Taul.laskennan kaavionteko: väri ei näy

A.T.L.

Kun teen Openoffice Calcissa taulukosta kaavion, niin kaavio tulee muuten ok mutta värit eivät tule esiin. Kuitenkin kaavion pylväissä on määrittyneenä ihan oikeat värit, jotka ohjelma on niihin automaattisesti määritellyt. Väri ei vain "tulostu" ruudulle.

Käytin Openoffice-versiota 2.1, mutta nyt latasin 2.3:n. Mutta sama vika. Olen tietenkin hakenut vikaa sekä koneen että openofficen asetuksista, mutta en ole keksinyt. Tuskin se ainakaan openofficen asetuksissa on.

Vika voi olla siinä, että toimin jotenkin väärin kaaviota luodessani. Mutta ohjeiden perusteella se näyttää olevan yksinkertaista puuhaa. Eli mistä tämä värin poisjäänti voisi johtua, kun muuten kaavio muodostuu ok?

4

593

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ukko2

      Kaavion piirto oli uudistunut. "Valmiissa" kaaviossa pitiää nakauttaa hiirtä kunnes kaavioon ympärille ilmestyy harmaat rajat, nakautus pylväänsisällä jolloin kaikkipylväät valitaan. Liikuta hiirtä ja nakauta pylvästä tällöin ko. pylväs valitaan. Jälleen nakautus hiirellä ja pääset manipuloimaan valitun pylvään pintaa jne. Hiki meinas tulla tään läppärin kanssa :(.

      • A.T.L.

        Lopulta piti testauttaa tuttavan koneella (excel) tekemäni openoffice calc-kaavio, kun en saanut kaavioon väriä näkymään. Hänellä värit näkyivät kyseisessä kaaviossa. Minulla siis ei edelleenkään näy. Pitää selvitellä asiaa.


    • > Kuitenkin kaavion pylväissä on määrittyneenä ihan
      > oikeat värit, jotka ohjelma on niihin
      > automaattisesti määritellyt.

      Mitää tarkoitat tällä? Onko asetuksissa määritelty kaavion värit (Työkalut -> Asetukset -> Kaaviot -> Oletusvärit)?

      • A.T.L.

        Kyllä, kaaviotoiminto näyttää poimivan luontivaiheessa värejä tuon oletusvärit-listan alusta. Eli kun mun kaavio tarvitsee kolmea eri väriä, ovat nuo värit kolme ensimmäistä oletusvärit-luettelosta. Sen jälkeen voin sitten kyllä muuttaa pylväiden värejä. Mutta ne eivät siinäkään vaiheessa tule näkyviin kaavion ulkoasussa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      70
      5241
    2. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      267
      4356
    3. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      101
      3970
    4. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      185
      2350
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      33
      1653
    6. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      71
      1551
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      17
      1199
    8. Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!

      Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk
      Tv-sarjat
      6
      1059
    9. Ajattelen sinua

      Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii
      Ikävä
      38
      993
    10. Millainen mulle

      Sitten sopisi?
      Ikävä
      94
      909
    Aihe