Jäähdytyksessä vikaa (NSR)

aaapuuva

Joo, elikkä Honda NSR:ni on muuten täysin toimiva peli, mutta nyt on tullut vähän hankalampi ongelma eteen. Lämpömittari nousee punaselle ihan useamman sadan metrin matkalla ja lopulta kiskasee ylikin. Jäähdytysnesteet ovat kunnossa, eikä mitään näkyvää ole ratkaisua kaipaamassa. Varmaan sitten tukos tai jotain. Kuitenkin jokin vielä pahempi (ja kalliimpi) pulma vähän pelottaa taka-alalla... Kellään hajua missä voisi piillä vika? Siis jos on mahdollista, paaljon mielummin hoidan homman kotona kuin maksan sitten huollosta..

5

1812

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 12345678

      onko missä päin? kannen tiiviste siinä vuotaa. tuo huoltoon niin korjataan

    • Luultavasti termostaatti on jumiutunut kiinni asentoon.
      Laita peli käymään ja kokeile lämpeneekö jäähdytin eli kiertääkö neste syyläriin asti,pitäis lämmetä samaan tahtiin kuin mittari nousee,jos ei lämpene niin termari on kaput.
      Toinen vika voi olla mittarin anturissa,laita virta päälle kylmässä koneessa ja katso nouseeko lämpömittarin lukema.

      • Siis syylärin lämmmon pitäisi alkaa nousta vasta kun moottorin lämpö saavuttaa normaalin käyttölämpötilan elikä termostaatin pitäisi avautua ja päästää veden kiertämään.


    • sherlock

      Terve!

      Oletko viime aikoina tyhjentänyt syyläriä jäähdytysnesteistä? Jos olet, on järjestelmään voinut jäädä ilmaa. Tällöin lämmöt nousevat korkeammalle kuin normaalisti.

      Termostaatti voi olla rikki. Termostaatti löytyy näsärissä siitä sylinterikannen päältä. Se on sen kappaleen alla, josta lähtee letku syylärin yläosaan. Kannattaa kokeilla kaverin termostaatilla tai hakea purkaamolta toinen, vaihtamiseen menee noin puoli tuntia aikaa ja et tarvitse kuin ristipäämeisselin (ilmanputsari pois tieltä) ja 10mm lenkkiavaimen (kannen mutterit). Muistathan valuttaa jäähdytysnesteet pois vesipumpun letkuista ennen operaatiota!

      Oletko kiristänyt kannen vinoon? Alumiinikansi, jossa on pinnapultit ringissä (kuten NSR:n kannessa), tulisi periaatteessa kiristää pikkuhiljaa ringissä. Itse olen kuitenkin kiristänyt NSR:nkin kannen pikkuhiljaa ristiin, kuten muunkin tyyppiset kannet. Kannen suoristus on helpointa sorvissa, kustannukset on normaalisti kannen suoristuksessa 10 euron paikkeilla (koneistamo/pienkonekorjaamo). Vaihda uusi tiiviste samalla kertaa!

      Kannentiiviste voi vuotaa. Poista sylinterikansi ja vaihda tiiviste. Tässä välissä kannattaisi tarkistaa, onko kansi vino...

      • 123456789

        Näsärissä saattaa myös sylinterin puolen tiivistepinta olla epätasainen, eli hieman viettää männnälle päin. Sylinterin puolen tiivistepinta kannattaa oikaista myös. Onnistuu helposti lasilevyn ja hiekkapaperin kanssa kuten kannenkin oikaisu. Pinnapultit tosin on niin tiukassa että saattaa mennä poikki. Mutta noilla keinoin pääset eroon kaikista kannentiivisteen lämpöongelmista pitkäksi aikaa.

        Kannesta kun vielä hioo pois puoli milliä tai millin, niin alkaa puristuksetkin olla normaalit


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      67
      2694
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      75
      2298
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2148
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      2
      2025
    5. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      9
      1412
    6. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      5
      1334
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      74
      1047
    8. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      64
      976
    9. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      114
      965
    10. Mikä ihmeen

      Romahdustila sulla oikein on?
      Ikävä
      96
      953
    Aihe