Ent steineroppilas

Perheenisä

Moikka kaikki. Keskustelua on käyty aika monesta eri steinerkoulun aspektista ja ajattelin lisätä omat kokemukseni myös. Kävin hesan steinerkoulua 70-80 luvulla. Silloin koulu oli aika normaali, mikä lähinnä johtui silloisesta eurytmian opettajapulasta. Eli nk, vannoutuneet hörhöt eivät pystyneet dominoimaan niin pahasti, ja normaalisti ajattelevat opettajat saivat vastaavasti hieman vahvemman otteen - onneksi. Sittemmin heiluri on kuulemma taas kääntynyt hörhöjen voitoksi. Halusin kuitenkin kuulla teidän oppilaiden ja vanhempien kokemuksia eurytmiasta ja ennen kaikkea tuosta hoito-eurytmiasta, jota aina silloin tällöin määrätään eräille oppilaille.
Olen aina ehtiessäni yrittänyt syventyä noihin steinerin perusajatuksiin ja siihen mitä antroposifiasta esim. netissä kerrotaan. Ja onhan sitä matksua kilometritolukulla. Paljoa ei kuitenkaan jaksa sulattaa sillä nopeasti tulee tuo fiilis että nyt on mopo kyllä karannut pahasti käsistä.
Sen olen tuosta hoito-eurytmiasta voinut lukea, että koululaisille sitä annetaan nimenomaan ennaltaehkäisevästi. Opetaja havaitsee nk. häiriön oppilaassa ja se häiriö pitää siten korjata, jotta lapsi varttuisi eheäksi olennokseksi. Kun sitten syvetyy siihen, mitkä kaikki asiat voidaan tulkita häiriöksi, niin riittäähän niitä. Hoito-eurytmiaa voidaan määrätä vaika mihinkin (keskitysvaikeuskista aina astmaan ja kroonisiin tauteihin).
Sitten opettaja varaa terapeutille ajan ja oppilas passitetaan tämän luo tutkittavaksi.

Seuraava askel (ellei ihmettä tapahtuisi) on sitten se, että jonakin kauniina päivänä ja keskellä tuntia tullaan hakemaan ko. oppilasta hoitoeurytmiaan. Tämä hoito annetaan yksilöllisenä terapiana (hänelle räätälöidyn ohjelman mukaisesti) n 7 viikon jaksoissa ja n 3 kertaa viikossa á 20-30 min per kerta (tuo luku 7 on muuten steinerin mukaan tärkeä ja toistruu monessa muussakin jutussa). Oppilas menettää näin ainakin meneillään olevan oppitunnin. Näitä jaksoja voi lukuvuoden aikana olla useampiakin.

Hoitoeurytmisti on oppilasta diagnostisoimalla ja opettajan taustakertomusta analysoimalla määrännyt joitakin parantavia liike/äännesarjoja ja jotka sitten toistamistaan toistetaan - joka kerta. Steinerin mukaan nämä liikkeet ja ääteet parantavat sisäisesti ja vaikuttavat tiettyihin elimiin positiivisesti. Keskittymisvaikeuksista lärsivät voidaan fokusoida, ujot voidaan rohkaista, agresiiviset rauhoittaa jne.
Huom tällaisen kauden aikan tulee lisäksi vielä nk. normaali luokkaeyrytmia, joten pahimmassa tapuksessa voi silloin olla eurytmiaa joka päivä.
Pojat ovat poikia ja niin myös Steinerkoulussa. Mutta jotenkin väittäisin että he ovat tietyllä tavalla enemmän vaaravyöhykkeellä kuin tytöt. Kun pojat riehuvat (tai jos jollakulla on astma, tai on normaalia ujompi tms rasite), se tulkitaan helposti häiriöksi jota pitää lähteä parantamaan hoito-eurytmialla. Kun tiedämme jo entuudestaan mitä - varsinkin pojat - ajattelevat 'eukasta', niin voitte vain kuvitella miltä sellaielta pojalta tuntuu, joka määrätään hoito-eurytmiaan. Tiedän hyvin sillä minä ja paras kaverini koimme sen molemmat.

Ensin kuului koputus ovelle ja siiten määrätietoinen ääni pyysi niemllä, jonka luokanopettaja sitten vielä toisti selvästi ja kovalla äänellä luokan edessä. Sitten piti vain jättää luokka, ottaa eurytmiatossut mukaan ja punastuneena poistua muiden heittämien aika härskien kommenttien saattelemana. Eikä paluu untunut yhtään hauskemmalta. 'No, tuntuuko nyt paljon paremmalta?' -ha-ha-ha-..., kajahti.

Tämän kokemuksen kerron siksi, että terapeutit eivät suuressa viisudessaan varamstikaan ymmärrä miten paljon hallaa tällainen, kaikkien näkemä terapiaan pasittaaminen aiheuttaa ko. oppilaalle itselle. Pojilla on aikamoinen nokkimisjärjestys jota on huolella rakennettu ja jota kynsin hampain yrittää ylläpitää. Sitten tulee tällainen nöyryytyssessio, joka pahimmassa tapauksessa voi johtaa simputukseen, tyyliin 'meillähän on yksi himo-eukkari' uokallamme...'
Totta kai sama tunne voi tulla tytöllekin, mutta eurytmia on aineena, sanoisinko aika naisellisen pehemeää, sekoitusta balettia ja tai-chiita. Suomalaiseen mieskulttuuriin se istuu todella huonosti. Kotoa saatu miehinen roolimalli törmää rajusti juuri tuohon pehmoiluun. Lisäksi miehet ovat Suomessa (edelleenkin) aika homofobista väkeä, ja tämä kulttuuri tarttuu nuoriin hyvinkin varhaisessa vaiheessa.
Senkin takia tuo aine on pojille paljon vaikeampi ja vastenmielisempi pala nieltäväksi kuin tytöille, joille on sallituua pukeutua sukkahousihin ja pehmeisiin nahkatossuihin. Sehän on valmiiksi hyväksyttyä. Ihme että tästä ei kirjoiteta enempää.
Mitä kokemuksia teillä muilla oppilailla on?
Hyvää syksyn jatkoa!

1

1176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hiljaisemmin

      Tuo kuulostaa ihan yhtä katkeralta vuodatukselta kuin mitä minä voisin kertoa peruskoulukokemuksistani ja pesäpallosta. Viimeisenä joukkueen valittuna (myös muissa liikuntalajeissa), nöyryyttävää. Enkä taatusti oel innostunut peleistä vieläkään. Onneksi sentään muunlaisen liikunnan olen löytänyt aikuisena. Hoitoeurytmiasta minulle ei ole oman poikani kohdalla mitään negatiivista sanottavaa. Hänen itsetuntoaan ja keskittymiskykyään hoitoeurytmia auttoi huomattavasti. Mihin sitten perustuikin, poika sai tarvitsemaansa huomiota. Kieltämättä eurytmia tuntuu ulkoisesti sopivan aika huonosti "rajuille pojille". Joiden monen mielestä mieluummin kuuluu melskata ja riehua, pojat ovat poikia. Mutta kyllä voi toisaalta tehdä aika hyvää näiden "pojat ovat poikienkin" välillä hiljentyä ja keskittyä omaan kehoonsa. Ei ehkä tarvitse sitten heti käyttää kättä pitempää tai machoilla vastoinkäymisissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      195
      3924
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      53
      2799
    3. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      80
      1370
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      18
      1276
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      10
      1199
    6. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      20
      991
    7. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      964
    8. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      48
      911
    9. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      225
      907
    10. Väärä pää tutustumiseen

      Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä
      Ikävä
      107
      696
    Aihe