kai ole katkera
Kuvittelenko vaan, vai paistaako vuokravätyksen rivien välistä suunnaton kateus & katkeruus?
Jos näin on, niin eipä tipu sääliä täältä! Sitä saa, mitä tilaa. Parempaa onnea seuraavassa elämässä. Tämähän sulta on jo mennyt ohi, kun tuota rommausta vartonut 10 vuotta eikä loppua näy. - sinne män
Lama tuli ja meni
http://kajozendo.blogspot.com/2011/08/fiiliksia-dalai-laman-vierailusta-yksi.html - Ramsted
Kuukauden sisään rytisee niin, että tuntuu.
- jrtjrtjrjrtj
Ehkä, mutta tämän ketjun kannalta sillä ei ole mitään merkitystä. Ensimmäinen viesti on 10 vuoden takaa ja yksi pörssiromahduskin on tapahtunut tällä välillä. Eli oikeastaan artikkelinkin viesti oli oikein, mutta ei asuntojen osalta, sillä romahdus tapahtui vain osakkeiden kohdalla. Niille, jotka ensimmäisen viestin aikaan ovat ostaneet asunnon ja asuu siinä edelleen, ei edes asunnon arvon romahdus enää pahemmin vaikuta.
- Anonyymi
Onko Talsa, nykynen omistaja HS siivoillut sivujaan, palkitun taloustoimittajan kirjoituskin tuntuu kadonneen.
- Anonyymi
Totta kai porrrvari siivoaa jälkiään puhalluksen jäljiltä. Hurrikin kenties jo saanut Kenkää, puhuihan selvästi ohi suunsa !!!
Kun tänään (to 23.10.) napsautuin täta linkkiä
http://www.taloussanomat.fi/jan-hurri/2012/05/09/tama-pyramidipolitiikka-vaatii-meillakin-uhrinsa/201228925/170
sainkin tulokseksi tämän :
Elisa aloittaa muutosneuvottelut: jopa 450 työpaikkaa katoamassa
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011578129.html
t. haans.sea Anonyymi kirjoitti:
Totta kai porrrvari siivoaa jälkiään puhalluksen jäljiltä. Hurrikin kenties jo saanut Kenkää, puhuihan selvästi ohi suunsa !!!
Kun tänään (to 23.10.) napsautuin täta linkkiä
http://www.taloussanomat.fi/jan-hurri/2012/05/09/tama-pyramidipolitiikka-vaatii-meillakin-uhrinsa/201228925/170
sainkin tulokseksi tämän :
Elisa aloittaa muutosneuvottelut: jopa 450 työpaikkaa katoamassa
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011578129.html
t. haans.seaOn täysin ymmärrettävää, joskin hieman epäeettistä, jos talsa haluaa siivota piiloon kaikki Hurrin kirjoitukset. Siinä oli yksi rommari, joka onnistui olemaan jatkuvasti väärässä ennustuksissaan. :)
Varmaan sukua Hansulle.
- Anonyymi
Uskoisimmeko vielä tänäänkään (2025) avaajan v. 2007 tekemää avausta ja väitettä LAMAn saapumisesta ...
a) velkaa otettu em. pvm jälkeen 150 MRD euroa
b) työttömiä on 600 000
c) IMF on pannut arvovaltansa peliin ja lupaa 2026 "talouskasvua"
d) https://keskustelu.suomi24.fi/t/18144944/shokki-uutinen--100-tuh-rikkainta-kahmi-itselleen-yli--puolet-palkka-potista-!
t. haans- Anonyymi
LAMA ei enää tule, sillä se on jo täälä, kenties pysyvästi . Varmin LAMAn tunnusmerkki on suurtyöttömyys ja sen keskellä edelleen riehuvat Lopputilien jaot. Tilastollisestikin, viimeistään nyt, sooon LAMA:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19181362/suomi-ei-ole-koskaan-aiemmin-ollut-euroopan-tyottomyystilastojen-karjessa#comment-138946262
Tämä panee puntit tutisemaan, myös parempituloisilla. Kunnon osake-romahdus tästä vääjäämättä koittaa, vai luuletko, että kursseja jaksetaan ylläpitää velalla ?
k. haans.sea
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.1519923Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d26735474Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras273899- 502695
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan722419- 732127
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1452026Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2331828Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1401501Roger Karimus
– Sain muun muassa vuonna 2008 kolmen vuoden vankeustuomion törkeästä pahoinpitelystä. Autoin naispuolista tuttuani, kun21491