Miten VHS-video kytketään digiboksiin?

En heittäisi videoita roskiin

Nyt kun siirrytään digiaikaan on kaikissa televisioissa oltava oma digiboksi, jos mielii niillä televisiota katsella. Onneksi tavalliset digiboksit eivät ole kalliita, mutta miten saisi liitettyä VHS-videot digiboksiin, jotta ohjelmien nauhoittaminenkin onnistuisi ajastimella.
Yhteen televisioon voi ostaa tallentavan digiboksin mutta mukavaa olisi muissakin televisioissa hyödyntää aiemmin ostettuja videoita.
1. Onko videossa oltava kaksi scartpaikkaa. Minulla on kolmet videot joissa kaikissa on vain yksi paikka scartjohdolle.
Miten scart ja antennijohdot on kytkettävä tv:n, digiboksin ja videon välille, ja entä miten mahdollinen DVD-laite kytketään vielä lisäksi tuohon.
Kiitos jo etukäteen jos joku osaa neuvoa.

6

2629

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tätä

      Sinulla on sikäli hyvä tuuri,että ne ovat kaikki yksiskarttisia.Niitä ei voi kytkeä kuin yhdellä tavalla: boksin toiseen skarttiin.Boksin toisesta skartista sitten televisioon.

      • se antennijohto

        seinästä boksiin


    • Yksi scart videonauhurissa riittää. Sensijaan boksissa on syytä olla kaksi tai menee purkkaviritykseksi. Jos kyse on antennitaloudessa, jossa analogilähetykset loppuvat ei ole tarvetta viedä antennijohto kuin boksille. Tosin joissain tapauksissa voi olla syytä vetää antennijohto myös videonauhurin ja TV:n välille modulaattoria varten. Tämä tosin on lähinnä testikäyttöön, jotta voi varmistaa videon saavan boksin kuvan.

      Video kytketään yllätys yllätys boksin VCR-liitäntään. DVD kytketään rinnalle TV:n toiseen scart-liitäntään.

      • dasdasdas

        > DVD kytketään rinnalle TV:n toiseen scart-liitäntään.

        Siinä on vaan se, että TV:n toinen scart ei välttämättä tue RGB-signaalia, joten DVD:n kuvanlaadusta joutuu hiukan tinkimään.

        Yksi keino on hankkia scart-kytkin, jolla TV:n ykkös-scartiin voi kytkeä digiboksin ja DVD:n, ja valita kytkimellä, kumpaa katsoo. Kytkimen täytyy tietysti tukea RGB:tä, eikä ihan halvinta kannata ostaa, koska se saattaa aiheuttaa muita häiriöitä (haamuja, rasteria) kuvaan.


    • Jos sinulla on rf-modulaattorilla varustetu boksi, voit kytkeä sen antenniliittimeen. Jos boksissa ei ole rf-modulaattoria, niin liitä scart-pistokkeeseen. Kuva saattaa toisinaan olla parempi scartin kautta. TV:n voit liittää videoon joko antenni- tai scart-johdolla. Siinäkin kytkennässä kuva on toisinaan parempi scart-johdolla. Älä heitä videota roskikseen. Voit käyttää sitä myös rf-modulaattorina, jos liität vanhan tv:n digiboksiin ja olet ostanut boksin ilman modulaattoria.

    • Ei videoita roskikseen

      Kiitos vastauksista. Näistä on apua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3169
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2515
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2146
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2065
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1972
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1570
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1263
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1178
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1103
    Aihe