Käännöstieteet ja työllistyminen

Ninnulih_

Olen harkinnut käännöstieteen opintoja (jos sille tielle lähtisin olisivat kielet saksa ja venäjä). Mutta olen alkanut epäröimään, sillä mieleeni on tullut, että ehkäpä kun yliopisto-opinnot suorittaa kielissä (tarkemmin kääntämisessä ja tulkkauksessa) ja valmistuessaan on sopiva tulkin tai kääntäjän ammattiin, onko niitä töitä sitten loppujen lopuksi tarjolla? Vai todella niukasti? Tarvitaanko työelämässä sellaisia ihmisiä, jotka ainoastaan työskentelevät kielen kääntämisen/tulkkauksen kanssa eivätkä osallistu muihin prosesseihin? Tuli vain mieleen kysymys, että onkohan enää töitä sellaisille osaajille, joilla kielet ovat ammatissa pääosassa EIKÄ apuvälineen roolissa.
Kertokaa siis kääntäjiksi tai tulkeiksi valmistuneet, onko alan töitä löytynyt. Olisi todella mukava kuulla!

2

915

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarpeeksi

      Olen valmistunut filologiksi, kääntäjälinjalta vuonna 2006. Käännöstöitä on joskus, silloin tällöin, mutta niillä ei todellakaan elä. Hanttihommia painan jatkuvasti, sillä kielten ammattilainen/humanisti ei ole mitenkään kysyttyä tavaraa työmarkkinoilla. Kääntäjän virkojahan/työpaikkoja ei enää ole, ne on ulkoistettu, eli ainoa vaihtoehto on tehdä töitä yrittäjänä, mikä on todella surkeaa. Aikataulut ovat yleensä mahdottomia ja palkka ala-arvoinen.

    • FM-Englanti

      Hmm... eipä juuri lisättävää edellisen vastaajan viestiin.

      Paitsi sellainen juttu, että EU on yksi vaihtoehto työllistymiselle. Se sitten vaatii tietenkin muuttamista pois Suomesta - ja myös ehdottomasti sen, että jo opintojen aikana käy työharjoittelussa EUssa ja muutenkin tekee aktiivisesti käännöstöitä, mielellään tietenkin hallinnollisten tekstien parissa, joskin tietynlaisesta monialaisuudestakin saattaa olla etua.

      Siitä en ole sitten lainkaan varma ovatko ajattelemasi kielet kovin kysyttyjä EU -töissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      86
      6338
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3793
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3160
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1716
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      959
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      956
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe