Windows ei ole rajoittunut!

ksym_

Täällä haukutaan Windowsia rajoittuneeksi järjestelmäksi. No annan tuohon pätevän vastaväitteen:

Windows ei ole rajoittunut. Siinä vaan on Microsoftin ja yhteistyökumppaneiden monien vuosien tuloksena hiotut rajapinnat ja standardit, joiden mukaan on vaan toimittava! Ja näitä rajapintoja ja standardeja yhdistelemällä saadaan aikaiseksi ihan mitä vaan. Windowsissa on siis valmiina satoja eri best-practice toteutuksia ja komponentteja, joiden avulla sovelluskehittäjät tekevät ohjelmistonsa.

GNU/Linuxeissa taasen pyritään keksimään pyörää uudestaan. Mitään varmaksi todettuja best-practiceja ei ole. Jokaiselle asialle on kymmeniä vaihtoehtoisia toteutuksia, eikä ketään kiinnosta lyödä lukkoon mitään rajapintaa. Tästä tulee koko systeemiin hajanaisuuden tunne, ainakin sovelluskehittäjän tasolla.

Suuret sovelluskehitysfirmat arvostavat vakaita ja valmiita rajapintoja. Toisaalta, yksittäinen sovelluskehittäjä voi enemmän arvostaa GNU/Linuxien vapaata kehitystyyliä. Joka tapauksessa, on turha väittää Windowsia rajoittuneeksi; Windowsissa asiat vaan tehdään eri tavalla kuin GNU/Linuxeissa.

6

640

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • , , ,

      Onko ksym_ saanut kesätöitä Micro$oftilta?

      • taikka...

        pena aivopuolisko on nukkumassa


      • Nauroin ihan vääränä, tää oli niin hauska!!


    • haukkuisikaan

      microsoftia siitä että se tekee mitä sen kuuluukin eli rahaa ja paljon, sen sijaan ihmetyttää ihmiset joilla ei ole osuutta microsoftin tuloista jaksavat kehua windowsia joka voisi olla erinomainen käyttöjärjestelmä jos se olisi tehty täysin eritavalla kuin nykyiset windowsin eri versiot. Kahelia touhua vaikka olisi kuinka n00bi puhelemassa.

    • standardeja... No voitkin sitten heittää esimerkkejä näistä mainitsemistasi standardeista...!
      Joku vastaava kuin esim. ISO 6342 tai vaikka SFS-EN 349...

      Siinä vaan on Microsoftin ja yhteistyökumppaneiden monien vuosien tuloksena hiotut rajapinnat ja standardit

    • Pili Keits

      ... älykäs vai pelkästään tietämätön? Siis todella, ei vittuilumielessä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      129
      1313
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      99
      833
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      640
    4. 50
      567
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      11
      481
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      454
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      149
      408
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      387
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      174
      372
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      368
    Aihe