tämä ikäluokka on innokkainta tanssilattioilla näin kesäisin. Siksi on niin hiljaista. Itse en ole käynyt kertaakaan pyörähtelemässä.
Nyt sen kekkasin,
13
593
Vastaukset
- a-woman1
Jos juhlia, joissa tanssitaan ( häät...), ei oteta huomioon, taitaa viimeisestä tansseissa käynnistäni olla viitisenkymmentä vuotta. En siis kovin usein käy! Osaan kyllä tanssia ja pitäisinkin tanssista, mutta...
- KristaTee
ole vähään aikaan tansseissa käynyt. Eikä oikein edes huvita.
KristaTee kirjoitti:
ole vähään aikaan tansseissa käynyt. Eikä oikein edes huvita.
me ehditäänkin roikkua täällä ;)
- Tannsija
Tellastiina kirjoitti:
me ehditäänkin roikkua täällä ;)
Tanssi on kuin kuntopolku.Sopii juuri tämän ikäisille ja miksei kaikenikäisille? Samoin se jalostaa kanssakäymistä, tätä kulttuuria, mistä on aikamoinen puute, ikäihmisillä. Nyt vai lavoille esittäisin.
- Tansija
Tellastiina kirjoitti:
me ehditäänkin roikkua täällä ;)
Tanssi on kuin kuntopolku.Sopii juuri tämän ikäisille ja miksei kaikenikäisille? Samoin se jalostaa kanssakäymistä, tätä kulttuuria, mistä on aikamoinen puute, ikäihmisillä. Nyt vai lavoille esittäisin.
- a-woman1
Tansija kirjoitti:
Tanssi on kuin kuntopolku.Sopii juuri tämän ikäisille ja miksei kaikenikäisille? Samoin se jalostaa kanssakäymistä, tätä kulttuuria, mistä on aikamoinen puute, ikäihmisillä. Nyt vai lavoille esittäisin.
Sanoisin, ettei ole. Jopa kotona istuen voi harrastaa monenlaista kulttuuria: lukea (kirjastot tuovat kirjat kotiin, jos et pääse hakemaan), kuunnella musiikkia, seurata TV:n ja radion ohjelmia (Ylen ykkönen on täynnä kulttuuria). Väittäisin olevani kulttuurin suurkuluttaja ja pikemminkin on valinnan vaikeuksia kuin puutetta tarjonnasta!
- Mistä tiedät?
Eipä ainakaan tuttavapiirini pyörähtele tanssilattioilla, lähinnä välttävät niitä. Luulen,että tanssiharrastus on lähellä heitä,jotka aikoinaan ovat tottuneet lavoilla hyörimään eli maaseudulta kotoisin olevia. Siinähän hoideltiin monia asioita tanssin ohella, kuten vanhoista Suomi-filmeistä voi päätellä.
Kaupunkiympyröissä kasvaneena ja nykyisinkin elelevänä sanoisin, että 60 ja varsinkin 60 ikäluokalle on ensinnäkin vähän tanssipaikkoja (siis niitä, joissa tanssitaan oikeasti ja mahtuu tanssimaan) ja toisekseen vähän sellaisia miehiä, jotka tanssivat (ja ovat elossa edelleen). Kapakoitahan tietysti on, mutta tanssi on niissä sivuseikka.
Kyllä minulla on sellainen käsitys kuudenkymmenen ikävuoden tuomalla tavattomalla arvovallalla, että tanssi ei ole miesten mieluisin harrastus, ei ole ollut aikaisemmin eikä ole nytkään. Poikkeuksia tietysti on, jotka vahvistavat säännön. Tanssi on miehille yhtä läheistä kuin oopperamusiikki. Siis tälle ikäluokalle.
Naiset ovat kautta maailman sivu tanssineet ja tanssineet nimenomaan miehille. Siinähän ne tärkeimmät avut näkyvätkin. Mutta ehkä aloittajan asuinpaikassa on tanssivia kuuskymppisiä miehiä ja naisia pilvin pimein, mistä sitä tietää, niin lavea tämä Suomi on.
Hiljaisuuteen palstalla voi olla monta syytä, vaikka se, että on kivempaa tekemistä eli muutakin kuin tanssi, jota näin helteellä ei huh, huh viitsi edes ajatella. Ilma on kuin morsian tai sulho, joten...- 1943
Kesäillan valssin pyörteissä kun pari vuotta sitten katselin telkkaria. Yllätyin suuresti, sillä hän ei nuorenakaan ole tanssinut. Vasta 60 ikäisinä aloittivat miehensä kanssa. Kyllä täällä kotiseudullani tämänikäiset ovat ahkeria tanssijoita. Vielä kesällä 2004 kävin mieheni kanssa.
- m60++
Kävin lavatansseissa. Pikästä pitkästä aikaa. Erotin hänet mekkoineen muiden keskeltä. Niin käteen sopiva, että. Niin pienet ihastuttavat rinnat, että. Hän kertoi käyvänsä yksinään mökillään. Voi tätä ikää !!!!
- 1943
Toivottavasti jatkoa seuraa ja mökille saa seuraa.
- m60++
1943 kirjoitti:
Toivottavasti jatkoa seuraa ja mökille saa seuraa.
En jäänyt odottamaan tarkempaa kutsua. Jäi hyvä mieli pelkästä ajatuksesta. Mutta nainen oli ihastuttava. Ja kesäpäivä kaunis.
- 1943
m60++ kirjoitti:
En jäänyt odottamaan tarkempaa kutsua. Jäi hyvä mieli pelkästä ajatuksesta. Mutta nainen oli ihastuttava. Ja kesäpäivä kaunis.
samaan paikkaan uudelleen. Jos nainen on lähellä tätä ikäluokkaa, niin odottaa mieheltä aktiivisuutta. Nuoremmat ovat itse aktiivisia. Itse en muutaman tanssin perusteella kutsuisi miestä mökilleni. En suostu treffeillekään, jos vain yhden kerran pyytää. Kokeilen kiinnostusta.
- a-woman1
Itse en ole täällä päivittäin. Harrastan ja puuhaan kaikenlaista live-elämässäkin, joten aikaa ei aina jää edes palstan lukemiseen. Kuitenkin tätä on mukava ajoittain edes seurata ja osallistua keskusteluunkin mielekkään aiheen myötä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 841672
Nainen, huomasitko kun muutin sinua?
Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/88898- 8862
- 54862
IS Viikonloppu 12.-13.7.2025
Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko56849Tämä kesä ei ollut vielä meidän
Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos58793Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä
Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html189779Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit
Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.80735Teet tämän niin
Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸41730Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan
Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.172720