Nyt kun nämä moniydin prossut alkaa yleistyä, niin on alkanut kiinnostamaan säikeistyksen käyttö enemmälti koodailessa.
Sen verran olen saannut selville, että säije (thread) on simppeli eriävä osa pääohjelmaa, jolla on pääsy pääohjelman muistiin. Prosessit ovat taas ns "pääsäikeitä" eli ohjelmia, prosessit eivät voi osoittaa toisien prosessien & säikeiden muistiin. Myös prosessien käynnistys on hitaampaa kuin säikeiten.
Kuvittelin kummiskin, että säikeet ovat kokonaan omia pikkuohjelmia pääohjelmassa, jotka eivät jumiudu jos pääohjelma menee lukkoon. Sikäli vähän oudoksuttaa, että jos pääohjelmassa tekee ikuisen while-silmukan, myös siinä käynnistetyt säikeet menee lukkoon, samoin säikeille pitää jakaa prosessi aikaa, että ne toimii. Onko tämä pelkästään Windowsin ominaisuus vai onko näin kaikissa käyttiksissä?
Noh, tämä on tämmöistä pohdintaa...
Säikeitä..
8
825
Vastaukset 8
- käsittely helppoa
"Prosessit ovat taas ns "pääsäikeitä" eli ohjelmia, "
Prosessi ei ole säie (edes "lainausmerkeissä"). Prosessi sisältää säikeet. Jokaisella prosessilla on ainakin yksi säie.
"prosessit eivät voi osoittaa toisien prosessien & säikeiden muistiin"
Kyllä Linuxissa ainakin on mahdollisuus muistialueen jakamiseen erillisten prosessien (ja säikeiden) kesken (osa System V IPC:tä, kannattaa tutustua).
"Myös prosessien käynnistys on hitaampaa kuin säikeiten. "
Windowsissa prosessien käynnistys on HI-DAS-TA. Linuxissa prosessit ja säikeet käynnistyvät molemmat nopeasti, tietty säikeet vielä prosessejakin nopeammin (ero ei kuitenkaan kovin suuri).
"Kuvittelin kummiskin, että säikeet ovat kokonaan omia pikkuohjelmia pääohjelmassa"
Yksinkertaistetusti kyllä, säikeet ovat "pikkuohjelmia" prosessissa.
"jotka eivät jumiudu jos pääohjelma menee lukkoon."
Jos pääohjelma menee "lukkoon" niin säikeet jatkavat. Säikeet menevät usein lukkoon (ns. deadlock) jos ohjelmaa ei ole suunniteltu riittävällä antaumuksella ja käytetään yhteisiä resursseja synkronoidusti.
Javassa on säikeiden käyttö pitkältä automatisoitu. Kannattaa tsekata jos asia kiinnostaa. C/C :llä ehkä hankalampi toteuttaa jos kerta haluat käyttää Windowsiasi.- ap..
Arvelinkin, että Linuxeissa ym. homma on paremmin toteutettu. Itse omistan OSX Leopardin, mut en ole kerennyt vielä kokeilemaan sen ihmeyksiä :(
Suurin osa ajastani koodailussa menee kummiskin Windowssin kanssa touhuillessa, työn puolesta :(
Mutta kiitti selvennyksistä :) - että...
ap.. kirjoitti:
Arvelinkin, että Linuxeissa ym. homma on paremmin toteutettu. Itse omistan OSX Leopardin, mut en ole kerennyt vielä kokeilemaan sen ihmeyksiä :(
Suurin osa ajastani koodailussa menee kummiskin Windowssin kanssa touhuillessa, työn puolesta :(
Mutta kiitti selvennyksistä :)OS X:llä homma onnistuu myös sujuvasti.
Java on tohon hommaan muuten tosi sopiva mutta JVM ei pysty hyödyntämään useasta prosessorista saatua rinnakkaisuutta aidosti hyväkseen. - TRRY
Jos tehdään softaa vain Linuxille unohtaen muut POSIX-standardeja seurailevat käyttöjärjestelmät, "tavallisen säikeen" ja "tavallisen prosessin" väliin mahtuu melkoinen sateenkaari kaikenlaisia otuksia.
Näitä otuksia saa aikaan clone-funktiolla. Sen parametreilla voi valita, mitä kaikkea yhteistä syntyneillä otuksilla on alkuperäisen prosessin kanssa. Esimerkiksi jaetaanko muisti, avoimet tiedostot, signaalit yms.
- -___-
Kannattaa kokeilla myös miten Lazarus hoitaa moniajon
http://wiki.lazarus.freepascal.org/Multithreaded_Application_Tutorial - koodari
menepä
www.turboexplorer.com ja lataa itsellesi Turbo Delphi.
Turbo Delphissä luot uuden säikeen näin:
type
TOmaSaie1 = class(TThread)
A : Integer;
S : String;
procedure Execute; override;
end;
procedure TOmaSaie1.Execute;
begin
// oman säikeesi koodi tulee tähän.
// HUOM: säiehallinta kutsuu tätä vain kerran!
// Tarvittaessa voit laittaa tähän vaikka while -silmukan, jos haluat suorittaa jotain useita kertoja.
end;
ja itse säikeen luominen (pääsäikeestä käsin):
var
OmaSaie : TOmaSaie1;
procedure LuoSaie;
begin
//
OmaSaie := TOmaSaie1.Create(true);
// parametrilla false säie käynnistyisi heti, mutta true on turvallisempi vaihtoehto, jos esim säieobjektin jäsenmuuttujia halutaan alustaa.
// Tässä voit alustaa omasaie -datakenttiä.
// esimerkiksi:
OmaSaie.A := 123456789;
OmaSaie.S := 'tämä on säieobjektin jäsenmuuttuja.';
// säie on nyt olemssa, mutta ns. "nukutustilassa" eli sen suoritus ei vielä etene.
// Lopulta käynnistetään säie:
OmaSaie.Resume;
// NYT omasaie -säikeen Execute -metodia kutsutaan (eri säikeessä) samaan aikaan kun pääohjelma etenee.
end;
ja LuoSaie -proseduuria kutsut esim Button1 -tapahtumakäsittelijästä (event handler) näin:
procedure TForm1.Button1Click(Sender:TObject);
begin
Button1.Enabled := False; // estää napin painamisen toistamiseen, jottet luo vahingossa useita uusia säikeitä!
LuoSaie;
end;
tuon "TForm1.Button1Click" Delphi luo automaattisesti, kun pudotat lomakkeelle (Form) painonapin (Button1) ja tuplaklikkaat painonappia lomake-editorissa.
Jos tarvitset uuden säikeen ja pääsäikeen välille kommunikointia, tutustu myös näihin:
TStringlist
TCriticalsection
TList
TThreadlist
voit kirjoittaa editoriin jonkin noista ja painaa Ctrl-F1.
Delphi on ainutlaatuinen ohjelmointiväline jossa yhdistyvät selkeys ja helppous kuten visualBasicissa, mutta myös koodin nopeus ja tehokkuus ja ominaisuuksien monipuolisuus kuten C :ssa.
Miksi tyytyä VB:n rajoittuneisuuteen tai miksi sietää C :n sotkuista ja hankalaa syntaksia?
Delphi yhdistää C :n ja VB:n hyvät puolet, huonoja on hyvin vähän ja osaavan ohjelmoijan on nekin vähät mahdollista kiertää, tavalla tai toisella.
Turbo Delphi on sitäpaitsi ilmainen. Delphistä on myös maksulliset Professional ja Enterprise vaativampaan käyttöön. - Win OS
Windowsissa prosessit ja säikeet selitetään näin.
Ohjelma on muuttumaton joukko käskyjä. Prosessi on joukko tietokoneen resursseja, jotka on varattu säikeelle tai säikeille ohjelman ajamiseksi. Säie on prosessin osa, jolle Windows antaa ajo-oikeuden. Ilman säiettä prosessia ei voi ajaa.
Yleisellä tasolla prosessi koostuu seuraavasti.
Ajettava ohjelma ( esim .exe), joka määrittelee aloituskoodin ja -tiedot.
Oma, yksityinen muistiavaruus.
Järjestelmäresursseja, kuten semafooreja, tietoliikenneportteja ja tiedostoja, jotka windows kiinnittää prosessin käyttöön, kun säikeet avaavat ne ojelman ajon aikana.
Oma, yksityinen prosessin tunnus.
Ainakin yksi ajettava säie.
Säikeen keskeiset osat ovat.
Joukko muutuvia rekisteriarvoja, jotka kuvaavat suorittimen tilaa.
Kaksi pinoa. Toinen suojattua tilaa (kernel mode) ja toinen käyttäjätilaa (user mode) varten.
Oma, yksityinen muistialue alijärjestelmien ja kirjastorutiinien käyttöön.
Oma, yksityinen säikeen tunnus.
Säikeen kontekstin muodostavat muuttuvat rekisterit, pinot ja yksityinen muistialue. Kontekstit ovat laitekohtaisia, koska niiden rakenne vaihtelee laitearkkitehtuurista riippuen. - 1 prosessi 1 ydin
Aikanaan XP:lle ohjelmoidessani kävi ilmi, että yhden prosessin säikeet käyttävät samaa ydintä ts kun yksi säie kuormittaa cpu:n ytimen 100%, muut säikeet pysähtyvät.
Sittemmin siirryin Linux-puolelle, missä eri säikeet voivat pyöriä eri ytimillä. Ehkä uudemmat Windowsit osaavat käyttää eri säikeille eri ytimiä - tai sitten ei...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?242533Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko881662- 1351033
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.143783Älä unohda minua
Nainen ethän unohda minua. Asiat olisivat voineet mennä toisin, olisi vain pitänyt uskaltaa lähestyä sinua kun annoit si80759Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv100750- 54722
- 13697
On väärin
Tykätä ja haluta sua kun tilanne täysin mahdoton mutta minkäs teet. Mun sisällä roihuaa 🔥 kunpa tietäisit mitä sä minus43652Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v12638Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan100637- 49580
- 142579
Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.44579- 65571
- 42540
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä54528S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan14526Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36520Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas29516