Mikä on ehdoton ei

ruokavaliossa?

Hei kaikki,
olen koiraa hankkimassa ja tuli mieleen että mitkä ruoka-aineet on koiralle ehdoton EI? Suklaan tiedän, että sitä ei saa antaa. Onko jotain muitakin jotka ovat koiralle hengenvaarallisia? En tietenkään ajatellut pitää ruokia ja kaikenlaisia myrkkyjä, pesuaineita ym. koiran ulottuvilla.
Pitääkö shampoopullot laittaa myös koiran ulottumattomiin? Vaik en kyllä usko että se niitä järsisi sen pahan maun takia...

10

1203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • terristi

      ehdottomia eitä ovat xylitol ja kofeiini.

      • sipulikin, vaan en tiedä miksi....


      • terristi
        Birjanna kirjoitti:

        sipulikin, vaan en tiedä miksi....

        määrin sipulia saa antaa.

        Sanonta: kohtuus kaikessa pätee myös koirille annettaviin ruoka-aineisiin.


    • kleinipka

      löysin tällaisen luettelon

      < Ehdottomasti kiellettyjä ovat

      - raaka liha, kala ja kana
      - raa'at vihannekset ja hedelmät (usein annettuina)
      - sipuli
      - linnunluut, kalanruodot
      - maito
      - marjat, sienet
      - raaka peruna
      - mausteet, suola, sokeri
      - rasvat, margariinit, voit, öljyt
      - suklaa, makeiset, pullat ja muut ihmisten herkut
      - kahvi, tee
      - ksylitoli
      - raaka kananmunan valkuainen
      - makkaran muovikuoret
      - jääkaappikylmä ruoka (varsinkin pennuille ja vanhuksille >

      Täytyy myöntää, että on tullut annettua raakaa kanamunaa vispattuna, samoin ruuan mukana öljyä, tonnikala yms. Miksihän nuo on kiellettyjä ja mitä seuraa vahinkoa? Entäs rusinat, muistelisin että nekin kiellettyjä. Olen kaivellut pois maksalaatikosta :)

      • kas kummaa

        mitähän toi jääkaappikylmä ruoka voi aiheuttaa? itse kyllä oon kissallekin lämmittäny ruuan kun ei sille kylmä edes kelpaa mokomalle :)


      • ihmettä?

        Kaikki muu on listalla ymmärrettävää ja ok, mutta eikö raakaa lihaa muka saisi antaa?
        Omat koirani saavat raakaa lihaa ja raakaa naudanmahaa (vehnättömien)nappuloiden seassa päivittäin ruokalusikallisen ruokaöljyä/pvä ja voivat erinomaisesti. Vanhempi on jo 10v, syönyt noin koko ikänsä ja on terve, reipas ja kaunis. Nuorempi 1v enkä aio sen ruokavaliota muuttaa, sillä toimii meillä erinomaisesti.
        Tervettä järkeä käyttämällä ja koiran vointia seuraamalla varmasti hyvä ruokavalio löytyy. Eläinlääkäriltä voi myös aina kysyä neuvoja.


      • ihmiset
        ihmettä? kirjoitti:

        Kaikki muu on listalla ymmärrettävää ja ok, mutta eikö raakaa lihaa muka saisi antaa?
        Omat koirani saavat raakaa lihaa ja raakaa naudanmahaa (vehnättömien)nappuloiden seassa päivittäin ruokalusikallisen ruokaöljyä/pvä ja voivat erinomaisesti. Vanhempi on jo 10v, syönyt noin koko ikänsä ja on terve, reipas ja kaunis. Nuorempi 1v enkä aio sen ruokavaliota muuttaa, sillä toimii meillä erinomaisesti.
        Tervettä järkeä käyttämällä ja koiran vointia seuraamalla varmasti hyvä ruokavalio löytyy. Eläinlääkäriltä voi myös aina kysyä neuvoja.

        ei varmaan kannata ihan kaikkea uskoa mitä netissä lukee. tuo edellä mainittu lista nimittäin ihan huuhaata! mm. raaka liha (punainen) on koiran perusruokaa samoin kuin monet kasvikunnan tuotteet. maitosuklaatakin isolle koiralle saat syöttää kilokaupalla ennen kuin se on myrkyllistä, mutta suklaa ei ole koiran ruokaa, eikä sitä kannata syötättää. huom tumman suklaan kanssa saa olla todella varovainen. kypsä kala ruotoineen on erittäin hyväksi koiralle! jne jne
        koira on periaatteessa kaikkiruokainen, mutta on syytä välttää raakaa sipulia, suklaata, ksylitolia ja kofeiinia.


    • ....
    • on mun ell mukaan ksylitoli.Se voi aiheuttaa ihmisen sokerishokin kaltaisen tilan ja voipi lähtee henki.Kaikki muut vaan aiheuttaa ylipainoo ja jne terveydellisiä ongelmia...

    • Mopsittaja

      Olen kuullut, että kuten tummasuklaa, myös skylitoli voi aiheuttaa koiralle kuoleman.
      Sipuli aiheuttaa anemiaa ja pulla taikina pahan humalan (Lähde: Koiramme -lehti).

      Myöskään vehnä, rasva ja maissi ovat aineita, joita koiralle ei kovin paljoa kannata tarjota.

      Suosittelen muuten lukemaan koiran ruuan "sisällysluettelon" huolellisesti. Ruuassa on eniten sitä ainetta, joka mainitaan ensimmäisenä ja sitä on ruuassa yleensä noin puolet. Jos vehnä, rasva, maissi, vesi tai lisäaineet ovat etupäässä, kannattaa vaihtaa merkkiä. Kannattaa kuitenkin varoa myös ruokia, joissa ensimmäisenä mainitaan esim. kana, koska silloin ruoka saattaa sisältää myös nokkaa, sun muita syömäkelvottomuuksia.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      131
      6262
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      65
      5172
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      74
      4315
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      102
      3874
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3655
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3240
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      52
      2566
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2539
    9. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      99
      2322
    10. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      69
      2266
    Aihe