asuntovaunu

Kertokaa mikä asuntovaunu on ns.hyvä ja halpa!? Siis pitäs olla talviasuttava.Onko joku tietty merkki jossa on ylensä helposti kosteutta,jos on vanhempi malli? mikä vuosimalli pitäs saada alle 5000€? kokemuksia!

9

9593

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei taida kulkea

      käsi kädessä. Viidellä tonnilla saa vanhan talvivaunun. Kosteus löytyy kaikista vaunuista. Se mikä on tärkeämpi kun kosteusmittaus on oman nenän käyttö.
      Kun avaat oven niin haistele haiseeko homeelle, koiralle tai tupakalle. Jos ilma ei ole "hyvä" unohda vaunu heti ja etsi toinen.
      Uusi talvivaunu maksaa noin 40 000 euroa jos laatua haluaa niin kyllä tuo 5000 euro on aika alakantissa. ( paisti jos tuot Saksasta , sieltä saat melkein uuden kadellatonnilla joku kohta väittää )

    • yksilöitä

      Kun vaunulla rupeaa olemaan ikää yli 15 vuotta niin ovat kyllä jo yksilöllisiä, ei voi yleistää mikä merkki on paras. Riippuu hyvin paljon miten on käytetty, säilytetty, huollettu.

      Tietysti jotkin mallit ovat rakenteiden puolesta herkempiä kostumaan.

    • ois esim.
    • tietenki tiedän, että ei 5000€ saa uutta vaunua, mutta en sellaista ole hankkimassakaan. Tiedän myös sen, että joku merkki on talviasuttavampi kuin toinen. Mitä nämä on nämä knaus ja LMC? voinko niitä edes verrata soliferiin ja kafiin? Siis näitä 5000€ arvosia.

      • vaunu...

        oli knaus -90 vuodelta, primuslämmitys tasainen mukava lämpö vain kylmälattia, mutta siihenhän saa sähkökalvot, jolloin ongelma poistuu.
        Primuspannu lievästi ongelmallinen täytyis nykyaikaistaa, jos ei ole vielä tehty.
        Solikka miesten mielestä ko. merkit kesävaunuja, mutta itse olin kovasti tyytyväinen vaunuun.
        Kannattaa kosteusmittauttaa etuseinä ja muut ja uusia massat valojen ja kahvojen kohdalta, eikä pahitteeksi olis myöskään kattoluukujen uusio massaus.
        Samalla vois myös vesijärjestelmää uudistaa laittamalla erillisen irto astian komeroon josta pumpullinen johto keittiön hanaan näin tulee puhtaat johdot. Vessassa myös sama operaatio.


    • myös nettiin

      Vaunuja:
      http://www.netticaravan.fi/hakuri/index.php?kohde=matkailuvaunut
      http://www.nettikaravaani.com/
      Ja tietysti kannattaa tutustua mahdollisesti lähellä olevien liikkeiden tarjontaan.

      5000€ hintaluokan vaunut ovat yksilöitä, joten kannattaa tutustua vaunuun kunnolla -ja uskoa nenää & silmiä. Jos näkyy läikkiä, valumia tai vaunu näyttää huonosti pidetyltä - ei kannate ostaa. Jos tuoksuu ummehtuneelle, kellarille, homeelle - ei kannate ostaa.

      Ja kun sopivat vaihtoehdot ovat löytyneet kysele kommentteja ja mahdollisia ongelmakohtia esim:
      http://karavaanari.info/SMF/ (omasta mielestä ehdottomasti paras palsta tällä hetkellä!)
      http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=591 (varaudu hiukka epäasiallisiinkin kommentteihin mutta paljon asiallisia käyttäjiä)
      http://www.karavaanarit.fi/ajankohtaista/etuteltan_puheet/matkailuvaunut_ja_vetoautot/ (pitää rekisteröityä että voi kysyä, mutta haku toimii kaikille)
      ja tietysti googlella sitten etsiskelemään infoa...

      • sollemies

        2000-luvun alkupuolen Solikat on hyviä: keveitä, talvilämpimiä ja hintaluokka reilut kymppi.

        Unohda halpisvaunut, vaikka uudemman samaan rahaan saisitkin.


      • kjlio
        sollemies kirjoitti:

        2000-luvun alkupuolen Solikat on hyviä: keveitä, talvilämpimiä ja hintaluokka reilut kymppi.

        Unohda halpisvaunut, vaikka uudemman samaan rahaan saisitkin.

        kyllä halpisvaunukin on hyvä vaihtoehto ensimmäiseksi vaunuksi kun käyttää tosiaan omia aisteja ostaissa, itsellä nyt 3 kesää käytössä 2000 € 89 vm cl major (yksityiseltä) ja olen ollut tyytyväinen. Nyt kun on kokeiltu ja tykästytty caravaanaamaan niin harkitsen uudemman vaunun tai auton ostoa! tuossa vaunussa ei haittaa eikä harmita ne pari pikku kolhuakaan mitä saattaa aloittelijalle tulla!

        niin ja vanhat soliferit ruukaa olla aika mätineitä-ei kannata ostaa!!


      • 28 vuotta vaunuillut
        kjlio kirjoitti:

        kyllä halpisvaunukin on hyvä vaihtoehto ensimmäiseksi vaunuksi kun käyttää tosiaan omia aisteja ostaissa, itsellä nyt 3 kesää käytössä 2000 € 89 vm cl major (yksityiseltä) ja olen ollut tyytyväinen. Nyt kun on kokeiltu ja tykästytty caravaanaamaan niin harkitsen uudemman vaunun tai auton ostoa! tuossa vaunussa ei haittaa eikä harmita ne pari pikku kolhuakaan mitä saattaa aloittelijalle tulla!

        niin ja vanhat soliferit ruukaa olla aika mätineitä-ei kannata ostaa!!

        Kaksikin "solkkua", Artic 45 ja myöhemmin Artic 55 telillä. Kummastakaan en voi antaa kiittäviä arvosanoja, en kesä, enkä talvikäytössä. Telivaunusta irtosi ikkuna karmeineen saksassa ajellessä, vaunu oli miltei uusi silloin, joten enpä kehuisi laadulla. Kaikenlaista kökköä ilmaantui vähänväliä etenkin tuossa 55:ssa.
        Lopulta kyllästyin ainaiseen kunnosteluun ja korjailuun ja vaihdoin 650 Wilkkiin.
        Siihen loppuivat murheet, vaunu toimi juuri siten kuin pitikin ja 20 asteen pakkasessa ei tullut vilu sisällä.
        Vaunun hinta oli halvempi kuin pienemmän Soliferin, mutta varustetaso aivan eriluokkaa!
        Sen jälkeen en ole kotimaista vaunua edes harkinnut. Kotimaisista surkein lienee matkaaja tai se teuvalainen pärekori.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      69
      4977
    2. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      34
      3768
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      24
      3369
    4. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      81
      2367
    5. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1899
    6. Tekeekö hän

      Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.
      Ikävä
      27
      1581
    7. Laine voitti oikeudessa

      Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?
      Savonlinna
      40
      1532
    8. Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa

      kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois
      Maailman menoa
      333
      1499
    9. Puistotyöntekijät

      Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔
      Ähtäri
      14
      1463
    10. Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?

      Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?
      Ikävä
      33
      1330
    Aihe