että voi rauhassa surffailla
Nyt on
-f-secure palomuuri
-spywareBlaster
-ccleaner
Mitä kaikkea koneessa
7
1328
Vastaukset
- Suojautunut
Ad-aware
Spyware Doctor
Spybot Search and destroy- Toinen suojautunut
Ad-aware kannattaa vaihtaa AVG Anti-Spywareen, koska F-Securessa on jo Ad-aware sisäänrakennettuna. Explorerin käyttämättä jättäminen on myös suositeltavaa. Opera tai Firefox tilalle.
- nörttimammamaa
f secure my ass, ja kaikki blasterit.
tarttee yhen ohjelman: viimeisin nortton.
jos ei siihen usko niin joku firewalli.
sygaten firewalli on ilmainen. sitten vaan kokeilemaan toimiiko, itse seikkailin puoli päivä pornosivuilla ja ei mitään :D
f secure ja kasperskit päästää niin paljon tavaraa että vintöötti menee heti uudelleenasennukseen. puhumattakaan spypowerblasterkillereista, cleanereista, nukereista sun muista.... - JTP
Hommatkaa vanha kunnon routteri, jossa kunnon rautapalomuuri.
Siihen kiinni ADSL routteri ja mahdolliset langattomat yhteydet.
Sillä tavalla jää kiinni pahimmat koputtelijat.
Mulla ei ole ollut firmassa mitään ongelmaa tällä konseptilla vuosiin ja koneita on kymmenkunta. Millään työasemalla ei ole tietenkään personal firewallia. Virustorjunta kylläkin.- rautapalomuuri?
> Hommatkaa vanha kunnon routteri, jossa kunnon rautapalomuuri.
Oikein hyvä idea, mutta minkäs nimisiä ja mistäs niitä saisi halvalla? Käytettykin kelpaisi.
> Siihen kiinni ADSL routteri ja mahdolliset langattomat yhteydet. Sillä tavalla jää kiinni pahimmat koputtelijat. Mulla ei ole ollut firmassa mitään ongelmaa tällä konseptilla vuosiin ja koneita on kymmenkunta. Millään työasemalla ei ole tietenkään personal firewallia. Virustorjunta kylläkin.
Näin, mutta tämä on kiinni juuri tuon halvan rautapalomuurin löytämisestä. rautapalomuuri? kirjoitti:
> Hommatkaa vanha kunnon routteri, jossa kunnon rautapalomuuri.
Oikein hyvä idea, mutta minkäs nimisiä ja mistäs niitä saisi halvalla? Käytettykin kelpaisi.
> Siihen kiinni ADSL routteri ja mahdolliset langattomat yhteydet. Sillä tavalla jää kiinni pahimmat koputtelijat. Mulla ei ole ollut firmassa mitään ongelmaa tällä konseptilla vuosiin ja koneita on kymmenkunta. Millään työasemalla ei ole tietenkään personal firewallia. Virustorjunta kylläkin.
Näin, mutta tämä on kiinni juuri tuon halvan rautapalomuurin löytämisestä.kysympä nytten että onko nykyisessa adsl-purkissasi jo itsessään ns. NAT-ominaisuus, joka on vaan oletuksena pois päältä. Senkun laittaa päälle ni johan tietoturva paranee huimasti.... (NAT o eräänlainen palomuuri sekin) tänäpäivänä alkanee olla jo halvimmissakin "purkeissa" NAT-ominaisuus, luulen.
- riitä
Timoheinä kirjoitti:
kysympä nytten että onko nykyisessa adsl-purkissasi jo itsessään ns. NAT-ominaisuus, joka on vaan oletuksena pois päältä. Senkun laittaa päälle ni johan tietoturva paranee huimasti.... (NAT o eräänlainen palomuuri sekin) tänäpäivänä alkanee olla jo halvimmissakin "purkeissa" NAT-ominaisuus, luulen.
> kysympä nytten että onko nykyisessa adsl-purkissasi jo itsessään ns. NAT-ominaisuus, joka on vaan oletuksena pois päältä. Senkun laittaa päälle ni johan tietoturva paranee huimasti.... (NAT o eräänlainen palomuuri sekin) tänäpäivänä alkanee olla jo halvimmissakin "purkeissa" NAT-ominaisuus, luulen.
Ah, minä en ollut tuo keskustelun aloittaja. Olisi pitänyt sanoa. Adsl-purkissani kyllä on NATti. Se ei kuitenkaan korvaa rautapalomuuria, joka lisäksi ei ole etäkonfiguroitavissa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t235088Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo623012Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel122900HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat1432821Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi181597Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k861570Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6962271506Kaikki ovat syntisiä!!!
Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N4091221- 681110
Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei213976