Kysymys antennijohdosta

confused

Miten ihmeessä voi olla mahdollista, että näen enemmän digitaalisia tv-kanavia, jos irrotan antennijohdon seinästä? Jos irrotan johdon myös boksista, mikään kanava ei näy. Mutta jos laitan toisen pään pistorasiaan, puolet kanavista ei näy. Silloin, kun johto on irti seinästä, kaikki kanavat näkyvät. Asun antennitaloudessa ja minulla ei ole sisäantennia. Antennijohtoni on 5 metriä pitkä.

4

745

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja antennijohto

      itsessään toimii silloin antennina. Tuo on ainoa selitys. Tai sanottakoon niin että todennäköisin syy on se että teidän talossanne antennikeskukseen ei ole laitettu uusimpien kanavanippujen vaatimia vahvistimia.

      Kertoisitko mitkä kanavat sulla ei näy jos kytket piuhan antennipistorasiaan?

    • -guru-

      Kuulostaisi vähän siltä että se antennikaapeli on sökönä, ehjä kaapeli ei toimi antennina lainkaan. Maadoitus poikki boxin päästä.

    • frage

      vehkeet päin persettä

    • Jospa talon antenniverkossa on vikaa. Tuli nimittäin eteen tapaus: Möin mummelille digiboksin. Antennipistorasia antoi sähköä kynsille, eikä näkynyt. Kun laitoin sisäantennin ikkunaverhoon, kuva on loistava. Valita siis talonmiehelle/kiinteistöhuollolle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      153
      1681
    2. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      549
      1454
    3. Martina Aitolehti täräyttää suorat sanat Immu Fight Nightista: "Menen tietysti voittamaan"

      Martina Aitolehti on ehtivä. Nyt hän on mukana Immu Fight Nightissa - ja kehässä vastaan tulee Nanna Karalahti. Miten l
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      1380
    4. Miesten suusta kuultua

      Olen tässä samaa nyt muutaman kerran kuullut miesten suusta seuraavaa, toki hieman erilaisin sanavalinnoin kerrottuna: "
      Sinkut
      173
      887
    5. Sinkut-palstan suurin valhe

      Sinkut-palstan suurin valhe on väite siitä, että naisten olisi helpompaa pariutua kuin miesten. Niin kauan kuin sitä va
      Sinkut
      252
      884
    6. Mitä vikoja

      kaivatussasi on?
      Ikävä
      58
      796
    7. Nainen, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, miehestä?
      Ikävä
      56
      718
    8. Miten usein

      Vielä siellä muistelet meitä tai minua?
      Ikävä
      54
      716
    9. Haluaisin mies tietää pari juttua

      Haluisin mies laittaa sulle viestiä ja kysyä paria asiaa sulta. Mun piti kysyä ne tässä joitakin päiviä sitten irl, mutt
      Ikävä
      26
      710
    10. Mikä tästä teki

      Lopulta niin vaikeaa?
      Ikävä
      52
      619
    Aihe