Miksi ennen kunnallisvaalia pitää muuttaa

Arto Hirvonen

Hälyn jälkeen Kotkan virkamiesjohto ilmoitti lehdeissä ja alue uutisoinnissa, että Kotkan kauppatorin säännöt pidetään ennallaa eikä rajotuksia tehdä. Täma on todellista kultturia, jata aneminen Kotkan tori tarvitsee.

Samaan hengenvetoon kuitenkin halutaan rajoitta Kauppatoreilla yrittäjien toimintaa, koska muka jossakin päin SUOMEA on säännäkset ahdasmielisempiä kuin Kotkassa.

Monumentti Ravintolan asiakkaita on saatava muulla tavalla (anniskeluoikeudet)käymään Ravintolassa ilman kunnallislakia rikkomatta.

Unohtuiko virkamiehiltä se seikka, että Teltta kahvila on torille aina perinteisesti kuulunut ja tuonut muillekin myyjille asiakkaita. Suomalaisessa Torikultuusissa ei ole ennenkään alkohoolia myyty kiirteästä anniskelu Ravintolasta.

Perussuomalaisena kävin sadetta pitämäss kahvin ja mustikkapiirakan kanssa Teltta torikahvilassa KOTKASSA, koska minua on aina kiinostanut todellinen kansanomainen kulttuuri.

Virkamiehet totesivat, että ennen uutta kaupundin valtuustoa on tori säännökset heikenettävä Ravintolan hyväksi, kun ei tiedetä uudenlautakunnan ja Kotkan kaupungin valtuuston voimasuhteita.

Riterinä oli yhteinen wc paikka, jota muka toriyrittäjä asiakkaat saa käyttää edullisemmin kuin pitkää päivää tekevä Ravintola.

Tori säännöksiä ei ainakaan tältä osin pidä muuttaa. Säilytetään yksi paikka Kotkassa sääntö museana,jota kauempaakin tulevat ohikulkijat voivat ihailla eri tyyppisiä myynti kojuja torin täydeltä. EI pilata KOTKAN toria punertavilla samanlaisilla teltta myynti paikoilla. Moni arvoinen värikäs tari tuo myös Ravintolalle kaivattuja maksavia asiakkaita.

3

355

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juho eerola

      Terve Arto. Olemme näköjään samoihin aikoihin linjoilla.
      Eilen kävin toriteltalla minäkin. Lasimauseleumissa oli yksi ukko joka iltistä luki. Teltalla noin 80 tyyppiä. Yli puoluerajojen..
      No huomenna sitten Karhulassa.

    • Opettele

      Perkele kirjoittamaan.

      • Arto vain tasoitele minun suomen kirjoitustaito.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      297
      9580
    2. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      8
      2864
    3. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      259
      2138
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      113
      2009
    5. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      87
      1556
    6. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      144
      1477
    7. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      133
      1438
    8. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      19
      1169
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      93
      1026
    10. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      71
      961
    Aihe