Jätithän VHF antennin paikoilleen.
Parin vuoden päästä osa digilähetyksistä tulee VHF alueella.
Ps. Boksit menee uusiksi ja nykyiset digivirittimellä olevat TV:t vaativat boxin.
Jäikö VHF antenni
4
673
Vastaukset
- -guru-
VHF-haravaa ei tosiaan kannata vielä hävittää, mutta toistaiseksi se kannattaa irrottaa tai kääntää vahvistimesta VHF-alueen vahvistukset pois. Näin saa häiriötasoa (varsinkin kipinähäiriöt) hieman alemmas digiboxin RF-etupäässä. Turhaa vahvistaa mukaan häiriöitä taajuusalueelta, jolla ei ole tällä hetkellä hyötylähetteitä.
- paskaa!
Ei mene boksit uusiksi jos ei halua välttämättä katsoa HDTV-lähetyksiä, nekin vähät mitä tulee on maksullisia ja toimii normaalikanavien lisäpalveluna eikä korvaten tavallisia kanavia!!!
Kuten joku sanoi, lopettakaa jo toi hysterian luominen!
Tavalliset boksit käy tulevaisuudessakin. Älä hävitä vielä antennia. Sitä saatetaan vielä tarvita, kun/jos HDTV-lähetykset joskus alkavat. Standardien suunnitttelu on tosin vielä kesken. Voi käydä niinkin, että antennin joutuu vaihtamaan HDTV:n alkaessa. Voit ottaa kaapelin pois VHF-antennista mahdollisten häiriöiden vaimentamiseksi. VHF-antennia voit käyttää myös kotistereoiden radioantennina. Usein FM aaltoalue 87-108 MHz tulee antennista vahvasti, vaikka TV antenni on suunniteltu esim kanaville 5-12 eli 195-230 MHz.
- vuotta!
Kun VHF-haraville on taas käyttöä pääkaupunkiseudulla! Vaatii tosin seurakseen VHF-taajuuksia ymmärtävää HD-digiboxia! Ähäkutti vaan kaikille hätäilijöille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie2886045Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta553941Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom373294Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole733205Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava753117Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1733046Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten932827Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin1022536Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html2052160Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt782093