Huomasin, että erilaiset maksuTV:t ovat kärppänä haalimassa kanavia. Ensi vuonna ei kaapeliTV:säkään näy montakaan kanavaa.
Antenniverkostoissa ei tule näkymään sitäkään.
Mutta jos kukaan ei ostaisi noita kanavapaketteja, niin silloinhan toimittaisiin taas asiakkaan ehdoilla. Eli ne kanavat, jotka pystyvät...ääh, ei jaksa
Mutta tarkoitan sitä, että jos kukaan ei ostasi näitä kanavapaketteja, niin ohjelmien tuottajat joutuisivat satsaamaan laadukkaisiimpiin ohjelmiin...tosi mainokset lisääntyisivät
Eli kaikille vetoomus: Älkää ostako noita kanavapaketteja! Saamme ne ilmaiseksi, kunhan olemme solidaarisia.
Ja voi peee!...tuon ilmaisen "viihdekanavankin" osti joku maksullinen.
Älkää ostako noita kanavia! Aikaa myöten te saatte ne ilmaiseksi!
Ilmaisien kanavien puolesta
8
614
Vastaukset
- kävisi niin
että jos kukaan ei ostaisi noita kanavia, ne yksinkertaisesti lopettaisivat. Ja esimerkiksi elokuvakanavat on maksullisia sen takia että elokuvien esitysoikeuksien hankinta ei ole mitään halpaa puuhaa. Pakko siis maksattaa se kustannus jollain, joko mainostajilla ja niistähän katsojat ei tykkää, tai tilaajamaksuin.
Toinen vaihtoehto sitten on että joku kanava hankkii jotain ruotsalaista halpispaskaa jonka esittäminen on melkein ilmaista ja niitä ruotsalaisia leffojahan ei kukaan katso vaikka kirveellä uhattunakaan.- Poliisileffafani
Eipä ole täällä Suomessa tehty yhtä laadukkaita ja mielenkiintoisia poliisileffoja kuin Ruotsissa.
Ja tämä on minulta paljon sanottu, koska vihaan pakkoruotsitusta ja kaikkea siihen liittyvää. Mutta poliisileffat he vain osaavat, ja ainakin minä katson niitä mielelläni, ilman kirvesuhkailujakin. :) - Tomppak
Poliisileffafani kirjoitti:
Eipä ole täällä Suomessa tehty yhtä laadukkaita ja mielenkiintoisia poliisileffoja kuin Ruotsissa.
Ja tämä on minulta paljon sanottu, koska vihaan pakkoruotsitusta ja kaikkea siihen liittyvää. Mutta poliisileffat he vain osaavat, ja ainakin minä katson niitä mielelläni, ilman kirvesuhkailujakin. :)hehe, veit sanat suusta.
Suomalaiset poliisileffat/sarjat on kyllä aivan persiistä verrattuna ruotsalaisiin.
- Immu.
"Huomasin, että erilaiset maksuTV:t ovat kärppänä haalimassa kanavia. Ensi vuonna ei kaapeliTV:säkään näy montakaan kanavaa.
Antenniverkostoissa ei tule näkymään sitäkään."
-Mistä huomasit? Linkkejä tietolähteeseen kiitos.
Itsellä kaikki boksit ilman korttipaikkaa.
Ei siis maksukanavia, eikä tule.- Kaapelikatsoja
"...Itsellä kaikki boksit ilman korttipaikkaa.
Ei siis maksukanavia, eikä tule..."
Olen aivan samalla linjalla. Ei mitään maksukanavia ja ylimääräisiä maksuja.
Tosin eipä ole toistaiseksi kuin yksi antenniverkon karvalakkiboksi (tietenkin ilman korttipaikkaa).
Pelkkä TV-lupamksu saa riittää, joka sekin on lakkautusuhan alla, mikäli analogiset lähetykset lakkaavat kaapelissa...
Itsekki justiisa purin Plus-tv:n asiakkuuden ku maksut nousi. sitäpaitti musta maksutv:n ohjelmat on jotenki vaan huonompia ku ilmaisten
- maksua vastaan
saa laadukkaampaa ohjelmistoa. Vertaa nyt vaikka Maikkarin chattien, pelien ja tositv:n ym. hömpän täyttämää ohjelmistoa esim. ParempiTV-pakettiin.
Plustv-paketti nyt onkin jo melko surkea. Ja kallis.
- TVvaataja
http://www.viasat.ee/ee/home/viasat_kuld_ja_viasat_start/
Huomasin asiaan liittyen, että Viron Viasatilla on ainakin omasta mielestäni hieman paremmin järjestetty noi kanavapaketit. Paketit: Eestikanavat,Elokuvat,Dokumentit,Urheilu,Lapsille,Uutiset.Musiikki,Venäjänkanavat, Latvian&Liettuan kanavat ja Erotiikka. Vastaavalla tavalla ehkä voisi paketoida suomessakin kanavia. Esim. Ruotsinkanavat,Dokumenttikanavat...jne.
Lisäksi olisi hyvä tuoda verkkoihin joissa tätä mahdollisuutta ei vielä ole tarjolla. DNA kaapeliverkossa käytössä olevan systeemin kaltainen EXTRA mahdollisuus, tilata yksittäisiä kanavia joutumatta tilaamaan kokonaista kanavapakettia.
Näitä paketointeja kannattaa kehittää ja tuoda erilaisia mahdollisuuksia asiakkaille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle273395Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122519Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.972461Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1072134Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761693Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥481584Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta261506Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001305- 1341245
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151146