Leikkaan aina kissojeni kynnet niin varovasti että en osu verisuoneen,leikaan ihan siihen suonen viereen.Nyt tuli mieleen että millaissia saksia siihen pitäisi oikeastaan käyttää? Sillä olen leikannut ne aina ihmisten kynsisaksilla,niillä mitkä nipsaisee kynnen poikki,en nyt muista että miksi niitä kutsutaan. Kynttä halkeaa aina pieni murunen joten johtuuko kynsistä vai saksista? Vai miten?
Kynsien leikkaus..
8
740
Vastaukset
- Ccrawr
Kissoille myydään omia saksia (kuten koirillekin) mitkä eivät edes ole kalliit. Suosittelisin niiden ostamista, halvimmat maksavat 5-7e kpl. Kissan kynnet ovat kuitenkin erimuotoiset kuin ihmisellä eivätkä täten ihmissakset sovi heidän kynsiin.
- sakset
Suosittelen myös ihan kissan saksien ostamista, eli eläinkauppaan vaan. Oikeet sakset leikka kunnolla ja siististi kynnen kärjen pois. Suhteellisen halpa investointi kunnon saksista :)
Kyllä johtuu saksista, eli kannattaa ostaa kissoille tarkoitetut kynsisakset, joissa on pyöristykset. Tämä on sen takia, koska kissan kynnetkin ovat pyöreät. Eikä kannata leikata ihan suonen vierestä, vaan vähän kauempaa, kynnen päästä vain jonkun verran pois, sillain sopivasti :)
- kynnet
pitäisi leikata?
Meidän kissojen kynsiä ei ole koskaan leikattu, enkä ymmärrä, että miksi niitä pitäisikään leikata. Osaako joku selittää? - Nimetön
kynnet kirjoitti:
pitäisi leikata?
Meidän kissojen kynsiä ei ole koskaan leikattu, enkä ymmärrä, että miksi niitä pitäisikään leikata. Osaako joku selittää?Meillä vanhemman herran kynsiä ei leikata, koska osaa itse huolehtia niistä raapimispuun avulla, mutta nuorempi ei osaa, vaan raapii tapetit ja matot ja sohvat, vaikka olen yrittänyt opettaa raapimispuulle. Siksi leikkaan nuoremman kissan kynnet parin kuukauden välein. Meillä ei ole kissan kynsisaksia vaan leikkaan ihan tavallisilla taloussaksilla. En ole huomannut että siitä olisi ollut kissalle mitään haittaa tai harmia ja se antaa ihan nätisti leikata kynnet.
- remuliina
oho, olin äsken nimetön..
Niin lisäisin vielä, että ulkokissathan huolehtii kynsistään helposti ja hyvin itse, ku ulkona on vaikka mitä kynnenteroitus paikkoja :)
Mutta sisäkissoilla ei välttämättä ole niin paljoa sellaiseen mahdollisuuksia ja silloin kynsiä kannattaa leikata, ettei ne jää joka paikkaan kiinni. esim. huonekaluihin.- Nyt selvisi!
No siis meillähän molemmat kissat on sisäkissoina, mutta raapivat aina joko raapimispuutaan tai sitten teroittelevat mattoihin eikä koskaan ole ollut mitään ongelmia minkään huonekalujen tms raapimisen kanssa. Siksi en siis ymmärtänyt miksi niitä leikattaisiin, kun meillä ei koskaan ole mitään ongelmia ollutkaan.
- hölöpöttäjä
Nyt selvisi! kirjoitti:
No siis meillähän molemmat kissat on sisäkissoina, mutta raapivat aina joko raapimispuutaan tai sitten teroittelevat mattoihin eikä koskaan ole ollut mitään ongelmia minkään huonekalujen tms raapimisen kanssa. Siksi en siis ymmärtänyt miksi niitä leikattaisiin, kun meillä ei koskaan ole mitään ongelmia ollutkaan.
jos kissa ei saa niitä kynsiä kulutettua ja niitä ei leikata. niin ne kynnet voi kasvaa silleen jännästi sinne sisälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä433753- 382508
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?342031- 231782
- 171699
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai1001612- 231598
Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko991466- 241457
- 221419