Nyt meni jännäksi tämä sairaanhoitajien ilmoitus joukko irti sanoutumista,sillä toisaalta ymmärrän heidän pyrkimyksensä saada palkkansa muilla mailla mantuvilla maksettaviin palkoihin,vaikkapa pohjoismaissa ovat palkat Suomea paremmat.Mutta saadaanko niitä kerralla nostettua samalle tasolle,on taas eri juttu ja miten kestää kuntien talous noin suuria palkankorotuksia.
En yhtään väheksy sairaanhoitajien työtä ja luulen,että heillä on liian pieni palkka verrattuna työn raskauteen ja muissa länsimaissa verrattaviin palkkoihin.
mutta Tehyn vaatimus on aikamoinen,verrattuna muihin kunta-alan ammattiliittojen saamaan korotukseen eli heille pitäisi saada yli kaksinkertainen palkan korotus.
Huimia on tavoitteet ja järeät on keinot,jos sairaanhoitajat alkavat irtisanoutua sairaaloista.
Tämähän ei tietenkään vaikuta mitenkään paikalliseen TK:n,mutta jos Kajaanin iso sairaala
lähtee leikkiin mukaan,silloin se vaikuttaa myös meillä täälläkin.
Leikkaus ajat siirtyvät ja yleensä kaikki ruuhkaantuu ja joudut odottamaan pitempään Kajaaniin lisätutkimuksiin pääsyä.
Ja loppujen lopuksi kärsijä on taas se reppana,jolla ei ole rahaa mennä yksityisille lääkäreille ja yksityisiin sairaaloihin.
Siellähän saatiin sopu palkka asioihin,parempi palkkaisilla yksityisillä sairaaloilla ja asemilla.
Ja jotenkin vaan tunnustaa,että joku lupaili ennen vaaleja 500 euron korotuksia sairaanhoitajien palkkoihin,taisipa siinä olla puoluekkin mukana noissa jorinoissa.
Ja nythän kumma vaan hoitajat tahtovat tuon 400-600 euroa kuussa lissää.
Närästystystä vai myötätuntoa??
9
612
Vastaukset
tulemme varmuudella keskustelemaan vielä pitkään, mutta sen aivan varmaa, tästä ei tule hyvää seuraaman, meille vähäväkisille.
Palvelumaksut tulevat nousemaan roimasti ja kuntayhtymä vain senkun karsii lähipalveluja terveyden huollosta ja millainen kierre siitä sitten syntyykään.
Jotakin on pahasti jo vialla koko yhteiskunta järjestelmässä kun tälläistä tapahtuu kaiken aikaa.
Hyvää syys talven odottelua nimimerkille Kössi-eno.- sukari
Tehyläiset ovat kokoomuksen vaalikarjaa. Palkka-asiat pitäisi hoitaa joka tupo-kierroksella.
- että pääsööt
sopuun iliman että ihmishenkie vaarantuu.
- sopimuksessa jo
välistävetäjät eli sairaanhoitajat eivät tyytyneet apuhoitajien mukaisiin palkankorotuksiin
- "huvittavinta"
lääkäreiden palkkoja korotettiin kaikkein ensimmäisinä ilman isompia halooita.
samoin kuin kansanedustajien, ennen kuin olivat kunnolla ehtineet aloittaa uutta istuntokauttaan.
kyllä demokratia toimii hyvin suomessa.
- Kössi-eno
nyt kuulostaa ,että Superilaiset ja tehyläiset ovat ruvenneet keskennään vihanpitoon sairaaloissa ja onpa jopa painostettu liittymään Tehyyn näitä alempiin palkkoihin tyytyviä.
Pianhan ne tappelee keskennään siellä sairaaloissa ja pitävät mykkäkoulua toisilleen.
Kamalaksi mennee, jos olet osanton vähemmistössä ja sulle ei puhuttaisi mitään kahvitunneilla,eikä kerrottaiai enää parhaita juoruja ollenkaan ja jäisit paitsioon.
Se menee tätä menoa työpaikka kiusaamiseksi molemmin puolin.- !!!!!
Niin kuulin minäkin uutisista,että taetaa tappeluks mennä.Toivottavasti sitä pyssyy niin terveenä,ettei vaan jouvu esim.KAS:iin.Surkeata olisi ja on potilailla,jos hoitohenkilökunta vielä keskennään riitelööt.Sehän väkiselläki heijastuu myös potilaisiin.
Sen ymmärrän että palakkaa tahtovat lissää,mutta onhan se nyt jonkunnäkönen tolokku oltava asioissa.
Palkankorotus on kyllä tarpeen,hoitohenkilökunta työskentelee tosi rankassa ammatissa alipalkattuina.Mutta toivosin tämän tapahtuvan ilman,että ihmiset siitä joutuu kärsimään.Vaan näöttää kyllä siltä,että niin ei tuu käömään. - Kössi-eno
!!!!! kirjoitti:
Niin kuulin minäkin uutisista,että taetaa tappeluks mennä.Toivottavasti sitä pyssyy niin terveenä,ettei vaan jouvu esim.KAS:iin.Surkeata olisi ja on potilailla,jos hoitohenkilökunta vielä keskennään riitelööt.Sehän väkiselläki heijastuu myös potilaisiin.
Sen ymmärrän että palakkaa tahtovat lissää,mutta onhan se nyt jonkunnäkönen tolokku oltava asioissa.
Palkankorotus on kyllä tarpeen,hoitohenkilökunta työskentelee tosi rankassa ammatissa alipalkattuina.Mutta toivosin tämän tapahtuvan ilman,että ihmiset siitä joutuu kärsimään.Vaan näöttää kyllä siltä,että niin ei tuu käömään.Ihmettelen nyt kuitenkin näitä aseita,millä Tehy käy taisteluun.Siis joukolla irti sanoutumisia.
Entäpä jos kaikki siivoojat jäisivät yhteis tuumin pois töistä tai keittiöapulaiset ja kunnallisissa ruokaloissa työskentelevät henkilöt?Yleensä he ovat naisia ja huonosti palkattuja.
Kaikki hukkusivat pölyyn ja likaan ja lapsukaiset ei saisi kouluruokaa,eikä esikoululaiset saisi mitään suuhun pantavaa ja sairaalan potilaat saisivat maata sängyissään mahat kurnien nälissään.
Onhan Suomessa muitakin matala palkkaisia aloja,
kuin sairaanhoitajat,eikä heillä passaa noin vaan irti sanoutua ja vaatia monen sadan palkan korotuksia. - uhkailu voi
tämän päivän uutisten mukaan nostaa kaikkien hoitoalalla olevien palkkoja.
Kyllä silloin keinot on olleet oikeat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PropsApp Koodi
Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset23528Persut yrittävät epätoivon vimmalla
kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a1023399"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin782922IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n
eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-612683Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen
Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.922495Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭602426Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!
Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä261414- 961318
Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen on selvä
On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen joten3841252Hämmentävä muutos tv:ssä: Roope Salminen OUT, Sointu Borg IN!
Roope OUT, Sointu IN! Mitä tykkäät tästä muutoksesta? Suositun Myyrä-seikkailusarjan alusta asti juontohommissa on oll171105