Gallup lavatanssijoille:

Mitä tansseja osaat?

Mitä haluaisit oppia?

Ei tarvitse olla mikään huippu lajissa, mutta osaamiseksi voidaan katsoa, se että pystyy menemään kyseistä tyyliä lavalla ainakin perusteet ymmärtäen.

Tosin ensimmäisen listan tanssitkin vaativat kehitystä.

Osaan:

- Cha cha cha
- Hidas valssi
- Humppa
- Foxtrot
- Fusku
- Bugg
- Jive
- Tango
- Valssi

Halauisin oppia:

- Boogie Woogie
- Jenkka
- Masurkka
- Polkka
- Rumba
203295
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Kaiken ja mullakin ponnari

Äänestä
  • omasta mielestäsi tosi hauska.

    Äänestä

Masurkka ei taitu ja salsa on vasta työn alla, samoin merenque. Niin ja balboaakin oon tanssanut viimeksi joskus ennen nakkisotaa...

Äänestä

Osaan

- humppa
- tango
- valssi
- voxi

Haluan oppia

- vaakamambo

Äänestä

Näitä kuvittelen osaavani ainakin välttävästi:

Foksi
Tango
Valssi
Hidas valssi
Humppa
Jenkka
Polkka (joskus vuosia sitten viimeksi tanssinut)
Jive
Fusku
Bugg
Diskoswing

Näitä haluaisin oppia:

Cha cha
Rumba
Boogie woogie (ehkä)

Äänestä

...tanssin:


- Cha cha cha
- Hidas valssi
- Humppa
- Foxtrot
- Fusku
- Bugg
- Jive
- Tango
- Valssi
- Boogie Woogie
- Disco swing
- Salsa
- Rumba

Näitä olen joskus tanssinut:

- Lindy hop
- Jenkka
- Masurkka
- Polkka
- Samba

Näitä haluaisin uudelleen oppia:

- Lindy hop
- Masurkka
- Polkka

(Tanssien nimet pitäisi kylläkin kirjoittaa pienellä alkukirjaimella, mutta menköön.)

Äänestä
  • >(Tanssien nimet pitäisi kylläkin kirjoittaa pienellä alkukirjaimella, mutta menköön.) <

    Tämä palsta on mielipiteille tanssin alalta. Sillä ei ole merkitystä, miten tänne kirjoittaa.
    Pilkuilla ja pisteillä oikeissa paikoissa on tietysti lukemista helpottava rooli, ei muuta.

    Äänestä

Osaan:

-valssi
-hidas valssi
-tango (suom.)
-foxtrot
-fusku
-jive (perusteet)
-bugg
-samba
-cha cha
-rumba

haluaisin oppia:

- humppa
-jenkka
-tango (arg.)
-rock/twist

Äänestä

- valssi
- hidas valssi
- humppa perinteinen
- humppa kävely
- tango
- jenkka
- foxi
- fusku
- jive
- bugg
- cha cha
- rumba
- rock
- samba

Oppimista odottaa:
- polkka
- swingpolkka
- masurkka

Äänestä

Nämä menee sillai kunnolla:

valssi, foxi, tango, humppa, jenkka, bugg, boogie woogie, jive, discoswing, cha chaa, swingpolkka, fusku, rumba

Seuraavia olen kokeillut ja olisi vielä paljon treenattavaa:

salsa, lindy hop, polkka, masurkka, merenque, bachata

Äänestä

1. Foxi
2. Valssi
3. Hidas valssi
4. Humppa (perinteinen ja muut variaatiot)
5. Tango (suomalainen)
6. Bugg
7. Fusku
8. Jive
9. Polkka ja swingpolkka
10. Jenkka ja sottiisi
11. Masurkka
12. Discoswing
13. Samba
14. Rumba
15. Cha-cha-chaa
16. Salsa
17. Boogie Woogie (vaatimaton taso)

Lisäksi jotain avutonta räpellystä seuraavista:

18. Lindy Hop
19. Balboa

Kokeiltu on myös:

20. Merengue
21. Bachata
22. Pari-Charleston

Äänestä

Osaan:
- valssi
- hidas valssi
- tango
- humppa (kävely-, kuvio-, tavallinen)
- fusku
- foksi
- jive
- bugg
- cha cha
- rumba
- samba
- disko swing
- polkka
- jenkka (ja sottiisi)
- masurkka

Haluaisin oppia
- swingpolkka
- boogie woogie
- lindy hop
- (pari)salsa
- arg. tango (alkeita opetellut, jäin koukkuun ja haluisin oppia lisää!)

Äänestä
  • -fox,tango,valssi,eng.valssi,jenkka,humppa,kävellen myös,fusku.Opettelen bugg seuraavaksi jos opin...?

    Äänestä

    Osaan:
- valssi
- 2 askel valssi
- hidas valssi
- tango suomalainen
- humppa (tavallinen)
- fusku
- foksi
- jive
- bugg
- cha cha
- rumba
- samba
- disko swing

En halua oppia:
suomalaiset kansantanhut
esmes jenkka jne...


Työn alla
- salsa
- argentiinalainen tango
- milonga
- tango-valssi
- merengue

Äänestä

gallupeihin on tavattomankin skeptinen enkä siten kunnallis- ja valtakunnallis ynnämuut presidentillisvaalit tämän tarkastelun ulkopuolelle jättäen niihin juurikaan osaa ota: nythän on hyvinkin pitkälti niin, että etenkin kaikkea sitä, mitä harkitsemattakin saattaisin sellaisissa eteen tuoduissa vanhaintanssigallupeissa sanoa, saatettaisiin yrittää myöhemmin kaikissa sinänsä toki hyvinkin mahdollisissa sekä etenkin täysin mahdottomissa tilanteissa käyttää allekirjoittanutta vastaan em kirjoittaneelle mitäilmeisimminkin hyvin...hyvin pahansuopaisten ja siten kateellisten vanhaintanssitahojen toimista. Jotkut kärkkäimmistä vanhaintanssiarvostelijoistani saattavat tässä kohdin riemuita, että lukuisat - ja todettakoon varmuudenvuoksi tässä välissä, että ei niitä omasta mielestäni niin montaa yhteensäkään ollut ole, että niistä sellaista numeroa väenvängällä pitäisi yrittää taaskin tehdä - exäni olisivat kyseessä, mutta näinhän asiani laita alkuunkaan ole: nythän on hyvinkin pitkälti niin, että vasta jälkeenpäin sain kuulla, että eräs existäni oli kaikesta kuulemastani päätellen erittäin tuohtuneena todennut todella upealle ystävättärelleen kutakuinkin siten, että: "...ota sinä vaino...se osaa mitä vaan..." Mielestäni tuon puolueettomanpaa eli erittäinkin pitkälti objektiivisenpaa luonnehdintaa yksikään toinen sinänsä toki hyvinkin arvoisista herroista voisi osikseen toivoa saavansa, joten tällä perusteella uskalsin siihen tässä viitata kuitenkaan itse varsinaisesti tähän gallupiin osallistumatta. Tämä ei tapauksessani toki ole ollenkaan harvinaista, sillä muissakin, etenkin näissä vanhaintanssiyhteyksissä annan muitten puhua puolestani tahi ainoastansa kuulijan ja jopa puhujans itsensä suppeahkosta katsantokannasta riippuen vastaani.

Äänestä

Osaan:

- Cha cha cha
- Hidas valssi
- Humppa
- Foxtrot
- Fusku
- Jive
- Tango
- Rumba
- Masurkka
- Valssi
- Jenkka


Halauisin oppia:

- Polkka

Äänestä

osaan ainakin jotenkuten:
valssi ja kaksiaskelvalssi
hidas valssi (engl)
foksi
tango
humppa (normi, kävely ja kuvio)
jenkka, sottiisi
polkka ja swingpolkka
masurkka
cha-cha
samba
rumba
jive
fusku
discoswing
bugg

haluan oppia:
salsa
lindy hop
boogie woogie

Lisäksi sitten näitä yksin tanssittavia lattareita jotenkin ja niitä tietty paritansseina haluaisin myös oppia.

Äänestä
  • "....
    jenkka, sottiisi
    polkka ja swingpolkka
    masurkka..."

    IHAN SELVÄ PROVO. TÄSSÄ ESIINTYY SANA SWINGPOLKKA
    EI MENE LÄPI

    Äänestä

kaikki menee lattareita myöten

Äänestä

Haluaisin osata tulkita musiikkia. Joillekin se on niin luontevaa ja hieman oon kateellinenkin näille taitaville tulkitsijoille. Kehuja kyllä muuten saan tanssitaidosta ja seuraamisestani, mistä olen toki tyytyäinen. Seinäruusuna ei myöskään minun tarvitse aikaa viettää tanssipaikoilla.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Tanssityttö` kirjoitti:

Mitä tansseja osaat?

Mitä haluaisit oppia?

Ei tarvitse olla mikään huippu lajissa, mutta osaamiseksi voidaan katsoa, se että pystyy menemään kyseistä tyyliä lavalla ainakin perusteet ymmärtäen.

Tosin ensimmäisen listan tanssitkin vaativat kehitystä.

Osaan:

- Cha cha cha
- Hidas valssi
- Humppa
- Foxtrot
- Fusku
- Bugg
- Jive
- Tango
- Valssi

Halauisin oppia:

- Boogie Woogie
- Jenkka
- Masurkka
- Polkka
- Rumba

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu