Aloittelijalle

CB vai GS?

Pyöräkärpänen puraisi pahemman kerran. Takana on vajaat tuhat kilsaa vuoden -81 mallisella Honda CB 250:llä ja nyt kiinnostaisi hieman isompi pyörä.

Taloudellisesti hakusessa on pyörä noin 2000 - 3500 euron välillä ja itsekseni olen katsellut joko Suzuki GS500 tai Honda CB500. Kertokaapa kokemuksesta kumpi noista pyöristä sopii paremmin aloittelevalle 175 cm -pitkälle naismotoristille.

Kiitokset jo etukäteen...

3

599

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Honda rulez!

      CB500:ssa saat luotettavan kulkupelin, se on ollut ainakin Englannissa lähettien suosikkipeli ympärivuotisesti. Heppoja ja ajamisen iloa löytyy enemmän kuin tuosta Suzukista. Hondan moottori on modernimpi, 8 venttiiliä ja vesijäähdytys (twinejä molemmat). Ennen vuotta 1997 CB500 kasattiin Japanissa, sittemmin Italiassa, jolloin takajarru vaihtui rummusta levyyn.

      Heitin juurikin tuolla CB500:lla 5000km Euroopan reissun nyt heinäkuussa (mm. Itävallan alpit) kolmen ison laukun kanssa, ja hyvin riitti minulle. Pieni pyörä mutta ketterä ja suht. kevyt joten kulkee kyllä. Jopa autobaanoilla pärjäsin kohtuullisesti, suurin vauhtia rajoittava tekijä nakupyörässä oli tuulen riepottelu. Jonkinlainen pleksi auttaa paljon, itsellä on lamppuun kiinnitettävä pikkupleksi.

      Valinnan tueksi vaikka vertailut (linkit on oikein, vaikka silloin tällöin toimimattomia):
      http://www.motorcyclenews.com/MCN/bikereviews/searchresults/Bike-Reviews/Honda/HONDA-CB500-1994--2003/?&R=EPI-315

      http://www.motorcyclenews.com/MCN/bikereviews/searchresults/Bike-Reviews/Suzuki/SUZUKI-GS500E-1989--current/?&R=EPI-434

    • Kumpainenkin sopii aivan yhtä hyvin.
      Tuohon hintaan saat kuitenkin useamman vuoden Hondaa tuoreemman Suitsan.
      Tässä tapauksessa voit valita pyörän periaatteella,kumpi on nätimmän värinen.
      (edellyttäen tietysti että tekniikka on kunnossa)

    • Kra

      Se tauti ei kestä kuin vain loppuelämän, mutta sen kanssa kyllä pärjää kunhan muistaa lääkitä säännöllisesti! On sitten niitä harvoja tauteja joita on ihan mukava sairastaa.

      Saman luokan menijä on myös Kawa ER-5. Jos venytät ostoa vähän syssymmälle voi pyörä lähteä huomattavasti halvemmalla kuin vielä nyt!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon

      Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188
      Maailman menoa
      175
      4220
    2. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      119
      3638
    3. Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia

      mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös
      Maailman menoa
      255
      3081
    4. Taisi kolahtaa....

      Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä
      Maailman menoa
      7
      1769
    5. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      176
      1454
    6. Kuvaa kaivattuasi

      Yhdellä kivalla yhdyssanalla. 🥹
      Ikävä
      76
      1305
    7. Huomasitko? Tämä "viinin läträys" hämmästytti Yökylässä

      Yökylässä-sarjassa Maria Veitola vieraili Christel ja Jori Roosbergin kotona. Tunnelma oli mukava ja puitteet hulppeat.
      Suomalaiset julkkikset
      32
      1200
    8. Lopetan Keskipohjanmaan tilaamisen

      Vasemmistolaisen ja kristinuskovastaisen pääkirjoituksen vuoksi. Suomen kouluissa on nykyisellään hyvä uskonnonopetus.
      Kokkola
      67
      1045
    9. Mitä vielä

      Toivot välillemme ?
      Ikävä
      98
      1008
    10. Jos saisit yhden

      Asian muuttaa kaivatussasi
      Ikävä
      90
      883
    Aihe