Sipoon vastemmielisyys muuttajia kohtaan

Suomenkielinen Hurri

Kaverini halusi laajentaa omakotitaloaan Sipoossa, naapurit suostu, arkkitehti piirsi, rakennusoikeutta on..
Rakennuslupaa vaan odottelee jo toista vuotta, on kuulemma ongelma, että puhuu vain Suomea, pitäs menne selittää asian Venska taalar titta här..
Ihme kunta..

Pidetään kuulemma ihmeenä, et sai ostettua suomenkielellä aikoinaan ko. talon Sipoosta.

5

966

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Evalina

      Me ostimme (suomenkielinen pariskunta) talon Nikkilästä neljä vuotta sitten. Naapuritalon perhe on samoin suomenkielinen ja omistanut talonsa yli 20 vuotta, eikä mitään ongelmia ollut ostovaiheessa. Ainoastaan kolme naapuria on ruotsinkielisiä ja heidän kanssaan ei ole koskaan ollut mitään ongelmia. Hyvin tullaan toimeen.

      Kunnan kanssa on keskusteltu ihan suomen kielellä eikä sieltä ole toistaiseksi tullut yhtään kieltoja tai rajoituksia, ei liioin viivytyksiä vaikka meilläkin on laajennettu ja korjailtu.

    • kinner

      Valehtelet. Olet ala-arvoinen eläjä.

    • suomenkielinen

      sipoolainen, ja omakotitaloa rakentamassa. Mitään ongelmia ei nykyään ole ollut suomenkielisyydestä rakennushankkeessa, mutta 80-luvulla ja 90-luvun alussa suomenkielisyys oli pahasta. Rakennusluvat saivat odotuttaa itseään yms. Mutta näin siis Etelä-Sipoossa.

      • enkä osaa

        sanaakaan ruotsia. Tosin minulla on ruotsinkielinen nimi... Sipoo on oikeasti kiva kunta juuri sen vuoksi, että täällä pärjää molemmilla kotimaisilla, mutta itse ei tarvitse osata molempia. Ihan hyvin sujuu kommunikointi, vaikka toinen puhuu suomea ja toinen ruotsia. Täällä ei ole, ainakaan enää, mitään kieliryhmien vastakkainasettelua.

        Muut kunnat voisivat ottaa mallia Sipoosta!


    • Suomen kieltä

      Juu tiedän henkilökohtaisesti yhden tapauksen, ettei saanut laajentaa vanhempain tontilla olleen saunaansa omakotitaloksi.

      Tilaa ja tonttia kyllä olisi riittävästi.
      Mutta kunta väittää, että tie on liian lähellä.

      Hakemus on tehty ruotsin kielellä.
      Hakijat on puhtaan ruotsin kielisiä.
      Hakijoiden sukunimi viittaa ruotsin kieleen. Hakijat olisivat muuttaneet Sipooseen.
      Että niin sitä ruotsin kielisiä suositaan Sipoossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      91
      2531
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1465
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      84
      1423
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1208
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      943
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      910
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      105
      804
    8. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      36
      800
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      783
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      716
    Aihe