Kun teen Openoffice Calcissa taulukosta kaavion, niin kaavio tulee muuten ok mutta värit eivät tule esiin. Kuitenkin kaavion pylväissä on määrittyneenä ihan oikeat värit, jotka ohjelma on niihin automaattisesti määritellyt. Väri ei vain "tulostu" ruudulle.
Käytin Openoffice-versiota 2.1, mutta nyt latasin 2.3:n. Mutta sama vika. Olen tietenkin hakenut vikaa sekä koneen että openofficen asetuksista, mutta en ole keksinyt. Tuskin se ainakaan openofficen asetuksissa on.
Vika voi olla siinä, että toimin jotenkin väärin kaaviota luodessani. Mutta ohjeiden perusteella se näyttää olevan yksinkertaista puuhaa. Eli mistä tämä värin poisjäänti voisi johtua, kun muuten kaavio muodostuu ok?
Taul.laskennan kaavionteko: väri ei näy
4
610
Vastaukset
- ukko2
Kaavion piirto oli uudistunut. "Valmiissa" kaaviossa pitiää nakauttaa hiirtä kunnes kaavioon ympärille ilmestyy harmaat rajat, nakautus pylväänsisällä jolloin kaikkipylväät valitaan. Liikuta hiirtä ja nakauta pylvästä tällöin ko. pylväs valitaan. Jälleen nakautus hiirellä ja pääset manipuloimaan valitun pylvään pintaa jne. Hiki meinas tulla tään läppärin kanssa :(.
- A.T.L.
Lopulta piti testauttaa tuttavan koneella (excel) tekemäni openoffice calc-kaavio, kun en saanut kaavioon väriä näkymään. Hänellä värit näkyivät kyseisessä kaaviossa. Minulla siis ei edelleenkään näy. Pitää selvitellä asiaa.
> Kuitenkin kaavion pylväissä on määrittyneenä ihan
> oikeat värit, jotka ohjelma on niihin
> automaattisesti määritellyt.
Mitää tarkoitat tällä? Onko asetuksissa määritelty kaavion värit (Työkalut -> Asetukset -> Kaaviot -> Oletusvärit)?- A.T.L.
Kyllä, kaaviotoiminto näyttää poimivan luontivaiheessa värejä tuon oletusvärit-listan alusta. Eli kun mun kaavio tarvitsee kolmea eri väriä, ovat nuo värit kolme ensimmäistä oletusvärit-luettelosta. Sen jälkeen voin sitten kyllä muuttaa pylväiden värejä. Mutta ne eivät siinäkään vaiheessa tule näkyviin kaavion ulkoasussa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911107
- 125886
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa110881"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten278675- 76648
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait73603Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64572Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54546Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist38510- 72483