Todellakin, kun laitoin keväällä koiran, eipä ole tarvinnut töllöä tuijottaa, ja parempi noin.
Aamuinen lehden lukukin on viikonloppuna muuttanut muotoaan. Luetaan lehteä, leikitään koiran kanssa, lehdenluku jää puolitiehen, eipä isoa vahinkoa tuostakaan. Koiran kanssa vaan on kivempaa. Minulla tuo on metsästyskoira, linnunhaukkuja sellainen. Metsästyskoirakin voi olla kaveri, muutenkin kuin metsällä. Ainakin tuo on sellainen.
Ja kunhan ne mettähommatkin vielä alkaa, laatuaikaa tiedossa lisää.
Aamuinen lehden lukukin on viikonloppuna muuttanut muotoaan. Luetaan lehteä, leikitään koiran kanssa, lehdenluku jää puolitiehen, eipä isoa vahinkoa tuostakaan. Koiran kanssa vaan on kivempaa. Minulla tuo on metsästyskoira, linnunhaukkuja sellainen. Metsästyskoirakin voi olla kaveri, muutenkin kuin metsällä. Ainakin tuo on sellainen.
Ja kunhan ne mettähommatkin vielä alkaa, laatuaikaa tiedossa lisää.
Vastaukset 10
Vanhimmat
mukava lukea miehen kirjoittamana,kuinka mukavaa on koiran kanssa muutenkin kuin metsällä!
Toivottavasti nautitte metsästyksestäsyksyllä molemmat ja saatte isot saaliit talvenvaralle!
Puhut totta, kun minun rakas koirani kuoli keväällä, sen jälkeen olen istunut kaiket illat sohvalla katselemassa televisiota. Omani oli myös metsästyskoira, kotona mitä parhain kaveri. Kaipaan todella paljon koiran tuomia rutiineja elämään. Olen koiraihminen henkeen ja vereen, en vaan vielä tunne olevani valmis uuteen koira kaveriin. Onnellista yhteiselämää teille kummallekin. Teillä on vielä monta vuotta yhteistä aikaa.
...miten niin - " laitoit " koiran?
Tiimarin askartelupussista, vai mistä???
...laitoin koiran...voi tsiisus.
Meilläpäin koira vaan laitetaan, se on paikallista murretta.
Miksi tuo otti niin päähän? Sekö kun olen mettämies ja koirani on mettäkoira?
Jos haluat tarkemmin tietää, miten tuo laittaminen tapahtui, kerron lyhyesti.
Olin muutaman vuoden suunnitellut koiran "laittamista". Kaveri "laittoi" ensin ja kun olin läheltä saanut nähdä kuinka passeli rotu minulle on kyseessä, ja kun vielä tuli mahdollisuus saada, varata pentu tämän kaverin ja erään tutuksi tulleen kasvattajan koirien jälkeläisistä, tein päätöksen. Päätöksen jälkeen meni vielä noin vuosi kun pennun sain kotiin.
Sitä ennen tein erilaisia asioita pennun tuloon ja kasvatukseen liittyen. Luin mm. koirakirjoja, pennun kasvatuksesta "arkitottelevaisuuteen" ym.
Luulenpa, että moni muu, joka hankkii koiran (hankkii?) muulla tapaa kuin mitä minä "laitoin", ei välttämättä tee asioita niinkään hyvin ja suunnitellusti kuin minä.
Käytiin pennun kanssa uimassa illalla kun oli niin kuuma ilma, kyllä se nautti porskuttelusta ja minä näkemästäni. Tänään tuo tehdään jälleen.
Niin, telkkaria ei avattu eilenkään, tuskin tänäänkään. Kunhan ilma hieman viilenee, lähdetään taas metsäretkelle.
pentu sinulla on?
Kuulostaa tosiaan siltä,että olet täysin sydämmin mukana pentusi elämässä!
WAU!
Kumpa saisin omatkin koirani uimaan,mutta taitaa olla toiveajattelua näillä seurakoirilla,jotka kuvittelevat olevansa välillä muita kuin koiria! =)
siis pohjanpystykorva.
Olihan se räpinyt pienissä lätäköissä aiemmin, kerran hyppäsi vahingossa isompaankin.
Ei se eilenkään suinpäin veteen mennyt, mutta sitte kun oli turkkinsa kastellut, ei voinut pysytellä pois. Vähän niin kuin itse kukin kaksijalkainenkin joskus.
kysyä,että minkä tyyppistä metsästystä meinaatte harjoittaa syksyn tullen?
Lintu vaiko ihan hirvimettälle meinaatte mennä?
Meillä kun tuo koirien metsästys jää lähinnä kärpäsjahtiin =)...hyvä kun eivät niitäkin pelkää!!!
Haukkuvat myöskin hirveä, etenkin jos siihen paneutuu. Itse vain lintuja metsästän, joten toivoisin ettei kovin hirvitapahtumia tulisi. Eiköhän ne jää kun hirviä ei jahdata, ammuta.
Juu, eipä oo meilläkään paljo tv:tä tarvinnu tänä kesänä kattella, ku pentu haettiin heinäkuun alus. Eipä toi pentu kyllä siihen paljo mahdollisuutta antaiskaan ku pitäis koko ajan olla leikkimäs sen kans, mut ei se haittaa, pennun kans on kiva touhuta. :)
pennun vaan koirien kanssa yleisesti on mukavaa touhuta!