rannan kunnostus

mitä luulette kun ostamassani rantatontissa,rannassa on n.15 cm mutaa jonka alla ilmeisesti kalliota, että tarviiko sitä muta kerrosta ottaa pois vai voiko siihen ajaa esim. talvella hiekkaa jään päälle. eli hukkuuko hiekka sinne vai saako noin tehtyä pohjasta käyttö kelpoisen?!

8

2940

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En ymmärrä

      ...siihen hiekkaa pitää ajaa?

      • siksi hiekkaa kun on pieniä lapsia ja ne on heti selällään jos siinä on pelkkä liukas kallio. siinä mudan potlimisessa on aika homma kun rantaa on 10-15m ja järvelle päin 20-30m.


      • siinä
        tiki kirjoitti:

        siksi hiekkaa kun on pieniä lapsia ja ne on heti selällään jos siinä on pelkkä liukas kallio. siinä mudan potlimisessa on aika homma kun rantaa on 10-15m ja järvelle päin 20-30m.

        kalliollakaan hiekka pysy.


    • mutahan

      lähtee pois potkimalla!

      • tuo kallio on laakakallio joka on tosi loivasti syvenevä,n.25m rannasta on vettä vasta kainaloon jonka jälkeen se putoaa kuin seinä.


    • enste

      Laita talvella jään päälle rautakaupasta saatavaa suodatinkangasta ja sen päälle 15 cm hiekkaa. Keväällä se putoaa pohjaan ja muta varmaan aika hyvin pysyy siellä alla.

      • hesalainenh

        pois että sais syvyyttä lisää ja sitten se suodatinkangas ja hiekka talvella sinne


    • hintansa väärti

      Meillä tehtiin pari vuotta takaperin pikkulasten uimarantaa periaatteessa vastaavaan paikkaan, kovan pohjan päällä oli mutaa n30cm. Talvella jäältä aurattiin lumi pois, siihen levitettiin metrin limityksellä 5m leveää suodatinkangasta ja päälle reilu 30cm kerros hiekkaa. Keväällä tuo "paketti" laskeutui nätisti pohjaan ja ainakin kahden kesän kokemuksella vaikuttaa todella hyvältä ratkaisulta. Koska mutakerros oli paksu, laitoin murskeelle tarkoitetun todella lujan suodatinkankaan, eikä kaduta tuo muutaman kympin lisäsatsaus. Ilman kangasta hiekka kyllä häipyy mudan sekaan...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      53
      10451
    2. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      142
      6512
    3. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      74
      4638
    4. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      18
      3542
    5. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      143
      3300
    6. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      288
      3114
    7. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      152
      2858
    8. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      69
      2802
    9. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      5
      2252
    10. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      34
      2174
    Aihe